01 września 2022 - Przeczytasz w 2 min

Wirusowe zapalenie gardła – jak sobie z nim radzić?

Zapalenie gardła to obecność stanu zapalnego zlokalizowanego w obrębie błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Do najczęstszych czynników odpowiedzialnych za zapalenia gardła zaliczamy chorobotwórcze mikroorganizmy, czyli bakterie i wirusy. Wśród innych czynników wymienia się refluks żołądkowy, alergie, substancje chemiczne oraz zmiany nowotworowe. Jak objawia się wirusowe zapalenie gardła i jak sobie z nim radzić?

wirusowe zapalenie gardła

Wirusowe a bakteryjne zapalenie gardła

Szacuje się, że aż za 80 % przypadków zapalenia gardła odpowiedzialne są wirusy. Te, które najczęściej wywołują u pacjentów doskwierające objawy to rhinowirusy, wirusy grypy i paragrypy, adenowirusy i koronawirusy. Bardzo rzadko zapalenie gardła wywołują wirusy opryszczki, Epstaina-Barra (mononukleoza), Coxsackie, a nawet wirus HIV. O typowej, wirusowej etiologii zapalenia gardła najczęściej świadczy lżejszy przebieg infekcji. W przypadku zakażenia bakteryjnego, objawy schorzenia są zdecydowanie bardziej nasilone i zlokalizowane bardziej miejscowo (dotyczą samego gardła). Najczęściej wirusowe zapalenie gardła jest przypadłością wieku dziecięcego. Szczególnie dużo przypadków stwierdza się u dzieci poniżej 5 roku życia.

Wirusowe zapalenie gardła – objawy

Stan zapalny gardła wiąże się z występowaniem zaczerwienienia i obrzęknięcia błon śluzowych, bólem i trudnościami w przełykaniu płynów i pokarmu. Pacjenci często gorączkują, mogą uskarżać się dodatkowo na ból ucha lub/i głowy, kaszel i towarzyszący nieżyt nosa. Niepowikłane wirusowe zapalenie gardła często ma tendencję do samoistnego ustępowania po około 5-7 dniach od początku infekcji.  W przypadku infekcji bakteryjnej jej początek jest zdecydowanie bardziej ostry. Zwykle nie towarzyszą jej objawy typu katar czy kaszel.

Czy można zarazić się wirusowym zapaleniem gardła?

Jeśli osoba z wirusowym zapaleniem gardła kicha i kaszle oraz ma katar, jak najbardziej może stać się potencjalnym źródłem zakażenia innej osoby. Wirusy atakujące górne drogi oddechowe rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, czyli stanowią element „aerozolu”, który chory wydala z organizmu w trakcie kichania lub kaszlu. Objawy świadczące o zarażeniu się, pojawiają się kilka dni po kontakcie z osobą chorą. Jest to zazwyczaj okres jednego tygodnia od kontaktu.  

Wirusowe zapalenie gardła – ile trwa?

Wirusowe zapalenie gardła trwa zazwyczaj nie więcej niż siedem dni. Jeśli zapalenie gardła niepokojąco się przewleka a objawy nie ustępują, możliwe jest bakteryjne powikłanie infekcji. Wówczas konieczna jest kontrola u lekarza prowadzącego oraz zmiana stosowanego dotychczas leczenia. Bakteryjne powikłanie infekcji wirusowej jest wskazaniem do wdrożenia antybiotykoterapii.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie wirusowego zapalenia gardła wiąże się ze znoszeniem jego doskwierających objawów. Stosuje się leki działające w gardle miejscowo, głównie przeciwbólowo (pastylki, spraye, płukanki) oraz inne np. znoszące pozostałe objawy towarzyszące zapaleniu. Najczęściej są to krople do nosa ograniczające produkcję wydzieliny oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne obniżające temperaturę. Antybiotyki zalecane są wyłącznie po stwierdzeniu bakteryjnego zapalenia gardła.

Powiązane pakiety

e-PAKIET DLA KAŻDEGO (MAKSIMUM) z konsultacją
Zestaw badań w pakiecie MAXIMUM pozwala na uzyskanie „panoramicznego” obrazu stanu organizmu (tzw. homeostazy organizmu), a w przypadku istnienia patologii wyniki badań wskazują zaatakowany organ lub układ i identyfikują nasilenie procesu chorobowego. Określane są: morfologia (obraz) i parametry biochemiczne krwi, pozwalające na wykrycie: stanu zapalnego, zaburzeń krzepnięcia krwi, zaburzeń gospodarki wapniowej, równowagi elektrolitowej i gospodarki żelazem, zaburzenia przemiany materii (metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów). Wyniki wskazują równocześnie na narządy i układy dotknięte procesem chorobowym (wątroba, nerki, tarczyca, trzustka, układ kostny, układ pokarmowy), określając jego charakter i nasilenie oraz potrzebę pogłębionej diagnostyki. Badania wykonywane są we krwi. Morfologia (obraz) krwi stanowi punkt wyjścia kontroli organizmu. Pozwala na rozpoznanie lub eliminację podejrzenia anemii. Prawidłowa ilość białych krwinek i prawidłowe proporcje pomiędzy ich typami, zmniejszają ryzyko istnienia stanów zapalnych, zakażeń, chorób pasożytniczych, chorób autoimmunologicznych i nowotworowych. W diagnostyce zapalenia i zakażenia, wnioski oparte na analizie białych krwinek wzmacniane są przez zestawienie z wynikami OB i stężeniem białka C-reaktywnego (CRP). Ilość płytek krwi daje wgląd w działanie układu krzepnięcia krwi, charakteryzowanego w pakiecie przez parametry APTT, PT. Stężenie glukozy jest decydującym kryterium rozpoznawania choroby cywilizacyjnej - cukrzycy. Stężenie cholesterolu i poszczególnych jego frakcji (CHOL, HDL, LDL, TG) pozwala na oceną gospodarki lipidowej, zagrożenia miażdżycą, ocenę ryzyka chorób serca i naczyń, nadciśnienia itd. Stężenie kwasu moczowego świadczy o zaburzeniach przemian białka, prowadzących do podagry (dny moczanowej). Oznaczenie żelaza, w zestawieniu z oznaczeniami hemoglobiny i erytrocytów, ilustruje gospodarkę żelazem. Szeroki pakiet testów wątrobowych (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP) w zestawieniu z lipidogramem i OB obrazuje stan i funkcje wątroby; stężenie mocznika i kreatyniny, łącznie ze stężeniem głównych elektrolitów: sodu i potasu oraz wapnia jest wskaźnikiem pracy nerek. Pomiary wapnia i powiązanego z wapniem magnezu, charakteryzują stan układu kostnego, są pomocne w ocenie układu nerwowego, funkcji mięśni i serca. Choroby tarczycy sygnalizowane przez stężenie TSH są przyczyną szeregu nieswoistych objawów klinicznych. Badaniem trzustki jest oznaczanie poziomu amylazy. Badania zawarte w pakiecie "Dla każdego (Maximum)" pozwalają na analizę stanu organizmu znacznie pogłębioną w stosunku uzyskanej przez wykonanie pakietów MINIMUM i MEDIUM. Pakiet zawiera usługę konsultacji wyników badań na czacie lub przez telefon z wykwalifikowanym konsultantem (diagnostą laboratoryjnym lub lekarzem) świadczoną w serwisie upacjenta.pl