Rak szyjki macicyto nowotwór złośliwy, rozwijający się z nabłonka pokrywającego szyjkę lub kanał szyjki macicy. Dzięki badaniom przesiewowym i większej świadomości polskiego społeczeństwa (np. w tematyce chorób przenoszonych drogą płciową czy szczepień ochronnych) jego śmiertelność jest niższa niż kiedyś, ale mimo to,ze względu na zbyt późną diagnozę, części z chorych nie udaje się wyleczyć.
Rak szyjki macicy – badania
Czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, HPV (ang. Human Papillomavirus). Do czynników ryzyka zakażenia HPV zalicza się m.in.: wczesny wiek inicjacji seksualnej, dużą liczbę partnerów seksualnych, palenie tytoniu, osłabienie odporności czy współistnienie innych zakażeń przenoszonych drogą płciową. Wśród innych czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy wymienia się np. wiek oraz niewłaściwą dietę.
W Polsce rak szyjki macicy w wielu przypadkach rozpoznawany jest zbyt późno. Dzieje się tak między innymi dlatego, że:
rak szyjki macicy we wczesnych stadiach nie daje żadnych objawów;
Polki zbyt rzadko poddają się badaniom cytologicznym.
Jednocześnie warto pamiętać, że jeśli rak szyjki macicy zostałby rozpoznany w początkowym, bezobjawowym stadium, to w znacznej większości przypadków można by uzyskać całkowite wyleczenie. Dlatego profilaktyka raka szyjki macicy jest tak ważna.
Rak szyjki macicy – objawy
Jak już wiesz, objawy raka szyjki macicy pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby. Należą do nich przede wszystkim nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, krwawienie po stosunku seksualnym czy nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Mogą pojawić się także bóle podbrzusza czy okolicy krzyżowej, a nawet zupełnie „odległe” objawy (takie jak np. duszność czy krwioplucie) spowodowane obecnością przerzutów.
Jak się chronić?
Regularnie wykonywać badania cytologiczne:
Finansowane przez NFZ badania, wykonywane tradycyjnymi metodami cytologicznymi
lub
Nowocześniejsze i czulsze badania: Cytologia cienkowarstwowa na podłożu płynnym (Cytologia LBC – liquid base cytology). Ta technika badania daje większą pewność, a badanie można odpłatnie wykonać w dobrych gabinetach ginekologicznych lub bezpośrednio w laboratoriach DIAGNOSTYKI. Tak pobrany materiał (wymaz) można również przebadać w kierunku infekcji wirusem HPV i bakteriami Chlamydia trachomatis.
Co jeszcze możesz zrobić? Sprawdź, czy należysz do grupy ryzyka!