Dieta na refluks. Co jeść przy refluksie?
Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego mogą wystąpić po obfitym posiłku lub gdy położysz się zbyt wcześnie po jedzeniu. Kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku, podrażniając go i powodując zgagę. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się jaką dietę stosować przy refluksie, by zmniejszyć dokuczliwe objawy.
Co to jest refluks?
Treść żołądka powinna przemieszczać się tylko w jedną stronę – w dół. Kiedy kwas z żołądka przepływa w górę – do przełyku i gardła, nazywa się to refluksem żołądkowo-przełykowym.
Kwas z treści żołądka wkrada się w miejsca, do których nie powinien mieć dostępu i wywołuje stan zapalny i ból tkanek przełyku. Zazwyczaj zwieracz przełyku (mięśniowy „zawór”, który pozwala na przechodzenie pokarmu do żołądka, a następnie zwęża się, aby zablokować powrót) chroni przełyk przed kwasem. Jeśli zwieracz się rozluźni i nie działa prawidłowo pokarm może cofać się w górę i powodować zarzucanie kwaśnej treści.
Niemal każdy przynajmniej raz doświadczył epizodu refluksu. Objawy mogą przypominać niestrawność – palący ból brzucha po jedzeniu – lub zgagę – piekący ból w klatce piersiowej w pobliżu mostka.
Sporadyczne objawy zgagi są nieprzyjemne, ale nie wymagają interwencji medycznej, jednak niektórzy cierpią z powodu refluksu niemal przez cały czas. Przewlekły refluks żołądkowy może pogarszać jakość Twojego życia i poważnie uszkadzać przełyk.
Co to jest GERD?
GERD (ang. gastroesophageal reflux disease) oznacza chorobę refluksową przełyku. Jest to termin medyczny określający przewlekły refluks żołądkowo-przełykowy. Refluks żołądkowy uważa się za przewlekły, jeśli występuje co najmniej dwa razy w tygodniu przez kilka tygodni. Szacuje się, że GERD dotyka około 20% dorosłych.
Objawy refluksu mogą obejmować:
- Zarzucanie kwaśnej treści do przełyku – po jedzeniu możesz zauważyć cofanie się kwasu, jedzenia lub płynów z żołądka do gardła, co nazywa się niedomykalnością dolnego zwieracza przełyku, czujesz wtedy kwaśny smak w ustach.
- Uczucie pieczenia – kwas mocno podrażnia tkanki i powoduje ból. Jeśli czujesz pieczenie w klatce piersiowej, nazywa się to zgagą. Jeśli czujesz, że ból jest bliżej żołądka stan ten nazywamy niestrawnością.
- Niesercowy ból w klatce piersiowej – niektórzy ludzie odczuwają ból przełyku, który nie przypomina pieczenia. Ból podrażnia te same nerwy, co ból wieńcowy, można więc pomylić te objawy.
- Mdłości – zarzucanie kwaśną treścią może powodować mdłości lub utratę apetytu. Możesz mieć wrażenie, „pełności” bardzo długo od ostatniego posiłku.
- Ból gardła – jeśli kwas przedostanie się do gardła, może spowodować ból. Może się wydawać, że w gardle pojawia się gula, którą trudno przełknąć. Ten objaw często pojawia się nocą.
- GERD może wywołać objawy podobne do astmy, takie jak przewlekły kaszel, świszczący oddech i duszność.
Objawy choroby refluksowej nasilają się:
- w nocy lub podczas leżenia,
- po dużym lub tłustym posiłku,
- przy pochyleniu się,
- po paleniu lub spożyciu alkoholu.
Czynniki ryzyka rozwoju choroby refluksowej:
Ciąża – zwiększające się ciśnienie w jamie brzusznej rozciąga i osłabia mięśnie przepony, które podtrzymują odźwiernik żołądka. Ciąża wiąże się z wysokim poziomem hormonu relaksyny, który rozluźnia mięśnie, dzięki czemu powstaje miejsce dla płodu. Zwiększa się także stężenie estrogenu i progesteronu, które mają podobny wpływ na mięśniówkę, co relaksyna.
Otyłość – otyłość zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, co może trwale osłabić mięśnie. Jest to częsty czynnik przyczyniający się do rozwoju przepukliny rozworu przełykowego. Tkanka tłuszczowa wydziela estrogen, a jego duże stężenia, podobnie jak w ciąży, prowadzą do rozluźnienia mięśni odźwiernika
Palenie – dym tytoniowy źle wpływa na kondycje odźwiernika, niezależnie od tego, czy palisz, czy jesteś narażony na bierne palenie. Palenie powoduje również kaszel, który otwiera zwieracz przełyku. Palenie i przewlekły kaszel mogą osłabić mięśnie przepony i przyczynić się do rozwoju przepukliny rozworu przełykowego. Palenie spowalnia również trawienie i powoduje, że żołądek wytwarza więcej kwasu.
Inne możliwe przyczyny GERD obejmują:
- wady wrodzone, takie jak atrezja przełyku i przepukliny;
- choroby tkanki łącznej;
- operacja klatki piersiowej lub górnej części brzucha, która spowodowała uszkodzenie przełyku;
- leki, w tym:
- benzodiazepiny – rodzaj środka uspokajającego,
- blokery kanału wapniowego stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi,
- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne,
- NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), takie jak paracetamol i ibuprofen,
- teofilina, powszechnie stosowany lek na astmę,
- leki hormonalne stosowane w okresie menopauzy.
Refluks – czego nie jeść?
