Rodzaje testów w kierunku COVID-19

Pacjenci Diagnostyki mogą wykonać 3 rodzaje testów na koronawirusa:

• testy serologiczne – (próbka z krwi żylnej)

• test immunochromatograficzny – wariant testu serologicznego, (próbka krwi włośniczkowej lub żylnej),

• test metodą RT-PCR – (wymaz).

Jakie są różnice pomiędzy testami w kierunku koronawirusa?

Badanie wykonywane metodą RT-PCR wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. To badanie wykonywane jest w bezpiecznych, mobilnych punktach Drive&Go-Thru.

Celem badań serologicznych jest natomiast zidentyfikowanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które powstały po kontakcie z wirusem. Nie potwierdzają ani nie wykluczają zakażenia koronawirusem. W ramach testu immunochromatograficznego następuje jakościowe oznaczenie przeciwciał w klasie IgM oraz IgG. Zasada tego testu podobna jest do zasady testu ciążowego z moczu. Dostępne są również oznaczenia przeprowadzane na nowoczesnych platformach analitycznych. Wśród nich są zarówno przesiewowe testy jakościowe, wykrywające łącznie przeciwciała IgM i IgG, jak i testy serologiczne półilościowe, umożliwiające dokładniejsze niż jakościowe oznaczenie przeciwciał osobno w klasach IgM oraz IgG. Istnieje również możliwość ilościowego oznaczenia przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG, co być może w przyszłości będzie miało znaczenie w ocenie odporności na powtórne zakażenie. Dodatni wynik badań serologicznych może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości lub toczącej się infekcji. Wynik ujemny nie wyklucza zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Badania różnią się również materiałem, z którego wykonywane jest oznaczenie. W przypadku badania molekularnego metodą real time RT-PCR pobiera się wymaz z gardła lub nosogardzieli. Do testu kasetkowego pobiera się próbkę krwi włośniczkowej z palca lub krwi żylnej. Natomiast do badania serologicznego – próbkę krwi żylnej.

Rodzaje testów w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 w ofercie Diagnostyki:

UWAGA! Badania przeznaczone są dla osób zdrowych, niewykazujących objawów infekcji.

Możliwa interpretacja wyników testów dostępnych w ofercie Diagnostyki:

Więcej o badaniach przeczytasz tutaj

W których miastach przeprowadzane są testy na SARS-CoV-2?

Liczba punktów pobrań, które wykonują badania w kierunku COVID-19, stale rośnie. Konkretne miasta oraz placówki znajdziesz w katalogu Punktów Pobrań, zaznaczając w filtrach (tzw. checkboxach) wybrany typ badań w kierunku SARS-CoV-2. Następnie, zobaczysz listę miast, w których jest ono przeprowadzane.

Nowość o ofercie! Badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 z usługą tłumaczenia i zaświadczeniem lekarskim:

Ze względu na osoby wyjeżdżające za granicę do pracy wprowadziliśmy możliwość wydania zaświadczenia lekarskiego do wyniku badania SARS-CoV-2 metodą RT-PCR. Sprawdź badanie z zaświadczeniem tutaj. Badania wykonywane są w mobilnych punktach Drive&Go-Thru w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gdyni, Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie, Bielsku-Białej, Katowicach, Wrocławiu, Szczecinie i Wałbrzychu.

UWAGA! Zaświadczenia przygotowywane są w plikach PDF, do odczytania których służy program Adobe Acrobat Reader (pobierz: https://get.adobe.com/pl/reader/). Przeglądanie plików PDF w innym programie pociąga za sobą ryzyko braku odczytu niektórych danych, w tym podpisu elektronicznego na zaświadczeniu.

Jak kupić test na koronawirusa?

Badania kupisz w bezpieczny sposób w e-Sklepie Diagnostyki. Zrealizujesz je w konkretnym Punkcie Pobrań, które wykonuje testy na COVID-19. Wybierz test, który Cię interesuje:

SARS-CoV-2 metoda RT-PCR wymaz

SARS-CoV-2 badanie serologiczne

SARS-CoV-2 IgM, IgG – test immunochromatograficzny