Dobra dieta – czyli jaka? Podejdź do tematu kompleksowo


Udostępnij

Dobra dieta to kluczowy element dbania o stan zdrowia. W tym artykule przedstawimy wskazówki dotyczące odżywczej diety oraz 10 zasad zdrowego stylu życia. Ponadto wskażemy, co zrobić, jeśli podejrzewasz, że spożywany pokarm, choć często zdrowy, powoduje dokuczliwe dolegliwości.

dobra dieta - kobieta pijąca smoothie

Dobra dieta to dieta odpowiednio zbilansowana 

Dobra dieta to nie tylko kwestia jedzenia zdrowych produktów, ale również odpowiedniego zbilansowania różnych składników odżywczych. Zrównoważona dieta powinna dostarczać organizmowi niezbędnych witamin, minerałów, białka, węglowodanów oraz tłuszczy w odpowiednich proporcjach. Ważne jest także uwzględnienie indywidualnych potrzeb organizmu, trybu życia oraz aktywności fizycznej. Wprowadzając zróżnicowane produkty spożywcze do codziennego jadłospisu, zadbasz o zdrowie, utrzymanie prawidłowej wagi ciała oraz ogólne samopoczucie. 

Piramida żywienia – wskazówki co do dobrej diety

Aby ułatwić zachowanie dobrego stanu zdrowia, naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia opracowali piramidę zdrowego żywienia. Zawiera ona graficzny opis odpowiednich proporcji różnych grup produktów spożywczych w codziennej diecie. Im wyżej znajduje się dana grupa produktów, tym mniejsza powinna być ilość i częstotliwość ich spożywania. 

Warto podkreślić, że produkty umieszczone na szczycie piramidy, takie jak olej rzepakowy i orzechy, są niezwykle korzystne dla zdrowia. Niemniej jednak nadmierne spożywanie tych artykułów może prowadzić do nadwagi czy otyłości ze względu na ich wysoką kaloryczność. Natomiast bez wątpienia niekwestionowanymi liderami wśród zalecanych produktów żywnościowych są warzywa i owoce.

Poznaj 10 zasad zdrowego odżywiania i stylu życia

  1. Aktywność fizyczna każdego dnia – im więcej ruchu w ciągu dnia, tym lepiej dla zdrowia. 
  2. Zakaz palenia tytoniu i spożywania alkoholu – palenie papierosów jest przyczyną m.in. nadciśnienia tętniczego, zawałów i miażdżycy; spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu zwiększa ryzyko występowania chorób nowotworowych.
  3. Regularne posiłki – spożywaj posiłki o stałych porach, aby utrzymać równowagę energetyczną organizmu i uniknąć napadów głodu. Planując swoje posiłki z wyprzedzeniem, zapobiegniesz sięganiu po niezdrowe przekąski. Zaleca się spożywanie 4-5 posiłków co 3-4 godziny. 
  4. Zrównoważona dieta – sięgaj po zbilansowane posiłki, zawierające różnorodne grupy produktów spożywczych, takie jak warzywa, owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste, białka roślinne i zwierzęce oraz zdrowe tłuszcze. 
  5. Dobre nawodnienie – pij odpowiednią ilość wody każdego dnia (co najmniej 2 litry dla kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn), aby utrzymać właściwe nawodnienie organizmu i nie zaburzyć jego funkcjonowania. 
  6. Bogactwo warzyw i owoców – staraj się spożywać różnorodne warzywa i owoce każdego dnia, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin, minerałów i antyoksydantów. Zaleca się jedzenie co najmniej pół kilograma warzyw i owoców dziennie, z czego większość powinny stanowić warzywa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienne spożycie tych produktów nie powinno być mniejsze niż 400 gramów
  7. Unikanie nadmiaru soli i cukru – składniki te mogą negatywnie wpływać na zdrowie serca i ogólne samopoczucie. Zaleca się ograniczenie spożycia soli (zarówno naturalnie występującej w produktach, jak i dodawanej podczas przygotowywania posiłków) do maksymalnie 5 gramów dziennie, co odpowiada jednej płaskiej łyżeczce.
  8. Wybór zdrowych źródeł białka – wybieraj drób, ryby (co najmniej dwa razy w tygodniu), jaja oraz rośliny strączkowe i orzechy, które są dobrą alternatywą dla mięsa. Nadmierne spożycie czerwonego mięsa i przetworów mięsnych może zwiększać ryzyko nowotworów, zwłaszcza jelita grubego. 
  9. Zdrowe tłuszcze – wprowadź do diety tłuszcze roślinne, awokado, orzechy i nasiona, które wspierają pracę serca i mózgu.
  10. Uwzględnienie indywidualnych potrzeb – dostosuj dietę do preferencji żywieniowych i stylu życia. Pamiętaj także o odpowiedniej wielkość porcji, aby uniknąć nadmiernego spożycia kalorii, co może prowadzić do nadwagi i otyłości. 

Odżywcza dieta a nadwrażliwości pokarmowe 

Mimo utrzymywania zdrowej diety organizm może reagować nieprawidłowo na pewne pokarmy, co prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli odczuwasz dyskomfort po spożyciu konkretnych produktów, rozważ wykonanie testu myfoodprofile w kierunku nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych. Dzięki temu badaniu możliwe jest precyzyjne ustalenie, które artykuły spożywcze mogą być odpowiedzialne za pojawianie się dokuczliwych dolegliwości oraz jak dostosować dietę, aby poprawić samopoczucie i stan zdrowia. 

Badanie myfoodprofile służy do sprawdzenia reakcji organizmu na różne pokarmy poprzez oznaczenie poziomu przeciwciał IgG we krwi swoistych wobec produktów żywnościowych. 

Poznaj rodzaje pakietów myfoodprofile:

Po przeprowadzeniu badania każdy pacjent otrzymuje spersonalizowany przewodnik dietetyczny, zawierający praktyczne wskazówki żywieniowe, dostosowane do swoich wyników. 

Warto pamiętać, że nawet zdrowe pokarmy mogą czasami przyczyniać się do występowania niepożądanych objawów. Z tego powodu czasowe wykluczenie niektórych elementów z diety może okazać się konieczne w celu złagodzenia symptomów.

Podsumowanie

Dobra dieta to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli przypuszczasz, że spożywane jedzenie może być źródłem niepożądanych objawów, rozważ wykonanie testu myfoodprofile, aby zidentyfikować potencjalne nadwrażliwości pokarmowe i dostosować jadłospis do swoich indywidualnych potrzeb.

Bibliografia