Cellulit tłuszczowy – jak go rozpoznać? Charakterystyka

Magdalena Durak


Udostępnij

Cellulit to jedno z najbardziej powszechnych schorzeń skórnych XXI wieku. Jego powstawanie jest złożone i zależy od wielu czynników. Obecność cellulitu, w szczególności w zaawansowanym stadium, może być wskaźnikiem rozwijania się różnych zmian chorobowych i nie należy jej lekceważyć. 

Słowa „cellulit” jako określenia „pomarańczowej skórki” po raz pierwszy użyto około 1922 roku. Jest to jednak termin umowny, nieprecyzyjny, stosowany raczej potocznie, w kosmetologii lub  popularnym poradnictwie.  W medycynie funkcjonują bowiem inne określenia: „liposkleroza”, „lipodystrofia typu kobiecego”, „zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej”, „guzkowe twardniejące zwyrodnienie tłuszczowe”, „zwyrodnienie obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowe” czy „panikulopatia obrzękowo-włóknista”.

cellulit tłuszczowy

Czym jest cellulit tłuszczowy?

Istnieją dwa podstawowe podziały cellulitu, w zależności od czynników, jakie go wywołują:

  • cellulit wodny (twardy), związany z zatrzymaniem wody w organizmie,
  • cellulit tłuszczowy (lipidowy, miękki), stanowiący efekt nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej pod skórą.

Cellulit tłuszczowy jest dość luźny i występuje najczęściej u kobiet otyłych. Może być również efektem zbyt szybkiego odchudzania, bądź pojawić się u osób mało aktywnych fizycznie, których mięśniom wyraźnie brakuje jędrności. Tworzy się w głębokich warstwach skóry, ale nie przylega ściśle do mięśni. Nieprawidłowe rozmieszczenie tłuszczowych komórek upośledza rozwój tkanki łącznej. Wówczas naczynia chłonne i krwionośne są pod stałym uciskiem, co zaburza ich ukrwienie oraz procesy metaboliczne w tkankach podskórnych. To powoduje, że powierzchnia skóry staje się chropowata i tworzą się na niej nieestetyczne uwypuklenia i bruzdy. 

Jak rozpoznać cellulit tłuszczowy?

Lipodystrofia to choroba tkanki tłuszczowej, która jest bardzo widoczna. Dotyczy najczęściej takich miejsc, jak: uda, pośladki, brzuch, biodra oraz ramiona. Skóra traci elastyczność, staje się bardziej rozluźniona, wręcz gąbczasta i przypomina skórkę pomarańczy. Cellulit rozwija się przez wiele miesięcy, a czasem i lat. W przypadku zaawansowanego cellulitu tłuszczowego następuje proliferacja, czyli namnażanie i przerost adipocytów (komórek tłuszczowych). Wówczas włókna kolagenu oplatają cząsteczki tłuszczu, intensyfikując tym samym efekt „pomarańczowej skórki”. W efekcie na skórze tworzą się charakterystyczne wypukłości i wgłębienia, a zmiany w strukturze skóry są bardzo elastyczne, zmieniają się wraz z ułożeniem ciała.

Od czego robi się cellulit tłuszczowy?  

Na powstawanie cellulitu tłuszczowego składa się wiele aspektów – od stylu życia po przyczyny fizjologiczne, choroby czy zaburzenia hormonalne. Główną przyczyną występowania cellulitu jest nadmiar tłuszczu w komórkach pod skórą. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak:

  • Styl życia: siedzący styl życia, noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie, częste opalanie się zarówno na słońcu, jak i w solarium, długie i częste kąpiele w gorącej wodzie.
  • Niezbilansowana dieta: nadmierne spożywanie soli, węglowodanów i tłuszczów, zbyt mało błonnika w codziennym jadłospisie.
  • Problemy emocjonalne: ciągły lęk, długotrwały stres, stany depresyjne.
  • Przyjmowanie niektórych leków: leki przeciwhistaminowe i przeciwtarczycowe, estrogeny, beta-blokery.
  • Ciąża (głównie ze względu na wzrost stężenia prolaktyny).
  • Menopauza.
  • Choroby współistniejące, np. ginekologiczne, żołądkowo-jelitowe, zaburzenia metaboliczne, schorzenia układu krążenia.
  • Antykoncepcja hormonalna.
  • Genetyczne skłonności do wiotkiej skóry i słabych mięśni.
  • Zaburzenia hormonalne.

W diagnostyce zaburzeń hormonalnych bardzo pomocne mogą okazać się badania hormonalne dla kobiet.

Jak się pozbyć cellulitu tłuszczowego?

