Wirusowe zapalenie gardła - jak sobie z nim radzić?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Zapalenie gardła to obecność stanu zapalnego zlokalizowanego w obrębie błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Do najczęstszych czynników odpowiedzialnych za zapalenia gardła zaliczamy chorobotwórcze mikroorganizmy, czyli bakterie i wirusy. Wśród innych czynników wymienia się refluks żołądkowy, alergie, substancje chemiczne oraz zmiany nowotworowe. Jak objawia się wirusowe zapalenie gardła i jak sobie z nim radzić?

wirusowe zapalenie gardła

Wirusowe a bakteryjne zapalenie gardła

Szacuje się, że aż za 80 % przypadków zapalenia gardła odpowiedzialne są wirusy. Te, które najczęściej wywołują u pacjentów doskwierające objawy to rhinowirusy, wirusy grypy i paragrypy, adenowirusy i koronawirusy. Bardzo rzadko zapalenie gardła wywołują wirusy opryszczki, Epstaina-Barra (mononukleoza), Coxsackie, a nawet wirus HIV. O typowej, wirusowej etiologii zapalenia gardła najczęściej świadczy lżejszy przebieg infekcji. W przypadku zakażenia bakteryjnego, objawy schorzenia są zdecydowanie bardziej nasilone i zlokalizowane bardziej miejscowo (dotyczą samego gardła). Najczęściej wirusowe zapalenie gardła jest przypadłością wieku dziecięcego. Szczególnie dużo przypadków stwierdza się u dzieci poniżej 5 roku życia.

Wirusowe zapalenie gardła – objawy

Stan zapalny gardła wiąże się z występowaniem zaczerwienienia i obrzęknięcia błon śluzowych, bólem i trudnościami w przełykaniu płynów i pokarmu. Pacjenci często gorączkują, mogą uskarżać się dodatkowo na ból ucha lub/i głowy, kaszel i towarzyszący nieżyt nosa. Niepowikłane wirusowe zapalenie gardła często ma tendencję do samoistnego ustępowania po około 5-7 dniach od początku infekcji.  W przypadku infekcji bakteryjnej jej początek jest zdecydowanie bardziej ostry. Zwykle nie towarzyszą jej objawy typu katar czy kaszel.

Czy można zarazić się wirusowym zapaleniem gardła?

Jeśli osoba z wirusowym zapaleniem gardła kicha i kaszle oraz ma katar, jak najbardziej może stać się potencjalnym źródłem zakażenia innej osoby. Wirusy atakujące górne drogi oddechowe rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, czyli stanowią element „aerozolu”, który chory wydala z organizmu w trakcie kichania lub kaszlu. Objawy świadczące o zarażeniu się, pojawiają się kilka dni po kontakcie z osobą chorą. Jest to zazwyczaj okres jednego tygodnia od kontaktu.  

Wirusowe zapalenie gardła – ile trwa?

Wirusowe zapalenie gardła trwa zazwyczaj nie więcej niż siedem dni. Jeśli zapalenie gardła niepokojąco się przewleka a objawy nie ustępują, możliwe jest bakteryjne powikłanie infekcji. Wówczas konieczna jest kontrola u lekarza prowadzącego oraz zmiana stosowanego dotychczas leczenia. Bakteryjne powikłanie infekcji wirusowej jest wskazaniem do wdrożenia antybiotykoterapii.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie wirusowego zapalenia gardła wiąże się ze znoszeniem jego doskwierających objawów. Stosuje się leki działające w gardle miejscowo, głównie przeciwbólowo (pastylki, spraye, płukanki) oraz inne np. znoszące pozostałe objawy towarzyszące zapaleniu. Najczęściej są to krople do nosa ograniczające produkcję wydzieliny oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne obniżające temperaturę. Antybiotyki zalecane są wyłącznie po stwierdzeniu bakteryjnego zapalenia gardła.