Przygotowanie do badań cytologicznych i genetycznych

Pobranie wymazu cytologicznego

 1. Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 20 dniem cyklu miesiączkowego. Można je wykonać praktycznie każdego dnia poza miesiączką, ale nie wcześniej niż 2 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 2 dni przed jej rozpoczęciem.
 2. Do higieny intymnej należy używać płynów o kwaśnym pH, gdyż mydło posiadające silnie zasadowy odczyn zmienia fizjologicznie kwaśne środowisko narządów kobiecych.
 3. Nie należy stosować irygacji przed badaniem cytologicznym, ani zakładać tamponów.
 4. Jeżeli kobieta stosuje leki dopochwowe, badanie cytologiczne wykonuje się po odczekaniu 6 dni od ostatniej dawki leku.
 5. Pacjentka powinna powstrzymać się od stosunków płciowych co najmniej 24 godziny przed badaniem.
 6. Co najmniej 1 dzień po badaniu ginekologicznym lub badaniu USG dopochwowym.

Chlamydia trachomatis metodą PCR oraz sond genetycznych

W przypadku: wymazu z szyjki macicy, wymazu z pochwy
 • Przez okres 24 godzin przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego oraz ograniczyć zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych,
 • U pacjentek wymazu nie należy pobierać w okresie krwawienia miesiączkowego,
 • Przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych,
 • Obecność krwi, śluzu, środków plemnikobójczych oraz aerozolowych zasypek do higieny intymnej, jak i leków dopochwowych stosowanych w przypadku schorzeń, takich jak na przykład drożdżyca, może interferować z testami opartymi o amplifikację kwasu nukleinowego (NAT),
 • Zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi,
 • Zachować 1 dzień przerwy po badaniu ginekologicznym czy USG ginekologicznym.

UWAGA ! Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz okres owulacji mogą powodować zmiany w ilości wydzielanego śluzu, utrudniając pobieranie materiału z kanału szyjki macicy.

W przypadku: wymazu z cewki moczowej
 • Optymalnie materiał do badania pobrać rano, po nocy, przed odda- niem moczu lub co najmniej 3 godziny po ostatnim oddaniu moczu.
W przypadku: wymazu z cewki moczowej u mężczyzn
 • pacjent nie powinien oddawać moczu na co najmniej godzinę przed pobraniem próbki.

HPV-DNA jakościowo metodą PCR, HPVmRNA metodą PCR jakościowo

KOBIETY: wymaz z szyjki macicy, wymaz z pochwy
 • 24 godzin przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego oraz ograniczyć zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych,
 • Wymazu nie należy pobierać w okresie krwawienia miesiączkowego,
 • 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych,
 • Obecność krwi, śluzu, środków plemnikobójczych oraz aerozolowych zasypek do higieny intymnej, jak i leków dopochwowych stosowanych w przypadku schorzeń, takich jak na przykład drożdżyca, może interferować z testami opartymi o amplifikację kwasu nukleinowego (NAT),
 • Należy zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi,
 • Należy zachować 1 dzień przerwy po badaniu ginekologicznym czy USG ginekologicznym.

UWAGA ! Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz okres owulacji mogą powodować zmiany w ilości wydzielanego śluzu, utrudniając pobieranie materiału z kanału szyjki macicy. W przypadku wymazów z cewki moczowej optymalnie materiał do badania pobrać rano, po nocy, przed oddaniem moczu lub co najmniej 3 godziny po ostatnim oddaniu moczu.

MĘŻCZYŹNI: wymaz z dróg moczowo-płciowych
 • Należy zachować 24 godzinną przerwę w wytryskach nasienia, naciągnąć napletek na żołądź, która powinna zostać bez mycia przez okres co najmniej 12 godzin, należy wstrzymać się w oddawaniu moczu co najmniej przez 2 godziny.

0897 CELIAKIA (HLA-DQ2/DQ8) wymazu z policzków

Co najmniej na 1 godzinę przed pobraniem wymazu nie należy spożywać posiłków, płynów, palić papierosów, żuć gumy, myć zębów. Zalecane jest pobieranie wymazu na czczo.

Przed pobraniem wymazu w jamie ustnej nie powinno być żadnych ciał obcych, np. gum do żucia, lizaków, cukierków itp. W przypadku dzieci dopuszczalny jest smoczek (tzw. smoczek z kółeczkiem) pod warunkiem używania go wyłącznie przez jedno dziecko (nie np. przez matkę i dziecko lub więcej niż jedno dziecko).

Ulotka zgodna z Podręcznikiem Pobierania Próbek Pierwotnych wersja VI z dnia 06.12.2013r.

 
POBIERZ ULOTKĘ