Iwermektyna

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Iwermektyna jest lekiem wprowadzonym na rynek w 1996 r. Swoją popularność zdobyła w 2020 r., kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o jej przydatności w leczeniu COVID-19.

Iwermektyna jest mieszaniną dwóch organicznych substancji pochodzenia półsyntetycznego, stosowanych przede wszystkim w leczeniu chorób pasożytniczych i trądziku różowatego. Głównym składnikiem jest pochodna awermektyny – produktu fermentacji bakterii Streptomyces avermitilis. Związek ten działa przeciwzapalnie poprzez hamowanie wytwarzania cytokin prozapalnych. Mechanizm działania przeciwpasożytniczego polega na zwiększeniu przepuszczalności błony komórkowej dla jonów chlorkowych oraz hiperpolaryzację komórek mięśniowych i nerwowych u tych organizmów.

Lek ten może być z sukcesem używany wewnętrznie jako lek przeciwpasożytniczy oraz zewnętrznie w formie maści w terapii trądziku różowatego, świerzbu oraz wszawicy. W Polsce do obrotu dopuszczona jest jedynie forma kremu do stosowania zewnętrznego. W badaniach wykazano, że iwermektyna hamuje namnażanie wirusa SARS-CoV-2 i go dezaktywuje, a nawet możliwe jest całkowicie wyeliminowanie w ciągu 48 godzin od przyjęcia pojedynczej dawki leki. Mechanizm działania wciąż nie jest znany.