Ropowica

Mgr Jolanta Pawłowska


Udostępnij

Ropowica (łac. phlegmona) - wywołane przez paciorkowce lub gronkowce, rozlane, ropne zapalenie skóry i tkanki podskórnej. Jest wynikiem zakażenia spowodowanego przerwaniem ciągłości tkanek np. zranienia. Najczęściej ropowica dotyczy kończyn (ropowica stopy, ropowica palca), ponieważ są one najbardziej podatne na urazy, ale może obejmować też inne tkanki. Na zakażenia tego typu narażone są osoby z obniżoną odpornością oraz z zaburzeniami ukrwienia kończyn (np. diabetycy). 

Ropowica może przybierać różne postaci: zastrzał, zanokcica, czyrak, angina Ludwiga, ropowica przestrzeni przygardłowej. Jej objawami są: miejscowy silny ból, zaczerwienienie, obrzęk oraz ogólnoustrojowo- dreszcze, gorączka, powiększone węzły chłonne. Wystąpienie ropowicy stóp oraz dłoni powoduje obrzęk i ból, który może uniemożliwiać wykonywanie codziennych czynności. Bardziej znanymi postaciami są zanokcica oraz zastrzał.

Zanokcica jest zakażeniem wału paznokciowego z występującym gromadzeniem się ropy pod płytką paznokcia, co skutkuje jego oddzieleniem od palca. Zastrzał natomiast związany jest z gromadzeniem ropy po stronie grzbietowej palca. W ciężkich przypadkach ropowica może prowadzić do sepsy. Rozpoznania dokonuje specjalista na podstawie wywiadu i objawów oraz badań mikrobiologicznych takich jak: posiew treści ropnej oraz antybiogram. W leczeniu stosuje się antybiotyki i środki przeciwbólowe.

Ropowica - jak długo trwa leczenie?

Leczenie i jego długość uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby. W przypadkach cięższych wykonywany jest nawet zabieg chirurgiczny usuwający treść ropną oraz tkanki obumarłe, stosuje się też dreny (sączki).


Wybierz badania i zadbaj o zdrowie