Rezonans magnetyczny – przygotowanie do badania


Udostępnij

Rezonans magnetyczny (MRI) jest dokładnym badaniem obrazowym, które na co dzień jest wykorzystywane w diagnostyce wielu chorób. Aby wykonać MRI, nie musisz mieć skierowania od lekarza, ale skierowanie i zawarte w nim informacje ułatwiają przygotowanie opisu przez oceniającego wynik radiologa. Do badania MRI trzeba odpowiednio się przygotować. Dzięki temu unikniesz powikłań, a badanie przebiegnie w sposób bezpieczny i komfortowy. Sprawdź, jak przygotować się do rezonansu magnetycznego!

Rezonans magnetyczny – jak się przygotować?

Odpowiednie przygotowanie do rezonansu magnetycznego ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentowi i uzyskanie jak najdokładniejszego obrazu podczas badania. Sprawdź, jak krok po kroku przygotować się do rezonansu.

Skierowanie na badanie

Na badanie rezonansem magnetycznym nie jest wymagane skierowanie.
Jednak, aby prawidłowo wykonać badanie, powinieneś mieć odpowiednie skierowanie, które określi jego zakres i pozwoli na odpowiednie do rozpoznania planowanie badania

Skierowanie wystawia lekarz specjalista po stwierdzeniu wskazań do MRI.

Na skierowaniu lekarz opisze również, jaki powinien być zakres badania (np. miednicy małej u kobiety z objawami endometriozy), oraz określi, czy należy wykonać je z kontrastem. Należy jednak pamiętać, że ostatecznie o podaniu kontrastu decyduje lekarz radiolog, a nie lekarz kierujący.

Dowiedz się więcej o gruczolakach przysadki mózgowej.

Kwalifikacja do badania

W trakcie MRI generowane jest silne pole magnetyczne, które jak każdy magnes powoduje przyciąganie lub odpychanie metali. To dlatego przed wypisaniem skierowania lekarz zapyta Cię, czy w Twoim ciele nie znajdują się elementy metalowe. W trakcie rezonansu magnetycznego mogłyby one ulec nagrzaniu, przesunięciu się lub po prostu uszkodzeniu. W razie wątpliwości zabierz ze sobą na wizytę dokumentację medyczną, którą masz w domu. Poinformuj lekarza, jeśli:

  • masz wszczepiony rozrusznik serca;
  • stwierdzono u Ciebie metaliczne ciało obce w wyniku urazu (np. opiłki metalu w oku);
  • masz wszczepiony neurostymulator, np. w mózgu;
  • masz wszczepioną endoprptezę;
  • posiadasz implant ślimakowy;
  • stosujesz pompę podającą leki, np. pompę insulinową (przed badaniem konieczne będzie odłączenie jej);
  • masz założone wkłucie lub cewnik zawierający metalowe elementy;
  • masz metalowe klipsy naczyniowe (np. po operacji tętniaka);
  • masz metalowe implanty zębowe;
  • masz założony aparat ortodontyczny;
  • posiadasz wkładkę antykoncepcyjną zawierającą metal;
  • w przeszłości przeprowadzono u Ciebie inny zabieg operacyjny z wszczepieniem metalowych elementów (np. śrub podczas operacji ortopedycznych);
  •  zmagasz się z klaustrofobią.

Podczas rezonansu magnetycznego w niektórych przypadkach podaje się dożylnie środek kontrastowy. Jest on następnie wydalany z moczem. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u Ciebie przewlekłą chorobę nerek lub inne schorzenia nefrologiczne.

Jeśli jesteś w ciąży, koniecznie zgłoś to lekarzowi.

Rezonans magnetyczny może być wykonywany w ciąży, ale (w miarę możliwości) w drugim lub trzecim trymestrze.

Jakie badania wykonać przed rezonansem?

Na rezonans magnetyczny z kontrastem musisz zgłosić się z aktualnym wynikiem stężenia kreatyniny we krwi.
Skierowanie możesz uzyskać od lekarza kierującego Cię na badanie lub od lekarza rodzinnego.

Czy można pić wodę przed rezonansem magnetycznym?

Zarówno przed badaniem, jak i po nim możesz pić wodę.
Picie wody nie ma wpływu na wykonywane badanie MR. Jednak w przypadku wykonywania procedury z kontrastem, na dwie godziny przed badaniem należy zaprzestać przyjmowania płynów (w tym wody), zapobiegnie to nudnościom i zachłyśnięciu treścią pokarmową podczes rezonansu. Po badaniu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (wypić stopniowo w ciągu dnia około dwóch litrów płynu). Pomoże to wypłukać z organizmu środek kontrastowy, który został użyty podczas badania.

Jedzenie przed rezonansem magnetycznym

Przed badaniem nie musisz pozostawać na czczo.

Przyjmowanie pokarmów nie ma wpływu na wykonywane badanie MR.

Zaleca się przyjść będąc 4 godziny na czczo jedynie w przypadku badań z podaniem środka kontrastowego, z tych samych powodów, dla których zaleca się powstrzymanie od picia płynów 2 godziny przed badaniem.
Jeśli przyjmujesz leki na stałe, nie powinieneś ich odstawiać przed rezonansem magnetycznym.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny?

Na badanie ubierz się wygodnie. Pamiętaj, aby Twoje ubranie nie miało żadnych elementów metalowych, m.in. guzików i naszywek.

W przypadku badań okolicy głowy mogą wystąpić zakłócenia obrazu wywołane obecnością makijażu, stąd przy tego rodzaju badaniach w miarę możliwości zrezygnuj z jego użycia.

Czego nie robić przed rezonansem magnetycznym?

Przed rezonansem magnetycznym:

  • nie zakładaj biżuterii, zegarka,
  • nie smaruj ciała balsamem – może zawierać drobinki metali,
  • nie stosuj antyperspirantu,
  • nie używaj perfum,
  • zrezygnuj  z makijażu do badania w obrębie głowy.

Sprawdź również: Ból pleców – najczęstsze przyczyny

Jak długo czeka się na wynik rezonansu magnetycznego?

Na wynik rezonansu magnetycznego czeka się 2-3 tygodnie. Opis badania, które wykonywane było w trybie pilnym, uzyskasz szybciej – zwykle w ciągu kilku dni.

Czy można otworzyć oczy podczas rezonansu magnetycznego?

Tak, podczas rezonansu magnetycznego można mieć otwarte oczy. Technik wykonujący badanie zaleca ich zamknięcie w przypadku pacjentów z klaustrofobią. Ma to na celu zmniejszenie napięcia i lęku związanego z badaniem, które odbywa się w dość ciasnym tunelu.

Autor: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. M. Ghadimi, A. Sapra, Magnetic Resonance Imaging Contraindications, „StatPearls” 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551669/.
  2. S. Sammet, Magnetic Resonance Safety, „Abdominal Radiology” 2017, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4848040/.