Ziarniak pachwinowy
Ziarniak pachwinowy, donowanoza (ang. donovanosis) - to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z rodzaju Klebsiella. Występowanie choroby związane jest z rejonami tropikalnymi i subtropikalnymi Azji Południowo - Wschodniej, Indii, Afryki i Ameryki Południowej. Wyróżnia się 4 postacie choroby: wrzodziejąca, brodawkowata, śluzowata i mieszana.
Ziarniak pachwinowy - objawy
Objawy mogą pojawić się nawet do 3 miesięcy po kontakcie z czynnikiem zakaźnym. Pierwsze symptomy to niebolesny pęcherzyk lub guzek w pachwinie, który transformuje do owrzodzenia pokrytego ziarniną. Najczęściej występująca postać wrzodziejąca dotyczy narządów płciowych i odbytu, wiąże się z owrzodzeniem ostro odgraniczonym, pokrytym łatwo krwawiącą ziarniną. Przy braku leczenia choroba może pozostawić po sobie blizny i zmiany na prąciu oraz powodować zwężenie cewki i odbytu. W postaci brodawkowatej obserwuje się przerosłą, rogowaciejącą tkankę ziarninowatą w okolicach warg sromowych i łechtaczki. Może prowadzić do zwężenia cewki i pochwy.
Postać śluzowa obejmuje błony śluzowe jamy ustnej, gardła, krtani, a także w okolicę szyjki macicy, przydatków i pęcherza moczowego oraz odbytnicy. Rozpoznania dokonuje się na podstawie wywiadu, obrazu klinicznego, rozmazu tkankowego oraz badania histopatologicznego. W rozmazie charakterystyczne jest występowanie ciałek Donovana, którym to ziarniak zawdzięcza nazwę donowanoza. Bakterie w rozmazie mają charakterystyczny kształt agrafki. W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię doustną oraz miejscowo 1% azotan srebra.