Candida

Mgr Aleksandra Rutkowska


Udostępnij

Candida to rodzaj grzybów, konkretnie drożdżaków, którego najpowszechniejszym gatunkiem chorobotwórczym jest Candida albicans. Grzyby z rodzaju Candida występują naturalnie w organizmie ludzkim, głównie w jamie ustnej, przewodzie pokarmowym, pochwie i na skórze. W normalnych warunkach, obecność Candida nie jest problemem, gdyż jest to część naturalnej flory bakteryjnej organizmu.

W pewnych warunkach, Candida może się rozprzestrzeniać i powodować infekcje, co prowadzi do stanu znanego jako kandydoza (grzybica). Kandydoza może wystąpić w różnych częściach ciała i może przybierać różne formy.

Candida - miejsca występowania kandydozy

  • Kandydoza jamy ustnej (pleśniawka) objawia się białymi plamami na języku, podniebieniu, wewnętrznej stronie policzków oraz błonie śluzowej jamy ustnej.  pieczeni bólu.
  • Kandydoza pochwy (drożdżyca pochwy) to jedna z najczęstszych postaci kandydozy u kobiet. Objawy obejmują swędzenie, pieczenie, białawy lub serowaty upław oraz zaczerwienienie w okolicy pochwy i sromu.
  • Grzybica skóry objawia się czerwieniem, swędzeniem i łuszczeniem się skóry w miejscach, gdzie wilgotność jest zwiększona, takich jak fałdy skórne (np. pod pachami, w okolicach pachwin).
  • Kandydoza przewodu pokarmowego wiąże się z bólem brzucha, wzdęciami, zaburzeniami trawienia, a w cięższych przypadkach, również z wchłanianiem.

Istnieje kilka czynników sprzyjających rozwojowi kandydozy, takich jak osłabienie układu odpornościowego, stosowanie antybiotyków, cukrzyca, ciąża, złe nawyki żywieniowe (wysoki poziom cukrów prostych w diecie) czy noszenie ciasnej odzieży. Leczenie kandydozy zależy od jej lokalizacji i nasilenia objawów. W większości przypadków stosuje się leki przeciwgrzybicze, takie jak kremy, tabletki doustne lub dopochwowe.


Wybierz badania i zadbaj o zdrowie