Zasady, których należy przestrzegać w dobie pandemii

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Kilka miesięcy temu światem wstrząsnęła informacja o pojawieniu się nowego wirusa SARS-CoV-2. 11 marca 2020 roku choroba COVID-19 została natomiast uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. W Polsce dnia 20 kwietnia 2020 roku podjęto decyzję o powolnym i stopniowym znoszeniu obostrzeń. Czy to oznacza jednak, że możemy czuć się w pełni bezpieczni? Jakimi zasadami należy się kierować w życiu codziennym, mimo oficjalnej możliwości coraz większej swobody?

Koronawirus – co dalej?

W Polsce stopniowo wracamy do normalności. Pierwsze poluzowanie obostrzeń nastąpiło w poniedziałek 20 kwietnia – więcej osób mogło w jednym czasie wejść do sklepu, pojawiła się możliwość przebywania w parkach i lasach w celach rekreacyjnych. Umożliwiono również bieganie i jazdę na rowerze.

Drugi etap znoszenia obostrzeń został zaplanowany na dzień 4 maja. Zdecydowano o otwarciu niektórych obiektów infrastruktury sportowej (np. boisk szkolnych, kortów tenisowych czy ośrodków jeździeckich) z zachowaniem zasad dystansowania społecznego. Zostały otwarte centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, ruszyły hotele, a sklepy budowlane zaczęły działać także w weekendy. Stopniowo zaczęto uruchamiać instytucje kultury oraz wznowiono możliwość rehabilitacji leczniczej. 6 maja otwarto żłobki i przedszkola dla osób, które najbardziej potrzebują z nich korzystać.

18 maja nastąpił kolejny etap odmrażania gospodarki: powróciły usługi kosmetyczek i fryzjerów, ruszyły restauracje, kawiarnie i bary. Od 30 maja zniesiono nakaz stosowania maseczek ochronnych w przestrzeni otwartej, o ile jest możliwość zachowania 2 metrów odstępu pomiędzy ludźmi, zniesiono limity osób w lokalach branży gastronomicznej i handlowej, a także podczas uroczystości religijnych i pogrzebowych.

Od 6 czerwca powróciły wesela i imprezy rodzinne do 150 osób, a swoją działalność wznowiły kina, teatry, baseny, siłownie, kluby fitness czy sale zabaw. Od 19 czerwca możliwe jest także częściowe otwarcie stadionów dla kibiców.

Koronawirus – profilaktyka. O czym nadal należy pamiętać?

Łagodzenie obostrzeń i powrót do normalności przybiera coraz większy rozmach. Czy to zwalnia nas z obowiązku dbania o zdrowie swoje oraz innych? Nie. Nadal odnotowuje się zachorowania wywołane przez nowy koronawirus –  profilaktyka i ostrożność nadal są więc wysoce wskazane.

Jeśli nie musisz korzystać z miejsc i obiektów, gdzie pojawia się jednoczasowo dużo ludzi- staraj się tego unikać. Jeśli Twoja obecność w takich miejscach jest konieczna, nadal próbuj zachować odpowiedni dystans i zakładaj maseczkę, która zasłania usta i nos.

Myj często i dokładnie ręce –  co najmniej przez 30 sekund, wodą z mydłem. Gdy jesteś poza domem unikaj dotykania twarzy, a szczególnie nosa, ust i oczu. Unikaj dotykania powierzchni takich jak klamki, a jeśli musisz to zrobić  –  zakładaj rękawiczkę lub niezwłocznie myj dłonie. Gdy nie masz możliwości umycia rąk pod bieżącą wodą, stosuj środki dezynfekujące na bazie 70 procentowego alkoholu.

Jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek objawy infekcji, a szczególnie kaszel, gorączkę i duszność lub miałeś kontakt z osobą chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie, nie wychodź w miejsca publiczne, nie podróżuj komunikacją miejską i unikaj bezpośredniego kontaktowania się z innymi ludźmi. Nie myśl tylko o sobie, pamiętaj o innych.

Koronawirus – gdzie dzwonić?

W przypadku niepokojących objawów skontaktuj się telefonicznie ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Możesz także zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno – epidemiologicznej, gdzie uzyskasz informacje na temat dalszego postępowania. Udając się na oddział zakaźny, korzystaj z własnego środka transportu, by niepotrzebnie nie narażać innych. W braku takiej możliwości, zgłoś problem w rozmowie z pracownikiem stacji sanitarno- epidemiologicznej. Nie zgłaszaj się bezpośrednio do poradni lekarza rodzinnego, ani do szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeśli nie masz pewności, jak powinieneś się zachować- możesz zadzwonić na infolinię NFZ. Pamiętaj, by korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy i informacji –  np. stron internetowych prowadzonych przez WHO, GOV, GIS.

Koronawirus ­–  kto jest w grupie ryzyka?

Na COVID-19 zachorować może każdy. Jednakże najbardziej narażone na zachorowanie o ciężkim przebiegu choroby są osoby w podeszłym wieku oraz ludzie obciążeni innymi chorobami, takimi jak: nadciśnienie, choroby serca, choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, niedobory odporności oraz chorzy poddawani leczeniu immunosupresyjnemu. Pamiętaj, że takie osoby mają zwiększone ryzyko powikłań zachorowania wywołanego przez SARS-CoV-2 profilaktyka w ich przypadku jest więc szczególnie istotna.

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem lub miałeś kontakt z osobą chorą i zgłosisz ten fakt odpowiednim służbom, prawdopodobnie zostanie u Ciebie wykonane badanie na obecność koronawirusa. Materiał do badania stanowią wymazy  z górnych dróg oddechowych (najczęściej jest to wymaz z nosogardła). Dzięki technice PCR, czyli molekularnej metodzie identyfikacji wirusa, można ocenić czy materiał genetyczny wirusa jest obecny w danej próbce. W tej chwili, jest to jedyny test, który w sposób pewny może potwierdzić przebiegająca chorobę COVID-19. Wykonywane są również badania serologiczne, które wykrywają przeciwciała powstałe w organizmie w objawowej fazie choroby. Pozwalają na potwierdzenie przebiegającej choroby i na potwierdzenie choroby przebytej w przeszłości. W DIAGNOSTYCE możesz wykonać zarówno test PCR, jak i badania serologiczne z krwi żylnej.

Bibliografia:

– GIS

– GOV

– WHO