Kwarantanna domowa a zdrowie psychiczne

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Koronawirus w Polsce i związane z nim ograniczenia mocno wpływają na naszą codzienność. Przyzwyczajeni do spotkań z przyjaciółmi, pracy w zespole i spędzania czasu na świeżym powietrzu, czujemy dyskomfort i strach związany z koniecznością nagłej zmiany nawyków. Praca z domu, zamknięte kawiarnie, kina, siłownie i baseny, odwołane urlopy i zagraniczne podróże. Jesteśmy istotami społecznymi i możemy odczuwać niepokój – jak sobie z nim poradzić?

Jak pozbyć się lęku?

Koronawirus w Polsce od kilku tygodni przejął niejako kontrolę nad naszym życiem. Zmienia się tryb naszej pracy – jedni muszą każdego dnia normalnie docierać do biura i mają kontakt z potencjalnie zarażonymi osobami. Inni wykonują pracę zdalnie, lecz zamknięci w czterech ścianach własnego mieszkania nie czują się komfortowo. Jeszcze inni opiekują się dziećmi i osobami starszymi, muszą odbywać obowiązkową kwarantannę i unikać kontaktów nawet z bliskimi osobami.

Trudno tę sytuację wyjaśnić najmłodszym oraz osobom w podeszłym wieku. Jak podkreślają psychologowie z brytyjskiego The College London na łamach czasopisma The Lancet, stan, który długo się utrzymuje i nie ma określonego końca wzbudza w nas złość i frustrację. Ich zdaniem, konieczne jest dostarczanie izolowanym osobom rzetelnej i bieżącej informacji o wydarzeniach świecie oraz zapewnienie im kontaktów społecznych za pomocą multimediów, telefonu czy Internetu. Niepokój. Jak sobie z nim poradzić? Oto lista dobrych sposobów, które pomogą  w spokoju przetrwać ten okres.

Jak pozbyć się lęku – zorganizuj sobie zajęcie

Joga na stres? Ćwiczenia z komputerem? A może nauka nowych umiejętności? Gdy stresujemy się zaistniałą sytuacją, ważne jest właściwe przeorganizowanie wolnego czasu. Warto przygotować listę rzeczy, które chcieliśmy zrobić, ale brakowało nam sił i motywacji. Teraz pozornie jest łatwiej – domowe porządki, drobne remonty czy zmiana wystroju mieszkania nie tylko zajmie nasze myśli, ale także doda nam energii i przywróci poczucie panowania nad rzeczywistością.

W Internecie dostępnych jest wiele kursów, szkoleń online oraz webinarów, dzięki którym możesz się doszkolić, nauczyć nowych umiejętności lub zwiększyć swoje kompetencje. Nawet jeśli pracujesz zdalnie, każdego wieczoru znajdź czas na naukę – nowego języka, kursu programowania lub szycia. Kursy w języku angielskim udostępniają bezpłatnie Oxford, Yale czy Cambridge – bez wychodzenia z domu. Nie muszą to być aktywności trudne – codzienna rutyna nie zawsze daje nam przestrzeń do realizacji zadań, które nas pasjonują, ale giną w natłoku obowiązków.

Koronawirus w Polsce – oderwij się od niepokojących informacji

Jednym z największych problemów, z którym muszą zmierzyć się osoby obawiające się zakażenia, jest nadmiar informacji. Wiadomości o nowych chorych, liczbie zgonów i niebezpiecznych powikłaniach docierają do nas lawinowo. Mało kto pisze o chorych, którym szybko udało się uporać z chorobą oraz opisuje historie z happy endem. Ciągłe przewijanie wiadomości na portalach społecznościowych, oglądanie kilku kanałów informacyjnych na przemian nie pomaga nam w osiągnięciu wewnętrznego spokoju.

Ogranicz korzystanie z Internetu i oglądanie telewizji. Zamiast kolejnych tego dnia newsów, obejrzyj ulubiony serial lub sięgnij po książkę – wiele popularnych portali z audiobookami oferuje na czas epidemii bezpłatny dostęp – wykorzystaj to! Nie czytaj wypowiedzi domorosłych epidemiologów na forach internetowych lub komentarzy pod opiniami specjalistów – korzystaj ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł wiedzy.

Ćwiczenia relaksacyjne na stres dla najmłodszych

Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Widzą nasze emocje i zachowania, świetnie odczytują gesty i rozumieją, że dzieje się coś wyjątkowego. Pozostawanie długo w domu, niemożność spotkania z rówieśnikami, wyjścia na zewnątrz oraz zamknięte żłóbki i przedszkola to coś, co dla najmłodszych jest nowe i niespodziewane. Nikt, jak rodzice małego dziecka nie zrozumieją, jak trudno jest zająć malca przez cały dzień w domu, gdy za oknem słońce, a Was w dodatku czeka praca zdalna.

Dzieci nie wolno okłamywać. Potrzebują prosto podanej informacji i odpowiedzi na zadawane przez nie pytania. Nie zbywaj dziecka i nie udawaj, że nic się nie dzieje. Nie wolno jednak dzieci straszyć i w miarę możliwości należy mówić do nich w spokojny sposób o przeżywanych emocjach. Z jednej strony dziecko musi zrozumieć, że wymagana jest od niego wzmożona dyscyplina – kaszel tylko w łokieć, o wiele częstsze niż zwykle mycie rąk, nadzwyczajna dbałość o higienę. Z drugiej strony, że wszyscy próbujemy funkcjonować normalnie, a kwarantanna to czas na wprowadzenie nowych zwyczajów, naukę nowych umiejętności i pogłębianie więzi rodzinnych.

Epidemia wymaga od nas wdrażania nowych nawyków i treningu określonych zachowań. Jeśli odczuwasz strach, lęk, podenerwowanie, nie wstydź się mówić o swoich emocjach. Znajdź zajęcie, które Cię uspokaja – joga na stres, ćwiczenia relaksacyjne na stres, które wzmacniają nasze ciało – znajdź coś idealnego dla siebie. Jeśli podejrzewasz, że mogłeś zarazić się koronawirusem, towarzyszy Ci wysoka gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem i duszność, zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym. Nie lekceważ objawów – lepiej przeciwdziałać, niż leczyć!

Czytaj także artykuły:

Koronawirus – objawy

Koronawirus – jak się przenosi?

Jak dbać o zdrowie w dobie koronawirusa?

Koronawirus – kto jest w grupie podwyższonego ryzyka?

Bibliografia:

  1. Paweł Wernicki, Podczas kwarantanny ważny dostęp do wiedzy, https://www.mp.pl/poz/psychiatria/aktualnosci/229339,podczas-kwarantanny-wazny-dostep-do-wiedzy
  2. Co robić, gdy masz objawy koronawirusa? Zasady postępowania krok po kroku, https://www.medonet.pl/koronawirus/poradnik,co-robic–gdy-masz-objawy-koronawirusa–zasady-postepowania-krok-po-kroku,artykul,58562044.html
  3. Koronawirus: 8 sposobów dbania o zdrowie psychiczne, https://www.mhe-sme.org/covid-19/