27 maja 2022 - Przeczytasz w 3 min

Prawidłowe ciśnienie krwi – jakie powinno być?

Ciśnienie tętnicze jest to ucisk na naczynia krwionośne, konkretnie tętnice, wywierany przez przepływającą przez nie krew. Rozróżnia się skurczowe i rozkurczowe ciśnienie tętnicze, czyli takie które generowane jest w tętnicach odpowiednio w trakcie skurczu i rozkurczu serca. Od czego zależy ciśnienie tętnicze krwi, jaka jest jego prawidłowa wartość i dlaczego powinniśmy utrzymywać je w zakresie wartości prawidłowych?

prawidłowe ciśnienie krwi

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Uznaje się, że optymalne ciśnienie krwi dorosłego człowieka powinno wynosić <120/80 mmHg. Oznacza to, że wartości ciśnienia generowana w trakcie skurczu lewej komory serca nie powinna przekraczać 120 mmHg, a podczas jej rozkurczu 80 mmHg. W przypadku ciśnienia określanego mianem prawidłowego, wartości skurczowe ciśnienia powinny wynosić 120-129 mmHg, a rozkurczowego 80-84 mmHg.

Ciśnienie wysokie prawidłowe to takie w którym ciśnienie skurczowe klasuje się między 130-139 mmHg, a rozkurczowe między 85-89. Wartości ciśnienia tętniczego przekraczające 140/90 mmHg są podstawą zdiagnozowania choroby określanej mianem nadciśnienia tętniczego, jednej z najczęstszych chorób układu sercowo – naczyniowego.

Ciśnienie krwi u kobiet i mężczyzn

U zdrowych kobiet ciśnienie tętnicze krwi jest nieco niższe niż u mężczyzn i oscyluje często wokół wartości 110/70 mmHg. Niższe wartości ciśnienia tętniczego charakterystyczne są szczególnie dla rosnących dziewcząt i młodych kobiet. Należy jednak pamiętać, że wartości ciśnienia poniżej 100/60 mmHg mogą dawać już odczuwalne objawy i rozpoznawane są jako niedociśnienie. Wśród doskwierających objawów występują zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia rytmu serca, zimne dłonie i stopy, mroczki przed oczami, a nawet omdlenia.

Ciśnienie krwi u sportowców

Ciśnienie tętnicze krwi u osób zawodowo uprawiających sport często oscyluje wokół niższych wartości. Fakt ten tłumaczy się „przełączaniem” układu krążenia w tryb oszczędzania energii, która wydatkowana jest i niezbędna w znacznych ilościach w trakcie treningu. Szacuje się, że osoby intensywnie trenujące, w spoczynku mają wartości ciśnienia skurczowego nawet 10 do 20 mmHg niższe niż osoby nieaktywne fizycznie.

Ciśnienie krwi u osób starszych

Wraz z wiekiem ciśnienie krwi wzrasta, jednak niezależnie od wieku nie powinno przekraczać wartości 140/90 mmHg. W przypadku leczenia nadciśnienia tętniczego krwi należy pamiętać, że u osób w zaawansowanym wieku nie powinno dążyć się do uzyskania wartości ciśnienia optymalnego (<120/80 mmHg), a nawet prawidłowego (<130/85 mmHg) ze względu na zagrażające objawy hipotonii, czyli niedociśnienia. Osoby starsze powinny funkcjonować w granicach wartości ciśnienia wysokiego prawidłowego.

Zbyt niskie ciśnienie u seniora może zwiększać ryzyko niebezpiecznych upadków, ze względu na zaburzenia równowagi i chwiejność chodu, szczególnie w sytuacji gdy dochodzi do zmiany pozycji ciała z siedzącej na stojącą. Może być również przyczyną złego samopoczucia, bólów głowy, zaburzenia widzenia i dzwonienia w uszach.

Dlaczego należy dbać o prawidłowe ciśnienie krwi?

Prawidłowe ciśnienie krwi pozwala na właściwe funkcjonowanie praktycznie każdego narządu w organizmie. Nadciśnienie tętnicze, diagnozowane gdy wartości ciśnienia krwi przekraczają jego prawidłowy zakres, znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia narządu wzroku (retinopatia nadciśnieniowa) i nerek (nefropatia nadciśnieniowa).

Jest uznanym czynnikiem ryzyka innych chorób układu krążenia m.in. niewydolności serca, miażdżycy, udaru mózgu, zawału czy też rozwarstwienia aorty. Szacuje się, że nawet 30% osób z nadciśnieniem tętniczym nie jest świadomych swojej choroby. Tymczasem nadciśnienie tętnicze, ze względu na rozwijające się w organizmie powikłania, nazywane jest cichym i skutecznym zabójcą, który może skrócić czas życia nawet o 20 lat.

Dbanie o prawidłowe ciśnienie tętnicze wcale nie jest trudne. Wystarczy utrzymywać prawidłową masę ciała, zapewnić sobie trochę wysiłku i aktywności fizycznej oraz we właściwy sposób komponować dietę, wystrzegając się przede wszystkim soli i posiłków bogatotłuszczowych.

Pomiar ciśnienia krwi

Regularny pomiar ciśnienia krwi jest jednym ze sposobów na profilaktykę nadciśnienia tętniczego. Można go wykonać w gabinecie lekarskim każdorazowo podczas wizyt kontrolnych, ale także w niektórych aptekach. Dostępne są również automatyczne ciśnieniomierze do samodzielnego pomiaru ciśnienia w zaciszu domowym.

To urządzenia proste w obsłudze, które po pomiarze zgodnie z załączoną instrukcją przedstawią nam wartość ciśnienia tętniczego krwi.  W przypadku uzyskania nieprawidłowych wartości pomiaru, skonsultuj je z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej oraz zastosuj się do jego dalszych zaleceń.

Powiązane badania

Morfologia krwi
Morfologia krwi pełna (tzw. morfologia 5 diff.). Jakościowa i ilościowa ocena składu i morfologii  krwi obwodowej, krwinek: czerwonych (erytrocytów), białych (pięciu frakcji) oraz płytek krwi (trombocytów). Podstawowe przesiewowe b

Cholesterol całkowity
Cholesterol całkowity.  Pomiar stężenia cholesterolu całkowitego, (TC, CHOL), przydatny do oceny ryzyka  rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego w skali SCORE,  ryzyka hipercholesterolemii (podejrzenia rodzinnej h