Hemiplegia

Mgr Jolanta Pawłowska
Udostępnij

Hemiplegia - w medycynie określa się tak połowiczne porażenie ciała. Porażeniu ulegają mięśnie danej połowy ciała, stąd nazywa się je hemiplegią prawostronną lub lewostronną. Hemiplegia objawia się odwrotnie do uszkodzonej półkuli mózgu. Wyróżnia się hemiplegię wrodzoną (hemiplegia u dzieci) - pojawiającą się tuż po urodzeniu lub w okresie do 2 r.ż. oraz nabytą – pojawiającą się na późniejszych etapach życia.

Przyczynami hemiplegii są: udary, infekcje, tętniaki i guzy mózgu, uszkodzenia rdzenia kręgowego, zapalenie opon mózgowych, choroby neurodegeneracyjne (np. stwardnienie rozsiane), krwotoki podtwardówkowe. Hemiplegia u dzieci może pojawić się jako wynik mózgowego porażenia dziecięcego i charakteryzuje się zgięciowym ułożeniem jednej ręki i nogi, opóźnionym rozwojem fizycznym, używaniem jednej ręki do wykonywania czynności.

Objawy hemiplegii to: problemy z wykonywaniem ruchów po stronie objętej niedowładem (problemy z czuciem, dotykiem, odczuwaniem ciężaru), zaburzenia równowagi i spastyczność mięśni. Dodatkowo objęcie mięśni twarzy może powodować dysfagię (zaburzenia połykania), afazję (problemy z mową), utratę wzroku, zaburzenia funkcji poznawczych.

Hemiplegia jest chorobą niepostępującą, czyli objawy nie nasilają się z czasem. Leczenie opiera się na rehabilitacji z pomocą fizjoterapeutów, logopedów i terapeutów zajęciowych. W zależności od przyczyny, rehabilitacja może zmniejszyć objawy towarzyszące hemiplegii oraz poprawić komfort życia pacjenta. Obecnie nie istnieje terapia dająca szansę na wyleczenie.