Tomografia a rezonans – czym różnią się te badania?

lek. Agnieszka Żędzian


Udostępnij

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to szczegółowe badania obrazowe, na co dzień stosowane w medycynie. Dowiedz się, jaka jest różnica między tomografią i rezonansem oraz kiedy warto je wykonać.

tomografia a rezonans

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI) są badaniami obrazowymi, które wykorzystuje się niemal w każdej dziedzinie medycyny. Czym się różnią?

·      Metoda badania

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) różnią się przede wszystkim metodą wykonania. Podczas wykonywania MRI wykorzystywane jest działanie pola magnetycznego. W badaniu TK stosuje się promieniowanie jonizujące.

·      Czas badania

Rezonans magnetyczny trwa dłużej od tomografii komputerowej. W zależności od obrazowanej okolicy i konieczności podania środka kontrastowego czas badania wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Dla porównania, tomografia komputerowa trwa od 5 do 20 minut.

·      Poziom głośności

Badanie rezonansem magnetycznym jest znacznie głośniejsze od tomografii komputerowej. Dyskomfort związany z wysokim natężeniem dźwięku możesz zmniejszyć, zakładając na czas badania zatyczki do uszu lub słuchawki bez elementów metalowych.

Co jest lepsze – tomografia czy rezonans?

W porównaniu do tomografii komputerowej rezonans magnetyczny pozwala na uzyskanie lepszej jakości obrazów. Nie oznacza to jednak, iż MRI jest najlepszym badaniem obrazowym dla każdego pacjenta. Długi czas badania sprawia, iż w pilnych przypadkach pierwszym wyborem jest zwykle tomografia komputerowa. Pozwala ona na szybszą ocenę stanu pacjenta i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Tomografia komputerowa jest np. nieocenionym narzędziem diagnostycznym u osób z objawami udaru mózgu. Pozwala na odróżnienie udaru wywołanego krwotokiem (np. z pękniętego tętniaka) od typu niedokrwiennego, spowodowanego zamknięciem światła naczynia tętniczego w mózgu.

Ze względu na bardziej otwartą budowę aparatu tomografia komputerowa jest niekiedy wykonywana zamiast rezonansu magnetycznego u osób zmagających się z otyłością dużego stopnia.

Kiedy tomografia, a kiedy rezonans?

Wybór najodpowiedniejszego dla pacjenta badania obrazowego zależy od następujących czynników:

  • stanu zdrowia – w nagłych przypadkach (np. po rozległym urazie) lekarz zleci w pierwszej kolejności wykonanie tomografii komputerowej;
  • podejrzewanej choroby – rezonans magnetyczny pozwala szczegółowo zobrazować narządy i tkanki miękkie, dlatego jest zwykle wykonywany u osób z podejrzeniem przepukliny kręgosłupa, chorób prostaty, endometriozy, raka piersi, z objawami reumatyzmu i przy wielu innych schorzeniach. Tomografia komputerowa jest często wykorzystywana u pacjentów z objawami sugerującymi chorobę onkologiczną czy ostry stan zapalny, np. ostre zapalenie trzustki;
  • obecności przeciwwskazań do jednego z badań – u osób, u których nie można wykonać rezonansu magnetycznego z powodu obecności elementów metalowych w ciele, wykonuje się tomografię komputerową. U kobiet w ciąży, małych dzieci czy osób z nadczynnością tarczycy lekarz zleci prawdopodobnie rezonans magnetyczny.

Niekiedy konieczne jest wykonanie u jednego pacjenta zarówno tomografii komputerowej, jak i rezonansu magnetycznego.

Co jest bezpieczniejsze – tomografia czy rezonans?

Rezonans magnetyczny jest badaniem bezpieczniejszym od tomografii komputerowej. W przeciwieństwie do TK, w trakcie MRI osoba badana nie jest narażona na działanie promieniowania jonizującego. Z tego powodu jest badaniem preferowanym u kobiet spodziewających się dziecka i małych dzieci.

Co jest droższe – rezonans czy tomografia?

Rezonans magnetyczny jest badaniem niemal dwukrotnie droższym od tomografii komputerowej. Cena wykonywanego prywatnie badania jest zależna przede wszystkim od konieczności podania kontrastu oraz okolicy ciała, którą obejmuje. Koszt TK wynosi zwykle od 200 do 900 zł, podczas gdy za MRI trzeba zapłacić od 400 do 2000 zł.

Autor: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia