Lewotyroksyna

Mgr Aleksandra Rutkowska
Udostępnij

Lewotyroksyna (ang. levothyroxine) to syntetyczny hormon tarczycy stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy. Jest ona syntetycznym odpowiednikiem naturalnego hormonu tarczycy, tyroksyny (T4), który jest wytwarzany przez gruczoł tarczowy. Lek ten pomaga przywrócić prawidłowy poziom hormonów tarczycy we krwi i znieść objawy niedoczynności tarczycy.

Wskazania do stosowania to między innymi niedoczynność tarczycy, leczenie wola obojętnego (eutyreozy), terapia supresyjna w przypadku raka tarczycy, testy diagnostyczne w badaniach supresji tarczycy.

Dawka jest dobierana indywidualnie w zależności od wieku, wagi, stopnia niedoczynności tarczycy i wyników badań poziomu TSH i wolnej tyroksyny (fT4).

Najczęściej lek przyjmuje się rano na czczo, co najmniej 30 minut przed posiłkiem, popijając wodą.

Przy odpowiednim dawkowaniu działania niepożądane są rzadkie. Mogą się jednak pojawić objawy nadczynności tarczycy (np. bezsenność, kołatanie serca, drżenie rąk, reakcje alergiczne (np. wysypka, świąd)).

Przeciwwskazania to nadczynność tarczycy (nieleczona), ostre zawały serca, zapalenie mięśnia sercowego i niewyrównana niewydolność nadnerczy.

Regularne kontrolowanie poziomu TSH i fT4 we krwi jest kluczowe, aby odpowiednio dostosować dawkę. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli objawy ustąpią.