Jak wyrobić paszport COVID-owy? Szczepienia i testy
Tekst został przygotowany na podstawie zasad obowiązujących w grudniu 2022 roku. Aktualne regulacje mogą się różnić od ujętych w tym artykule.
Paszport COVID-owy funkcjonuje od 1 lipca 2021 r. Dokument ten ułatwia podróżowanie po Unii Europejskiej i akceptujących go innych krajach spoza UE. Paszport COVID-owy zaświadcza o przechorowaniu COVID-19, przyjęciu szczepienia lub uzyskaniu negatywnego wyniku badania na obecność SARS-CoV-2. Unijny Certyfikat COVID dostępny jest w wersji elektronicznej i papierowej.
Komu przysługuje paszport COVID-owy?
Paszport COVID-owy przysługuje osobie, która:
- otrzymała negatywny wynik badania molekularnego (PCR) na obecność SARS-CoV-2 – w naszym kraju jego ważność wynosi dwie doby;
- przyjęła określoną liczbę dawek szczepionki przeciw COVID-19 – w naszym kraju wymagane jest pełne zaszczepienie, pozostałe kraje Unii Europejskiej samodzielnie podejmują decyzję odnośnie tego, czy wymagane jest przyjęcie jednej dawki czy pełne zaszczepienie; w Polsce paszport COVID-owy ważny jest przez 270 dni od uzyskania pełnego zaszczepienia, a w przypadku przyjęcia przypominającej dawki szczepionki bezterminowo;
- wyzdrowiała po zakażeniu SARS-CoV-2 – paszport COVID-owy ważny jest od 11 do 180 dnia od otrzymania pozytywnego wyniku badania PCR w kierunku SARS-CoV-2.
Należy zaznaczyć, że paszport COVID-owy zostanie wygenerowany wyłącznie dla osób, które zaszczepiły się preparatem dopuszczonym do użytku przez Unię Europejską, przykładowo: Vaxzevria (firmy Astra Zeneca), Spikevax (firmy Moderna), Comirnaty (firmy Pfizer), COVID-19 Vaccine Janssen (firmy Johnson&Johnson).
W jakich krajach akceptowany jest paszport COVID-owy?
Od 1 lipca 2021 r. paszport COVID-owy uznawany jest przez wszystkie państwa członkowskie UE. Dodatkowo jest akceptowany zamiast zaświadczenia o szczepieniu lub statusie ozdrowieńca przez niektóre kraje spoza UE, takie jak Albania, Andora, Gruzja, Izrael, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Islandia, Liban, Singapur, Szwajcaria, Liechtenstein, Mołdawia, Panama, San Marino, Monako, Czarnogóra, Togo, Turcja, Wyspy Zielonego Przylądka, Urugwaj i Armenia. W zależności od sytuacji epidemicznej panującej na terenie kraju, do którego się podróżuje i z jakiego się wyrusza, dokument ten będzie trzeba okazać podczas przekraczania granic. W jakich jeszcze sytuacjach Unijny Certyfikat COVID-owy może okazać się przydatny? Dokument ten może być wymagany przy wejściu do miejsc kultu religijnego, lokali usługowych, rozrywkowych czy gastronomicznych. Poza tym posiadanie go zwalnia z konieczności wykonywania testów i odbywania kwarantanny. Dzięki niemu nie jest się wliczanym do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych czy weselach.
Paszport COVID-owy – jak uzyskać?
Unijny Certyfikat COVID-owy dostępny jest w formie papierowej lub elektronicznej, w języku polskim i angielskim. Dostęp do niego można uzyskać można uzyskać na kilka sposobów. Mianowicie za pomocą:
- Internetowego Konta Pacjenta (IKP) – to bezpłatna strona internetowa Ministerstwa Zdrowia dostępna w serwisie pacjent.gov.pl;
- aplikacji mojeIKP (bezpłatna aplikacja mobilna) – po jej zainstalowaniu kod QR Unijnego Certyfikatu COVID znajduje się w „Menu”. Wystarczy, że po uruchomieniu aplikacji naciśnie się na trzy kropki w prawym górnym rogu telefonu. Z aplikacji mojeIKP mogą korzystać również osoby, które dotychczas nie założyły Internetowego Konta Pacjenta;
- aplikacji mObywatel – to bezpłatna aplikacja mobilna wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, która zapewnia mobilne wersje dokumentów. Wystarczy ją uruchomić i dodać dokument, żeby pokazywać paszport COVID-owy bez dostępu do Internetu.
