PROSTATA - nowoczesne badanie Badanie 4K

PROSTATA (gruczoł krokowy, stercz) jest nieparzystym gruczołem męskiego układu płciowego produkującym wydzielinę wchodzącą w skład nasienia. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego, w obrębie miednicy mniejszej.

NAJCZĘSTSZYMI CHOROBAMI PROSTATY SĄ:

  • Łagodny rozrost prostaty.
  • Rak prostaty (CaP, łac. adenocarcinoma prostatae).
  • Przewlekłe lub ostre zapalenie prostaty.

NAJCZĘŚCIEJ DIAGNOZOWANYMI NOWOTWORAMI MĘŻCZYZN W POLSCE* SĄ:

Rak prostaty (19%) co stanowi około 15700 nowych przypadków rocznie, wyprzedzając, raka płuc (18%) i raka jelita grubego (13%).

Roczna śmiertelność z powodu prostaty oceniana jest na 5 do 6 tysięcy przypadków!

Nowość w ofercie DIAGNOSTYKI Badanie 4K Przesiewowy test nowej generacji – wartość profilaktyczna, diagnostyczna i prognostyczna

Badanie 4K – ocena ryzyka raka prostaty zwiększa czułość badań przesiewowych dla raka prostaty oraz stwarza możliwość oceny w perspektywie 20 lat (!) ryzyka zachorowania mężczyzn po 40 roku życia. Badanie 4K polega na pomiarze stężenia 4 kalikrein wydzielanych przez komórki prostaty: tPSA, fPSA, tzw. nienaruszonego PSA i hK2 – peptydazy, związanej z kalikreiną 2. Wyniki wprowadzane są do algorytmu obliczeniowego uwzględniającego: wiek badanego, wynik DRE (nieobowiązkowo) i informacje o wcześniej przebytej biopsji prostaty, o ile była odnotowana w historii choroby. Ryzyko wystąpienia inwazyjnej formy raka prostaty określane jest procentowo. W przypadku chorych diagnozowanych w kierunku raka prostaty Badanie 4K ocenia zasadność wykonania tradycyjnej biopsji. Krew do badania pobierana jest we wskazanych Punktach Pobrań DIAGNOSTYKI. Pacjent wypełnia i podpisuje Ankietę do Badania 4K oraz podpisuje formularz Informacja o przekazaniu danych osobowych. Badanie wykonywane bez skierowania lekarskiego.