Konflikt serologiczny w ciąży – czy może wpływać na genom płodu?
Pytanie
Jestem w 10. tygodniu ciąży, mam grupę krwi Rh ujemną, a mój mąż Rh dodatnią. Czytałam, że to może być przyczyną konfliktu serologicznego. Czy to może spowodować, że dziecko urodzi się z wadą genetyczną?
lMD
Odpowiedź specjalisty
Konflikt serologiczny nie ma wpływu na częstość występowania wad genetycznych u płodu. Wady genetyczne są zwykle wynikiem zmian w materiale genetycznym, takich jak mutacje genów lub wady chromosomowe. Konflikt serologiczny dotyczy reakcji immunologicznej organizmu matki na obce antygeny obecne u płodu, podczas gdy wady genetyczne wynikają z nieprawidłowości w kodzie genetycznym płodu.
Konflikt serologiczny może jednak prowadzić do poważnych komplikacji dla płodu. Istnieje ryzyko, że matczyny organizm może wytworzyć przeciwciała przeciwko czynnikowi Rh, obecnemu u płodu. Dlatego kobietom z grupami krwi Rh ujemnymi podaje się w 3. trymestrze immunoglobulinę anty-D celem profilaktyki konfliktu serologicznego. Warto też wykonać badania z grupy: https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/serologia-grup-krwi/.