Cellulit, w szczególności w zaawansowanym stadium, może prowadzić do zaburzeń ukrwienia tkanek, rozwoju żylaków, tworzenia się zakrzepów, i ogólnego złego samopoczucia ze względu na wątpliwe walory estetyczne „pomarańczowej skórki”. Wybór metody terapeutycznej to kwestia indywidualna, ale z pewnością powinna uwzględniać poprawę mikrokrążenia, redukcję tkanki tłuszczowej i kompleksową odbudowę skóry. Wskazana jest również zmiana nawyków żywieniowych i wdrożenie w życie większej aktywności. Zabiegi, jakie wykazują skuteczność w walce z cellulitem tłuszczowym, to:

  • Masaż – manualne uciskanie ciała skutecznie pobudza krążenie krwi i limfy, stymuluje mięśnie, napina tkankę łączną, przyspiesza przemianę materii. W walce z cellulitem sprawdzą się np. masaż uciskowy, masaż rolką (urządzeniem z wypustkami) czy bańką chińską – przypominającą kształtem niewielki grzyb, w którego wnętrzu wytwarzane jest ciśnienie. 
  • Algoterapia – to nieinwazyjna i lekko rozgrzewająca metoda walki z cellulitem. Algi są bogate w jod, dlatego pozytywnie wpływają na gospodarkę tłuszczową i redukcję masy ciała. Wyróżniają się tym, że ich cenne składniki przenikają w głąb skóry właściwej, a nie – jak w przypadku większości substancji wykorzystywanych w kosmetyce – jedynie w wierzchnią warstwę naskórka.
  • Drenaż limfatyczny – to rodzaj masażu uciskowego przy użyciu specjalnego urządzenia w celu pobudzenia przepływu limfy. 
  • Kąpiele morskie – są dobrym uzupełnieniem terapii antycellulitowej. Poprawiają krążenie, dotleniają tkanki, działają oczyszczająco i detoksykacyjne.
  • Krioterapia – to zabieg, który wykorzystuje działanie bardzo niskiej temperatury. Miejscowe chłodzenie tkanek zmusza organizm do zwiększenia zużycia energii w celu ogrzania organizmu, a źródłem energii staje się  nadmiar tkanki tłuszczowej. 
  • Endermologia – masaż za pomocą dwóch sterowanych elektronicznie rolek pod ciśnieniem i w specjalnej komorze. 
  • Ultradźwięki (sonoforeza) – zabieg wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które przenikają w głąb skóry. Ciepło wytworzone przez ultradźwięki przyspieszają metabolizm i rozpad komórek tłuszczowych, poprawiają ukrwienie tkanek, odprężają skórę i mięśnie. 
  • Mezoterapia – polega na miejscowym wstrzyknięciu w skórę leczniczych mieszanek w celu poprawy metabolizmu komórek tłuszczowych, poprawy mikrokrążenia.
  • Elektrostymulacja – pobudzanie mięśni za pomocą prądu elektrycznego. W wyniku oddziaływania na ciało takimi impulsami mięśnie ciała napinają się i rozluźniają, wykonując tym samym pasywną gimnastykę.
  • Body wrapping – zabieg poprzedza dokładny peeling ciała, następnie w skórę wmasowuje się specjalny preparat antycellulitowy, po czym ciało ciasno owija się specjalną folią, poza redukcją cellulitu wysmukla sylwetkę ciała. 
  • Cellulolipoliza (elektropoliza) – zabieg polega na miejscowym wprowadzaniu cienkich igieł podłączonych do generatora prądu w skupiska tłuszczu, powodując ich rozpad.
  • Karboksyterapia – zabieg z użyciem dwutlenku węgla za pomocą igły, rozszerza naczynia krwionośne, wspomaga dotlenienie odżywienie tkanek.

Jak odróżnić cellulit wodny od tłuszczowego?

Cellulit wodny powstaje, gdy pojawiają się trudności w odprowadzeniu płynów przez układ chłonny, czego efektem jest nagromadzenie się wody w tkance podskórnej. Wówczas skóra staje się podatna na ucisk, napięta, obrzęknięta. Z kolei cellulit tłuszczowy związany jest z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Częściej dotyczy osób z nadwagą. Skóra z cellulitem tłuszczowym ma charakterystyczne widoczne zagłębienia, grudki i wypukłości, jest nierówna, zmienia się przy każdym ruchu ciała, przypomina skórkę pomarańczy.

Czy cellulit to tłuszcz?

Cellulit jest ściśle związany z tkanką tłuszczową, jednak nie można go określić jednoznacznie jako „zwykły tłuszcz”. Cellulit to zmiana struktury skórnej, spowodowana nadmiernym nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej, a nie tłuszcz sam w sobie. Ma odmienną lokalizację, strukturę i charakterystyczny gąbczasty wygląd, przypominający skórkę pomarańczy. 

Autor: Magdalena Durak

Weryfikacja merytoryczna: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  • J. Marwicka, K. Niemyska, O. Cieślicka, Cellulit. Przegląd zabiegów kosmetycznych, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, nr 3, vol. 4.
  • M.E. Garasińska-Pryciak, Etiologia, obraz kliniczny oraz diagnostyka cellulitu, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, nr 5, vol. 4.
  • K. Janda, A. Tomikowska, Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, nr 60, vol. 1, s. 29–38.
  • A. Gabriel, V. Chan, M. Caldarella, T. Wayne, E. O’Rorke, Cellulite: Current Understanding and Treatment, National Library of Medicine, 2023.
  • I. Załęska-Żyłka, Cellulit jako problem medyczny, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2008, nr 89, s. 487–491.