Szczepionka na koronawirusa – najnowsze doniesienia
Od czasu pojawienia się nowego, nieznanego dotąd wirusa SARS-CoV-2, trwają intensywne prace nad znalezieniem skutecznej i bezpiecznej szczepionki. Taka szczepionka na koronawirusa poprawiłaby sytuację epidemiologiczną na świecie, dlatego wiele krajów czeka na nią z niecierpliwością. Metody inżynierii genetycznej być może pozwolą na szybkie opracowanie skutecznego preparatu.
Mimo zniesienia większości obostrzeń i powrotu do względnie normalnego życia, pandemia COVID-19 trwa nadal. Do 29. lipca 2020 roku zarejestrowano na świecie ponad 14 milionów potwierdzonych przypadków choroby, z czego ponad 40 tysięcy w Polsce. Codziennie notuje się nowe zachorowania i nowe zgony. Złudne poczucie bezpieczeństwa i zaniechanie przestrzegania środków ostrożności w kontaktach międzyludzkich może skutkować narastaniem liczby chorych. Zgodnie z przewidywaniami, grozi nam także druga fala, czy też szczyt zachorowań wraz z nadejściem jesieni.
Szczepionka na koronawirusa – jak przebiegają prace?
Proces wynalezienia skutecznej szczepionki, przeprowadzenia odpowiednio rozległych badań nad jej bezpieczeństwem oraz dopuszczenie jej do użytku, trwa zwykle latami. Laboratoria na całym świecie pracują nad tym, by szczepionka na koronawirusa powstała znacznie szybciej. Prace nad szczepionką ruszyły w styczniu tego roku, gdy poznano genom wirusa SARS-CoV-2. Obecnie w poszukiwanie szczepionki zaangażowało się już ponad 150 zespołów badawczych. Naukowcy przypuszczają, że są szanse na wstępną gotowość odpowiedniego preparatu już na początku 2021 roku.
Dotychczasowe wyniki badań są dosyć obiecujące. Szczególnie dwie szczepionki – jedna opracowana przez chińską firmę, druga przez brytyjską firmę i Uniwersytet w Oksfordzie – wydają się mieć szanse powodzenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że aby szczepienie na koronawirusa mogło stać się sposobem na ograniczenie epidemii, potrzebne będą dalsze badania i próby kliniczne prowadzone na dużej ilości osób.
Koronawirus – jak postępować?
Powszechnie dostępna, skuteczna i bezpieczna szczepionka na koronawirusa przyniesie nadzieję na spokojniejsze jutro. Póki jednak nie jest gotowa, warto żyć w taki sposób, by maksymalnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19. Nadal staraj się unikać przebywania w tłumie, a jeśli musisz – zakładaj maseczkę, która zasłoni Twoje usta i nos. Pamiętaj o zachowywaniu dystansu społecznego i regularnym, dokładnym myciu rąk wodą z mydłem. Jeśli nie masz dostępu do wody i mydła, zawsze możesz użyć środka dezynfekującego o zawartości alkoholu, optymalnie 70%. Unikaj dotykania klamek i poręczy w miejscach publicznych. Pamiętaj, że codziennie spoczywają na nich setki rąk! Nie dotykaj także swojej twarzy, a szczególnie okolic nosa, oczu i ust, jeśli masz brudne dłonie.
Koronawirus – objawy
Podstawowe objawy zakażenia koronawirusem SARS Cov-2 obejmują kaszel, gorączkę i duszność. Jeśli zaobserwujesz je u siebie, koniecznie skontaktuj się telefonicznie ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w celu uzyskania dalszych instrukcji. Nie podróżuj wtedy komunikacją publiczną i nie kontaktuj się z innymi ludźmi, by nikogo nie narażać. Korzystaj tylko z pewnych źródeł informacji, czyli np. stron internetowych prowadzonych przez WHO czy GIS.
W razie niepewności jak postępować, możesz zadzwonić na infolinię NFZ. W szczególny sposób zadbaj o bliskich ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19, np. osoby w immunosupresji czy chorujących na choroby przewlekłe. Gdy zdarzy Ci się kichnąć lub kaszlnąć, nie zasłaniaj ust i nosa dłonią, a zgięciem łokcia lub chusteczką, którą natychmiast możesz wyrzucić.
Czy i kiedy koronawirus zniknie?
Kiedy koronawirus zniknie? Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ale najprawdopodobniej musimy pogodzić się z tym, że SARS-CoV-2 zostanie z nami na dłużej.
Czy infekcja SARS Cov-2 jest wyleczalna? Zauważ, że przebieg choroby COVID-19 może być zróżnicowany. U niektórych zakażenie przebiegnie bezobjawowo, u innych manifestacją będzie łagodna choroba układu oddechowego i powrót do zdrowia po kilku dniach, ale u niektórych osób może to być ciężka infekcja przebiegająca z niewydolnością wielonarządową, która może ostatecznie doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego nie wolno lekceważyć nowego koronawirusa, szczególnie teraz – gdy wiele rzeczy pozostaje nadal niewiadomymi.
Badania na obecność koronawirusa
Jeśli istnieje ryzyko, że chorujesz na COVID-19 lub miałeś kontakt z osobą chorą, prawdopodobnie zostanie u Ciebie przeprowadzony test na obecność koronawirusa. Badaniem, które rozstrzyga o rozpoznaniu infekcji SARS- CoV- 2, jest test oparty o molekularną technikę wykrywania wirusa (test PCR), który identyfikuje materiału genetycznego koronawirusa SARS-CoV-2 w próbce. Próbkę stanowi najczęściej materiał z dróg oddechowych – zazwyczaj jest to wymaz z nosogardła. Testy serologiczne służą natomiast wykryciu przeciwciał, które powstają w organizmie w odpowiedzi na rozwijającą się infekcję i stają wykrywalne w nieco późniejszym, objawowym etapie infekcji.
Zarówno test PCR, jak i badania serologiczne z krwi żylnej możesz wykonać w DIAGNOSTYCE.
Bibliografia:
- Raport specjalny pandemia COVID 19 – Świat nauki
- WHO
- The Lancet
- Coronavirus Vaccine Tracker – The New York Times