Jak wyglądają zmiany grzybicze na skórze?

Udostępnij
Pytanie

Dzień dobry, na mojej skórze mam kilka zmian - niektóre przesuszone, niektóre zaczerwienione inne zaś lekko swędzące. Czy mogę prosić o informację, jak wyglądają zmiany grzybicze na skórze? Jak je rozpoznać?

miniatura autora
Odpowiedź specjalisty

Powierzchnia skóry skolonizowana jest przez wiele mikroorganizmów; bakterii i grzybów. Skład mikrobiomu skóry pozostaje w stanie równowagi, a obecność bakterii zapobiega przerostowi flory grzybiczej. Infekcja grzybicza może rozwinąć się w przypadku zaburzenia tej równowagi. Istnieje wiele rodzajów dermatofitów i drożdżaków mogących spowodować grzybicę skóry, a wygląd zmian skórnych zależy m. in. od drobnoustroju wywołującego infekcję.

Objawy wskazujące na zakażenie grzybicze skóry obejmują m. in. zaczerwienie i swędzenie skóry zmienionej chorobowo. Zmiany skórne mogą zarówno być koloru czerwonego o większym nasyceniu w obwodowej części jak również być pokryte drobną łuskę przypominającą przesuszoną, złuszczającą się skórę czy zawierać pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.

Zmiany grzybicze można czasami pomylić z innymi chorobami skóry, jak łuszczyca czy egzema jednak większe zaognienie zmian w obwodowej części pozwala odróżnić je do tych schorzeń. Niemniej jednak pamiętać należy, że każdorazowo przed podjęciem leczenia, zmiany skórne powinien ocenić lekarz.


Wybierz badania i zadbaj o zdrowie