Home office w walce z koronawirusem. 4 zdrowe nawyki podczas pracy zdalnej
Od kilkunastu dni rząd wprowadził zaostrzenia, związane z epidemią koronawirusa w Polsce. Zamknięte zostały kawiarnie, bary i siłownie, wprowadzono zakaz zgromadzeń i spędzania wolnego czasu w większych grupach na świeżym powietrzu. Od tego tygodnia przemieszczanie powinno ograniczać się wyłącznie do drogi do pracy, pójścia do apteki lub wyprowadzenia psa na spacer. Wiele firm deleguje swoich pracowników do pracy z domu. O jakich nawykach warto pamiętać gdy pracujemy zdalnie?
Koronawirus w Polsce – przygotuj się do pracy zdalnej
Home office to jeden z najlepszych sposobów na walkę z pandemią koronawirusa i uniknięcie zakażenia. Brak kontaktu z przypadkowymi osobami, unikanie dotykania poręczy i uchwytów w środkach komunikacji, biurowych klamek, przycisków w windzie, kart pracownika czy niekorzystanie ze wspólnych pomieszczeń sanitarnych jest ochroną dla nas i pozostałych współpracowników.
Ponieważ wszyscy już wiedzą że koronawirus jest niebezpieczny i znają konsekwencje płynące z zakażenia tym patogenem, dobrze jest przygotować się do pracy z domu. Zapewnij sobie optymalne i wygodne miejsce do pracy. Postaraj się oddzielić czas wolny od czasu poświęcanego na obowiązki zawodowe. Nie zawsze jest to możliwe i proste, zwłaszcza, gdy zadania od przełożonych przeplatasz z opieką nad małym dzieckiem.
Spróbuj wydzielić w mieszkaniu przestrzeń do pracy. Może to być biurko, ulubiony stolik oraz wygodne krzesło z oparciem. Pamiętaj o właściwej pozycji ciała, utrzymuj łokcie podparte na krześle lub biurku, a laptop lub komputer ustaw w odpowiedniej odległości od oczu i na właściwej wysokości. Dzięki temu unikniesz nadmiernego napięcia mięśni wokół odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa oraz prawdopodobnego bólu głowy.
Zdrowe nawyki każdego dnia – zadbaj o czyste powietrze
Praca zdalna pozwala Ci na zapewnienie sobie indywidualnych i jak najlepszych warunków do pracy. W biurze nie zawsze istnieje możliwość otwarcia okien, działa klimatyzacja, która może powodować problemy z zatokami i przyczyniać się do rozwoju nawracających przeziębień. Koronawirus w Polsce w tym przypadku, paradoksalnie można traktować jak sprzymierzeńca w walce o dobrą kondycję organizmu. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pokoju. W chłodne dni otwieraj okno na czas wyjścia do kuchni po herbatę lub gdy planujesz krótką drzemkę, w ciepłe pracuj przy uchylonym oknie. Zdrowe nawyki każdego dnia to świeże powietrze, które pobudzi Cię do pracy, pomoże uporać się ze zmęczeniem, a nawet zastąpi kolejny kubek kawy.
Koronawirus w Polsce – sport to zdrowie
Często zdarza się, że podczas tradycyjnej pracy biurowej, gdy mamy wiele obowiązków i gonią nas terminy, nie odrywamy się od monitora komputera przez wiele godzin. Siedzenie w tej samej pozycji i zapominanie o prostowaniu się prowadzi do przeciążeń, bólu mięśni lub nadwyrężenia kręgosłupa. Cierpią nasze oczy, a trzymając nogę na nodze, blokujemy swobodny przepływ krwi w kończynach.
Praca zdalna wymaga od nas samodyscypliny, a jednocześnie daje nam szansę na poprawę funkcjonowania organizmu. Raz na godzinę wstawaj zza biurka, wykonuj kilka skłonów, skrętów tułowia i przysiadów, przespaceruj się po mieszkaniu. To nie tylko podstawowa dawka ruchu, ale także naturalna metoda na podwyższenie ciśnienia, pobudzenie mózgu do działania i wyprodukowanie naturalnych endorfin, które dodadzą Ci zadowolenia z pracy. Wybierz takie ćwiczenia jakie lubisz, przykładowo: krótkie rozciąganie, podskoki, masaż karku lub bardziej intensywne wymachy.
Nie zapominaj o ćwiczeniach oczu i mięśni twarzy. To bardzo często pomijany element rozgrzewki ciała. Podczas pracy w biurze nie zawsze jest miejsce na taką gimnastykę – wykorzystaj korzyści płynące z pracy w domu! Praca przed komputerem, częste korzystanie ze smartfonów i tabletów to pierwszy krok do krótkowzroczności.
Staraj się regularnie odrywać wzrok do monitora, czytaj dowolny tekst z większej odległości, zerkaj na zielone przedmioty i rośliny – przynosi to ulgę i usprawnia pracę mięśni gałki ocznej. Stań przed lustrem i zrób nienaturalne miny – otwórz szeroko usta, uśmiechaj się na zmianę z robieniem smutnej miny, spróbuj językiem dotknąć nosa i podbródka. Rozluźnisz napięte mięśnie i dodasz twarzy świeżości.
Staraj się obrócić zagrożenie płynące z pandemii koronawirusem na swoją korzyść.
O tym, czy koronawirus jest niebezpieczny, przekonujemy się każdego dnia. Z tego też względu niesamowicie ważne jest to, aby pozostać w domu. Domowa kwarantanna i konieczność ograniczenia poruszania wiąże się jednak ze zmianą diety i codziennych przyzwyczajeń. Jeśli na co dzień korzystasz z firmowego, wartościowego cateringu, nie zawsze zastanawiasz się nad jego składem i wartością odżywczą pokarmów – inni robią to za Ciebie. Co teraz, gdy samodzielnie dbasz o przygotowanie posiłków?
Podczas epidemii koronawirusa, aby chronić się przed infekcją, wybieraj produkty pełnowartościowe, bogate w minerały i mikroelementy oraz witaminy. Nie zapominaj o regularnym spożywaniu posiłków – lepiej częściej, a mniej i w stałych odstępach czasu, aby Twoje ciało otrzymywało równe dawki energii.
Pij wodę! Dorosły człowiek powinien spożywać minimum 2 litry wody dziennie. Jej dostateczna ilość nawilża śluzówki, dobroczynnie wpływa na układ trawienny, osłabia konsekwencje przesuszonego powietrza w mieszkaniu. Kilka szklanek wody dziennie może zastąpić dodatkową dawkę kofeiny i zwalczyć chwilowe zmęczenie. Chroń się przed wirusem i postaw na zdrowe przyzwyczajenia – gdy czas kwarantanny się skończy, Twoje nawyki pozwolą Ci na jeszcze zdrowsze funkcjonowanie na co dzień.
Bibliografia:
- Dominika Wnęk, Zasady dobrego żywienia, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63609,zasady-zdrowego-zywienia
- Praca zdalna – jakie są jej wady i zalety, https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-praca-zdalna-za-i-przeciw