Produkty, które są powszechnie znane z wywoływania zgagi, powodują rozluźnienie zwieracza przełyku i opóźniają proces trawienny, to:
- tłuste jedzenie,
- fast food,
- pizza,
- chipsy ziemniaczane i inne przetworzone przekąski,
- przyprawy: chili i pieprz (biały, czarny, cayenne),
- czosnek,
- cebula,
- tłuste mięsa, takie jak bekon, kiełbasy,
- ser,
- sosy na bazie pomidorów,
- owoce cytrusowe,
- czekolada,
- napoje gazowane,
- mięta.
Kluczem jest umiar – staraj się unikać jedzenia problematycznych produktów późno wieczorem, bliżej snu, aby nie zalegały w żołądku, gdy kładziesz się spać. Dobrym pomysłem jest także spożywanie małych, częstych posiłków zamiast większych, cięższych oraz unikanie kolacji i przekąsek przed snem.
Refluks – co jeść? Domowe remedia, które pomagają podczas epizodów zgagi
Jedzenie pewnych produktów może przynieść ulgę przy palących objawach choroby refluksowej.
Mleko – należy wybierać mleko odtłuszczone lub bez tłuszczu. Tłuszcz w mleku może pogorszyć zgagę. Mleko o obniżonej zawartości tłuszczu może działać jako tymczasowy bufor między błoną śluzową żołądka, a kwaśną treścią żołądkową i zapewnić natychmiastową ulgę w objawach zgagi.
Niskotłuszczowy jogurt – ma te same właściwości łagodzące, co mleko, a także zdrową dawkę probiotyków (dobrych bakterii, które poprawiają trawienie).
Imbir – jest jednym z najlepszych środków pomocniczych w trawieniu ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest z natury zasadowy i przeciwzapalny, co łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego. Spróbuj popijać herbatę imbirową, gdy czujesz, że zbliża się zgaga.
Dieta antyrefluksowa – domowe sposoby na zgagę
Dieta przy refluksie gardłowo-krtaniowym (zarzucanie treści żołądka do krtani i gardła) powinna uwzględniać:
- produkty bogate w błonnik, dzięki którym dłużej czujesz się syty i jesteś mniej skłonny do przejadania się,
- pełnoziarniste produkty, takie jak płatki owsiane, kuskus i brązowy ryż,
- warzywa korzeniowe, takie jak bataty, marchewki i buraki,
- warzywa zielone takie jak szparagi, brokuły i fasolka szparagowa;
- produkty zasadowe (o wyższym pH)
- banany,
- melony,
- kalafior,
- fenkuł,
- orzechy;
- produkty zawierające dużo wody, które mogą rozcieńczać i osłabiać kwas żołądkowy
- ogórek,
- sałata,
- arbuz,
- zupy na bazie bulionu,
- herbata ziołowa.
Dieta na refluks – zmiana stylu życia
Osoby cierpiące na chorobę refluksową nie tylko powinny unikać pewnych produktów, o których wiadomo, że zaostrzają objawy lub stosować domowe sposoby podczas ataku pieczenia i bólu, ale powinny pomyśleć o trwałej zmianie sposobu odżywiania i stylu życia. Osoby otyłe są znacznie bardziej narażone na niedomykalność odźwiernika żołądka i zgagę.
Produkty zalecane w chorobie refluksowej:
- warzywa,
- chude mięso,
- zdrowe tłuszcze.
Produkty, których należy unikać:
- tłuste jedzenie,
- kwaśne owoce,
- czekolada,
- kofeina.
Wskazówki dotyczące stylu życia:
- unikaj leżenia bezpośrednio po jedzeniu,
- unikaj alkoholu,
- jedz często małymi porcjami,
- pij dużo wody,
- nie jedz przed snem.
Przykładowe menu przy refluksie
Oto przykładowe menu, które może być pomocne dla osób cierpiących na refluks kwasowy:
Śniadanie:
- Płatki owsiane z bananami i migdałami: ugotuj płatki owsiane na wodzie lub mleku migdałowym, dodaj pokrojonego banana i posyp migdałami.
- Herbata z imbirem.
Drugie śniadanie:
- Koktajl z bananem i migdałami: Zblenduj banan, mleko migdałowe, łyżkę migdałów i odrobinę miodu.
Lunch:
- Sałatka z grillowanym kurczakiem i dressingiem na bazie oliwy z oliwek.
- Kasza jaglana z warzywami: ugotuj kaszę jaglaną i podawaj ją z duszonymi warzywami, takimi jak marchewka, cukinia i papryka.
Podwieczorek:
- Chrupiące jabłka z masłem migdałowym: pokrój jabłka na plastry i posmaruj masłem migdałowym.
Kolacja:
- Pieczony łosoś z ziemniakami i brokułami: Piecz łososia w piekarniku i podawaj z ugotowanymi ziemniakami i brokułami.
- Kasza gryczana z warzywami: ugotuj kaszę gryczaną i podawaj ją z grillowanymi warzywami, takimi jak cukinia, bakłażan i cebula.
Pamiętaj, że każda osoba może reagować inaczej na różne produkty spożywcze, więc ważne jest, aby eksperymentować i znaleźć własne ulubione dania, które nie powodują zgagi
Jeśli masz zgagę dwa razy lub częściej w tygodniu, a zmiany w diecie lub nawykach żywieniowych nie pomogły, skonsultuj się z lekarzem. Gastroenterolog (lekarz specjalizujący się w układzie trawiennym) może wykonać badania, oceniające czy częste zarzucanie kwaśną treścią uszkodziło przełyk. Konsultacja z lekarzem lub dietetykiem może pomóc w opracowaniu planu diety dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się lepszym zdrowiem żołądka i unikać uciążliwych objawów zgagi.
Dr n.med. Justyna Chlebowska-Tuz