
PANDAS a autyzm – jak odróżnić zaburzenia neurologiczne?
Obecność zaburzeń neurologicznych u dzieci stanowi zwykle przyczynę niepokoju u opiekunów. Wśród potencjalnych przyczyn nieprawidłowości wymienia się między innymi zaburzenia ze spektrum autyzmu oraz zespół PANDAS. Dowiedz się więcej na ich temat i sprawdź, jak odróżnić od siebie te zaburzenia.

PANDAS – co to za zaburzenie i co je wywołuje?
Zespół PANDAS, czyli dziecięce autoimmunizacyjne zaburzenia neuropsychiczne związane z infekcjami paciorkowcowymi (ang. pediatric autoimmune neuropsychiatric disorders associacted with streptococcal infection), to zespół objawów obejmujących zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i tiki, które pojawiły się w sposób nagły, często po przebytej paciorkowcowej infekcji gardła. Występują one najczęściej między 3. a 12. rokiem życia. Dokładne przyczyny rozwoju PANDAS pozostają niejasne.
Jakie są objawy PANDAS u dzieci?
Pierwsze objawy zespołu PANDAS pojawiają się zwykle w ciągu 4-6 tygodni po przebytej infekcji paciorkowcowej, a ich nasilenie osiąga szczyt w ciągu kolejnych 2-3 dni. Obejmują one najczęściej:
- tiki (gwałtowne, mimowolne ruchy lub wokalizacje głosowe);
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – pojawianie się natrętnych myśli (obsesji) lub przymusu wykonywania określonych czynności (kompulsji);
- nadaktywność;
- wykonywanie ruchów tanecznych;
- moczenie nocne u dzieci, które uprzednio kontrolowały potrzebę oddawania moczu podczas snu;
- niepokój;
- zmiany nastroju;
- nadwrażliwość na światło, dotyk i dźwięk;
- zmniejszenie apetytu;
- zaburzenia snu;
- bóle stawów.
Objawy pojawiają się zwykle nagle, okresowo ulegają nasileniu i poprawie.
Jak sprawdzić, czy dziecko ma PANDAS?
Kryteria rozpoznania zespołu PANDAS do dziś nie zostały dokładnie określone. Diagnostyka obejmuje przede wszystkim badania obrazowe i analizy laboratoryjne, w tym:
- badania w kierunku zakażenia paciorkowcem ß-hemolizującym grupy A, np. posiew materiału pobranego z gardła, szybki test antygenowy;
- rezonans magnetyczny mózgu, przydatny w diagnostyce różnicowej z innymi potencjalnymi przyczynami występujących objawów (np. z chorobą nowotworową ośrodkowego układu nerwowego).
Autyzm – przyczyny, objawy i metody diagnostyki
Autyzm, a właściwie zaburzenia ze spektrum autyzmu (ang. autism spectrum disorders, ASD), to cała grupa zaburzeń rozwoju, charakteryzująca się powtarzającym wzorcem zachowań, zainteresowań oraz trudnościami w kontaktach interpersonalnych. Częstość ich występowania jest szacowana nawet na 1 na 68 dzieci.
Objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu
Pierwsze niepokojące objawy u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu są zauważane zwykle przed ukończeniem 2. roku życia i mogą obejmować m.in.:
- zaburzenia mowy i trudności z komunikacją;
- zaburzenia w zakresie rozwoju społecznego;
- brak kontroli nad oddawaniem moczu lub stolca;
- zaburzenia motoryczne;
- powtarzające się wzorce zachowań, ograniczone zainteresowania i aktywności;
- brak zainteresowania otoczeniem.
Jakie badania wykonać u dziecka z podejrzeniem autyzmu?
Diagnoza autyzmu jest stawiana na podstawie całości obrazu klinicznego, obejmującego dane dotyczące charakterystycznych objawów, wyniki badań laboratoryjnych (w tym podstawowe badania krwi i moczu), obrazowych (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa) i czynnościowych (badanie czynności elektrycznej mózgu EEG). Coraz częściej rodzice decydują się również na badania genetyczne u dziecka, takie jak autyzm – badanie, obejmujące badanie trzech regionów chromosomowych: 15q11-q13, 16p11, gen SHANK3 w regionie 22q13, których nieprawidłowości mogą mieć związek z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
PANDAS a autyzm – jak je odróżnić?
Aby odróżnić zespół PANDAS od zaburzeń ze spektrum autyzmu, konieczne jest przeanalizowanie danych z wywiadu, badania fizykalnego oraz badań dodatkowych. Zespół PANDAS należy podejrzewać przede wszystkim u dzieci, u których niepokojące objawy (np. tiki) pojawiły się w sposób nagły, po przebytej w niedalekiej przeszłości infekcji. Na zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą wskazywać powtarzające się wzorce zachowań, ograniczone zainteresowania czy trudności w relacjach społecznych. Fundamentalne znaczenie w procesie diagnostyki ma całościowa ocena objawów i wyników badań małego pacjenta, przeprowadzona przez zespół doświadczonych specjalistów.
Czy infekcje mogą mieć związek z zaburzeniami ze spektrum autyzmu?
Związek narażenia na czynniki infekcyjne na wczesnym etapie życia z występowaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu od lat pozostaje przedmiotem zainteresowania naukowców. W opublikowanym w 2023 roku artykule autorzy donoszą, że wewnątrzmaciczne infekcje wirusowe przebyte w krytycznych momentach rozwoju układu nerwowego mogą zwiększać ryzyko autyzmu u dziecka [1]. Wśród potencjalnych patogenów odpowiedzialnych za uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego autorzy wymieniają wirusa różyczki, cytomegalowirusa, wirusa opryszczki zwykłej, wirusy grypy, wirusy zika i SARS-CoV-2 [1]. Co ciekawe, u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu występuje również zwiększone ryzyko infekcji, w tym o podłożu wirusowym.
Autor: lek. Agnieszka Żędzian