Noradrenalina – jak działa i za co odpowiada? Jak sprawdzić poziom noradrenaliny?
Noradrenalina to hormon wywierający wielokierunkowe działanie na organizm. Najbardziej znana jest z roli neuroprzekaźnika. Do znacznego wzrostu poziomu noradrenaliny dochodzi w czasie narażenia na stres. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny za wysokiego i obniżonego stężenia noradrenaliny. Dowiedz się, na czym polega badanie tego związku i czy należy się do niego specjalnie przygotować.
Czym jest noradrenalina?
Noradrenalina to neuroprzekaźnik wydzielany w komórkach rdzenia nadnerczy oraz w ośrodkowym układzie nerwowym, a dokładnie w miejscu sinawym. Zmniejszone wydzielanie noradrenaliny obserwuje się podczas snu. Znacznie podniesiony poziom tego hormonu stwierdza się w czasie narażenia na czynniki stresowe oraz w sytuacji niebezpieczeństwa. Noradrenalina obecna jest w surowicy krwi, a wydalana razem z moczem w postaci niezmienionej i w formie metabolitów. Zastanawiasz się, czym się różni adrenalina od noradrenaliny? Hormony te bywają ze sobą mylone lub utożsamiane, stanowią jednak odrębne związki chemiczne, które razem z dopaminą należą do grupy katecholamin. Adrenalina działa jako neurotransmiter w centralnym systemie nerwowym. Dodatkowo reguluje krążenie krwi. Noradrenalina natomiast to neurotransmiter w obwodowej części układu sympatycznego. Związki te różnią się po części działaniem, budową – grupą metylową czy prekursorami.
Za co odpowiedzialna jest noradrenalina?
Noradrenalina odgrywa w organizmie liczne funkcje. Przede wszystkim wpływa na czujność, uważność, koncentrację, zapamiętywanie i przypominanie sobie. Związek ten powoduje wzrost skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi. Dochodzi do tego w wyniku skurczu naczyń krwionośnych, zwłaszcza tych w obrębie nerek, skóry, mięśni szkieletowych i wątroby. Zwiększa też przepływ krwi przez naczynia krwionośne i pobudza pracę mięśnia sercowego.
Noradrenalina wykazuje działanie metaboliczne – uwalniania z adipocytów, czyli komórek tłuszczowych, wolne kwasy tłuszczowe oraz uczestniczy w glikogenolizie, czyli procesie rozkładu glikogenu do glukozy i zmniejsza wychwyt glukozy przez tkankę tłuszczową i mięśnie. Noradrenalina działa też rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli. Dodatkowo obniża napięcie mięśni w obrębie ścian jelit oraz wpływa na ruchy robaczkowe, czyli perystaltykę jelit.
Warto też wspomnieć, że noradrenalina stosowana jest jako lek. Związek ten znalazł zastosowanie w przywracaniu prawidłowego ciśnienia krwi (podawana jest w przypadkach krytycznie niskiego ciśnienia krwi, np. u osób ze wstrząsem septycznym czy neurogennym). Stanowi też składnik preparatów znieczulenia miejscowego.
Noradrenalina – badanie
Badanie noradrenaliny nie jest wykonywane rutynowo. Co więcej, zazwyczaj poziom tego hormonu oznaczany jest jednocześnie z poziomem adrenaliny. Materiałem do analizy jest próbka krwi pobrana zazwyczaj z naczynia w zgięciu łokciowym. Procedura przebiega standardowo, badanie wymaga jednak specjalnego przygotowania. Ważne jest ograniczenie narażenia na stres i wzmożonego wysiłku fizycznego w dniu badania. Krew powinno się pobierać ponadto po półgodzinnym odpoczynku, a z uwagi na zmienność dobową poziomu noradrenaliny procedurę należy wykonać rano. Na badanie trzeba zgłosić się na czczo, z zachowaniem co najmniej 13 godzin przerwy od ostatniego posiłku. Na 3 dni przed z diety należy wykluczyć czekoladę, cytrusy, banany i kawę. Lekarza trzeba powiadomić o przyjmowanych lekach, gdyż niektóre z nich, jak m.in. salicylany, mogą wpływać na wyniki. Możliwe jest też badanie noradrenaliny w dobowej zbiórce moczu. Materiałem do analizy jest wówczas mocz zbierany przez całą dobę do specjalnego zbiornika.
Wskazania do badania noradrenaliny
Wśród wskazań do badania noradrenaliny wymieniane są zwłaszcza:
- podejrzenie guza chromochłonnego nadnerczy, na który wskazywać mogą następujące objawy: nadciśnienie tętnicze – głównie napadowe, rzadko utrwalone, bladość skóry, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, zlewne poty, niewyjaśniona utrata masy ciała, hipotensja ortostatyczna (nagły spadek ciśnienia tętniczego w związku ze zmianą pozycji ciała z leżącej na stojącą), nudności, wymioty, zaparcia, dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej;
- podejrzenie nerwiaka zarodkowego, na który wskazywać mogą takie objawy, jak: niewyjaśniona utrata masy ciała, ból brzucha, pleców, kości, klatki piersiowej, stany podgorączkowe, bezbolesne guzki podskórne, kaszel, duszność;
- ocena nawrotów guza chromochłonnego nadnerczy;
- monitorowanie efektywności leczenia guza chromochłonnego nadnerczy;
- ocena wydzielania katecholamin w guzach nadnerczy i neuroendokrynnych.
Badanie wykonuje się też profilaktycznie w przypadku obciążonego wywiadu rodzinnego w kierunku guza chromochłonnego.
Przyczyny nieprawidłowego poziomu noradrenaliny
Zarówno nadmiar, jak i niedobór noradrenaliny są szkodliwe dla organizmu. Za wysoki poziom tego hormonu może być związany z:
- nowotworami wywodzącymi się z tkanki nerwowej;
- nowotworami chromochłonnymi wydzielającymi katecholaminy;
- samoistnym zespołem posiłkowym;
- zawałem mięśnia sercowego;
- kwasicą;
- przewlekłym brakiem snu;
- silnym stresem;
- hipoglikemią.
Niedobór noradrenaliny może wiązać się z chorobami nadnerczy, w których jest produkowana. Najczęściej przyczynami niedostatecznego poziomu noradrenaliny są niedoczynność i nowotwór nadnerczy. Za niskie stężenie noradrenaliny może być zaś spowodowane neuropatią autonomiczną. Obserwowane jest w przebiegu ADHD i u osób z depresją. Główne objawy niedoboru noradrenaliny to: przewlekłe zmęczenie, niedociśnienie, zaburzenia koncentracji, nastroju i snu oraz wzrost masy ciała.
Autor: dr n. o zdr. Olga Dąbska
Weryfikacja merytoryczna: lek. Agnieszka Żędzian
Bibliografia
- A. Czerwińska, T. Pawłowski, Zaburzenia funkcji poznawczych w depresji – znaczenie, charakterystyka oraz możliwości leczenia, „Psychiatria Polska” 2020, t. 54, nr 3, s. 453–466.
- H.P. Rang, Farmacology, Churchill Livingstone, Edinburgh 2003.
- W.A. Tank, D. Lee Wong, Peripheral and central effects of circulating catecholamines, „Comprehensive Physiology” 2015, nr 5, s, 1–15.