W tradycyjnej, czyli papierowej wersji paszport COVID-owy można uzyskać w punktach szczepień i w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Dokument ten mogą wygenerować pracownicy medyczni posiadający dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl lub innej aplikacji gabinetowej skomunikowanej z systemem e-zdrowie P1. Dodatkowo plik z paszportem COVID-owym można pobrać z aplikacji i zapisać w formie pdf, a następnie wydrukować.
Jak uzyskać paszport COVID-owy dla dziecka?
Unijny Certyfikat COVID-owy dla dziecka mogą wyrobić rodzice, którzy zgłosili je do ubezpieczenia w ZUS-ie. Dokument ten można uzyskać przez Internetowe Konto Pacjenta, do którego dostęp mają opiekunowie osoby małoletniej. Paszport COVID-owy dla dziecka można wyrobić też w aplikacji mojeIKP. Dokument zostanie mu wydany, jeśli:
- jest ozdrowieńcem (do 180 dni po pierwszym pozytywnym wyniku testu),
- przyjęło szczepionkę (od 6. kwietnia 2022 r. zaszczepione dzieci do 18. r.ż. mają bezterminowy Unijny Certyfikat Covidowy),
- ma negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2.
Jakie informację znajdują się na paszporcie COVID-owym?
Na każdym paszporcie COVID-owym znajdują się takie dane jak: data urodzenia oraz imię o nazwisko właściciela. Reszta informacji zawartych w dokumencie różni się w zależności od tego, kogo on dotyczy- ozdrowieńca, osoby zaszczepionej lub z negatywnym wynikiem badania.
W przypadku uzdrowieńców w Unijnym Certyfikacie COVID-owym znajdują się informacje takie jak:
- nazwa choroby, która przebył,
- data uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu,
- nazwa państwa, w którym przeprowadzono badanie,
- data ważności dokumentu
- dane wystawcy certyfikatu,
- unikalny identyfikator certyfikatu.
W przypadku osób zaszczepionych w unijnym Certyfikacie COVID-owym znajdują się następujące infromacje:
- dane dotyczące szczepionki- nazwa choroby, przeciwko której jest szczepionka, nazwa produktu, producent
- liczba przyjętych dawek,
- numer dawki w serii szczepień,
- nazwa państwa, w którym przyjęto szczepionkę,
- data szczepienia,
- dane wystawcy certyfikatu,
- unikalny identyfikator certyfikatu.
W przypadku osób, który wykonał test, w Unijnym Certyfikacie COVID-owym znajdą się informacje takie jak:
- nazwa choroby, której dotyczy badanie
- wyniki testu,
- rodzaj badania, nazwa testu, producent,
- dokładny termin pobrania próbki do badań,
- nazwa placówki, w której wykonano badanie,
- nazwa państwa, w którym przeprowadzono badanie,
- dane wystawcy certyfikatu,
- unikalny identyfikator certyfikatu.
Autor: dr n. o zdr. Olga Dąbska
Weryfikacja merytoryczna: lek. Agnieszka Żędzian
Bibliografia:
- Instrukcja, jak pobrać Unijny Certyfikat COVID. Online: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/instrukcja-jak-pobrac-unijny-certyfikat-covid [dostęp: 15.12.2022].
- Podróżuj po Europie z Unijnym Certyfikatem COVID. Online: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/podrozuj-po-europie-z-unijnym-certyfikatem-covid [dostęp: 15.12.2022].
- Unijny Certyfikat COVID w Twoim telefonie. Online: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/unijny-certyfikat-covid-w-twoim-telefonie [dostęp: 15.12.2022].