Tydzień dla serca 18-24.04.2023
Serce jest głównym narządem układu krwionośnego, którego zadaniem jest pompowanie i dostarczanie natlenowanej krwi do każdej, nawet najodleglejszej komórki naszego organizmu. Historycznie uważano je za siedzibę myśli, namiętności i uczuć, nadając mu rangę wyższą nad mózgiem, który jak obecnie wiadomo stanowi właściwe centrum dowodzenia całego organizmu. Dlaczego tak ważne jest serce i jak świadomie wspierać jego pracę?
Serce w liczbach
Serce to narząd pracujący wyjątkowo ciężko. Dobowa ilość skurczów mięśnia sercowego przekracza nawet 100 tysięcy, co daje około 7500 l przepompowanej krwi tylko w trakcie jednej doby. Krew do serca zbierana jest z sieci naczyń krwionośnych, których łączna długość wynosi około 160 tysięcy kilometrów. Ten katorżniczy wysiłek wykonuje umieszczony w klatce piersiowej, czterojamowy mięsień ważący zaledwie ~300g.
Co napędza nasze serce?
Do prawidłowej, miarowej pracy serca niezbędna jest właściwa podaż paliwa, którym jest glukoza. Serce nie lubi zarówno hipo-, jak i hiperglikemii. Przy obniżonym stężeniu glukozy we krwi, określnym mianem hipoglikemii, na skutek pobudzenia układu współczulnego, serce zaczyna przyspieszać. Zwiększa się jego zapotrzebowanie na tlen, następuje wzrost ciśnienia tętniczego co nasila ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca, zawału mięśnia sercowego lub też udaru mózgu. Z kolei w przypadku hiperglikemii, czyli zwiększonego stężenia glukozy we krwi, w naczyniach krwionośnych zaopatrujących mięsień sercowy w tlen dochodzi do patologicznych zmian o charakterze mikroangiopatycznym. Oznacza to, że naczynia krwionośne ulegają nieprawidłowej przebudowie, która utrudnia zaopatrywanie serca w tlen i składniki odżywcze, co sprawia, że z czasem praca mięśnia sercowego staje się po prostu nieefektywna.
Czego serce nie lubi?
Poza nieprawidłowym stężeniem glukozy we krwi, serce nie lubi dużej ilości cholesterolu. Dieta wysokotłuszczowa i wysokowęglowodanowa, która w konsekwencji odpowiada za zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi prowadzi do rozwoju miażdżycy. To choroba polegająca na tworzeniu w obrębie tętniczych naczyń krwionośnych blaszek miażdżycowych, zawężających światło naczynia. Skutkiem tych zmian jest zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, ale także zmniejszony przepływ krwi przez naczynia krwionośne, również te, które zaopatrują serce w tlen i składniki odżywcze. Serce pracujące pod wpływem zwiększonego ciśnienia ulega nieprawidłowej przebudowie, a niedotlenienie powoduje, że z biegiem czasu staje się niewydolne. Najgroźniejszym powikłaniem miażdżycy jest zawał mięśnia sercowego, który nadal obarczony jest wysokim ryzykiem zgonu.
Wytrenuj swoje serce!
Aktywność fizyczna ma fundamentalne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania układu krążenia, stąd też serce uwielbia każdy rodzaj ruchu. Ruch regulując pracę serca oraz ciśnienie krwi, zapobiega chorobom układu krążenia. Zwiększa metabolizm tłuszczy i poprawia parametry lipidogramu, obniżając tym samym ryzyko wystąpienia incydentów sercowo – naczyniowych, w tym groźnego dla życia i zdrowia zawału. Najkorzystniejszą dla zdrowia formą treningu są regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne, trwające nie krócej niż poł godziny. Powinny być dostosowane do możliwości i upodobań ćwiczącego. Niezależnie od formy uprawianego sportu – wyczynowej, rekreacyjnego pływania, czy intensywniejszego spaceru z psem – każda podjęta aktywność wyłącznie pozytywnie odbije się na zdrowiu naszego serca.
Serce – narząd najwyższej rangi
Z powodu swojego ogromnego znaczenia w zdrowiu i życiu człowieka, serce doczekało się obchodów Tygodnia dla serca, który w 2023 roku przypada między 18 a 24 kwietnia. Przyłączając się do świętowania, sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA oferuje PAKIET SERCOWY w promocyjnej cenie. Z całą pewnością uzyskane wyniki badań będą stanowić cenne uzupełnienie wiedzy dotyczącej stanu Twojego zdrowia.