Jakie badania krwi wykryją błonicę?

Udostępnij
Pytanie

Ostatnio słyszałam o przypadku zdiagnozowania błonicy u dziecka. Jakie badania na błonicę można wykonać, by wykryć tę chorobę?

miniatura autora
Odpowiedź specjalisty

Błonica to bakteryjna choroba zakaźna wywołana przez maczugowca błonicy (Corynebacterium diphtheriae) przenoszona drogą kropelkową przez zakażonych ludzi. Najczęściej rozwija się błonica gardła i błonica krtani. Rzadziej dochodzi do zajęcia spojówek czy ucha środkowego.

Początkowe objawy to: ból gardła, osłabienie, gorączka, ból głowy, ból mięśni, chrypka, kaszel. Objawy narastają stopniowo i towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, potylicy i okolicy podżuchwowej. Szyja przez to jest pogrubiona. Pojawiają się zmiany rumieniowe na błonie śluzowej od gardła do tchawicy, powstają białe lub szarawe naloty, które przy oddzielaniu krwawią. Nasilający się obrzęk dróg oddechowych może prowadzić do niewydolności oddechowej, a nawet śmierci. Chorobę wykrywa się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, wyizolowania bakterii z pobranego wymazu z gardła. Podstawą do podejrzewania tej choroby jest pojawienie się symptomów oraz przebywanie na terenie, gdzie występuje ta choroba, kontakt z osobą zakażoną lub brak szczepień przeciwko błonicy.