Urethritis

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Urethritis to łacińskie określenie na zapalenie cewki moczowej. Jest schorzeniem o różnej etiologii, przenoszonym przede wszystkim drogą płciową. Uwzględniając patogenezę choroby, zapalenie cewki moczowej zostało podzielone na swoiste – rzeżączkowe i nieswoiste – nierzeżączkowe (ang. NGU, non-gonococcal urethritis).

Rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej wywołane jest przez dwoinkę rzeżączkiNeisseria gonorrhoeae. Natomiast czynnikiem etiologicznym zapalenie cewki moczowej NGU jest Chlamydia trachomatis (30-50%), Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma genitalium (10-20%) oraz rzęsistek pochwowy – Trichomonas vaginalis (1-17%).

Urethritis charakteryzuje się bólem, obrzękiem, podrażnieniem i pieczeniem cewki moczowej podczas oddawania moczu. Dodatkowo oznaki choroby obejmują ból podczas stosunku płciowego, swędzenie okolic cewki moczowej czy pojawienie się wydzieliny z prącia u mężczyzn. Jednakże u połowy chorych pacjentów zapalenie cewki moczowej przebiega bezobjawowo, ewentualnie występuje u nich niebolesny wyciek z cewki moczowej.

W celu rozpoznania tego schorzenia wykonuje się badanie mikrobiologiczne moczuposiew moczu lub inne badania materiałów pobranych z układu moczowo-płciowego z wykorzystaniem metod molekularnych. Leczenie uzależnione jest od czynnika etiologicznego i opiera się na leczeniu właściwie dobranymi antybiotykami.


Wybierz badania i zadbaj o zdrowie