Rak żołądka – objawy, przyczyny, leczenie

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Choroby onkologiczne w dzisiejszych czasach są coraz powszechniejsze. Jednym z częściej występujących nowotworów jest rak żołądka. Schorzenie to w wielu przypadkach może przez długi czas pozostawać bezobjawowe, co znacząco utrudnia jego wczesne rozpoznania. Właściwa diagnoza oraz sprawne wdrożenie leczenia jest niezwykle istotne, jako że rak żołądka związany jest ze względnie wysoką śmiertelnością. Z tego powodu warto wiedzieć jakie są możliwe przyczyny raka żołądka, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tego nowotworu oraz jakie badania wykonać w celu wykrycia omawianego schorzenia.

rak żołądka

Rak żołądka – co to jest?

Rak żołądka to rodzaj nowotworu złośliwego wywodzącego się z tkanki nabłonkowej błony śluzowej, która wyściela od wewnątrz żołądek. Obecnie rak żołądka jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Rak żołądka stanowi piąty nowotwór na świecie pod kątem zapadalności oraz trzeci pod względem umieralności. Choroba ta dotyczy przede wszystkim mężczyzn – w porównaniu do kobiet chorują oni około dwa razy częściej. Rozpoznanie raka żołądka zazwyczaj stawiane jest po 50 roku życia, choć w określonych przypadkach może dochodzić do wcześniejszego rozwoju choroby.

Wyróżnia się kilka podtypów histologicznych nowotworów złośliwych żołądka, z których najczęściej (do 95% przypadków) występuje gruczolakorak. Dalsza klasyfikacja schorzenia zależna jest od budowy morfologicznej tkanek nowotworowych, gdzie wyróżnia się m.in. raka śluzowego, brodawkowatego lub cewkowego. Dokładne rozpoznanie może być postawione jedynie na podstawie badania histopatologicznego materiału uzyskanego podczas biopsji.

Przyczyny rozwoju raka żołądka są dość zróżnicowane i obejmują wiele czynników środowiskowych, behawioralnych oraz genetycznych. Szacuje się jednak, że najbardziej istotny wpływ na ryzyko rozwoju tej choroby mają czynniki związane m.in. z nawykami zdrowotnymi, dietą oraz narażeniem na określone toksyny. Czynniki genetyczne, czyli wrodzone odpowiadają jedynie za około 10% przypadków raka żołądka.

Rak żołądka, podobnie jak wiele innych nowotworów często rozwija się w sposób bezobjawowy lub też skąpoobjawowy. Nasilenie dolegliwości klinicznych zazwyczaj pojawia się dopiero na późnych etapach zaawansowania schorzenia, co znacząco niekorzystnie wpływa na możliwości lecznicze oraz rokowania pacjenta. Najważniejszym czynnikiem, który zwiększa szanse na wyleczenie tej choroby jest wczesne rozpoznanie raka żołądka. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte badania profilaktyczne są szczególnie istotne w przypadku osób, które zaliczają się do grup zwiększonego ryzyka rozwoju raka żołądka.

Leczenie raka żołądka każdorazowo dobierane jest indywidualnie do danego przypadku klinicznego. Odpowiednie metody lecznicze uzależnione są od wielu czynników, m.in. stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta lub też współwystępowania innych obciążeń zdrowotnych. Leczenie może obejmować postępowanie chirurgiczne, leczenie chemioterapeutyczne oraz radioterapię.

Rak żołądka – jakie są objawy?

Na wczesnych etapach rozwoju rak żołądka może pozostawać całkowicie bezobjawowy. Pierwsze dolegliwości są często dość niecharakterystyczne, przez co łatwo je pomylić z innymi schorzeniami układu trawiennego. Z tego powodu nigdy nie należy ignorować utrzymujących się objawów ze strony przewodu pokarmowego i każdorazowo należy skonsultować się z lekarzem w celu wyjaśnienia ich przyczyn.

Objawy, które mogą wskazywać na występowanie raka żołądka to m.in.:

  • Zgaga – uczucie pieczenia zlokalizowane za mostkiem,
  • Ból w nadbrzuszu,
  • Uczucie pełności pojawiające się krótko po spożyciu nawet niewielkiego posiłku,
  • Pogorszenie się lub całkowita utrata apetytu,
  • Nudności,
  • Wymioty – szczególnie alarmujące jest występowanie w nich krwi,
  • Niezamierzona utrata masy ciała,
  • Ogólne osłabienie,
  • Przewlekłe zmęczenie,
  • Wzdęcia,
  • Ciemne zabarwienie stolca (smoliste stolce, objaw ten może być związany z krwawieniem do przewodu pokarmowego).

Niektóre osoby chorujące na raka żołądka mogą doświadczać tzw. „mięsowstrętu”, czyli szczególnej awersji do spożywania pokarmów mięsnych. Rozwój choroby nowotworowej może także sugerować nasilanie się bólu nadbrzusza po spożyciu posiłku oraz jego łagodnienie lub też całkowite ustępowanie na czczo.  Dodatkowe objawy mogą wynikać z występowania przerzutów do innych narządów. Zaawansowany rak żołądka najczęściej prowadzi do powstania przerzutów w następujących organach:

  • Dwunastnica,
  • Trzustka,
  • Przełyk,
  • Śledziona,
  • Wątroba,
  • Płuca,
  • Kości.

Obecność skutkuje powstawaniem dodatkowych objawów, związanych bezpośrednio z lokalizacją nowych ognisk nowotworowych. Dodatkowo, w przebiegu raka żołądka mogą występować określone zespoły paraneoplastyczne, czyli schorzenia rozwijające się wtórnie w stosunku do choroby nowotworowej. W przypadku omawianego raka są to najczęściej m.in. rogowacenie ciemne (wywołujące charakterystyczne zmiany zabarwienia skóry), zapalenie skórno-mięśniowe, zespół Cushinga lub pęcherzyca.

Rak żołądka – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną rozwoju zmian nowotworowych, które prowadzą do powstania raka żołądka są mutacje w kodzie genetycznym komórek nabłonkowych wyścielających od wewnątrz ten narząd. W wyniku tych nieprawidłowości komórki zaczynają namnażać się w sposób niekontrolowany, co skutkuje powstaniem guza pierwotnego oraz lokalnych zmian o charakterze onkologicznym. Wraz z postępem choroby komórki nowotworowe mogą naciekać okoliczne tkanki oraz przenosić się do innych narządów, np. poprzez naczynia krwionośne lub limfatyczne. Zjawisko to prowadzi do powstania przerzutów odległych.

Czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo powstania mutacji nowotworowej związanej z rozwojem raka żołądka to m.in.:

  • Przewlekłe zakażenie Helicobacter pylori – bakterią odpowiedzialną za rozwój wrzodów żołądka;
  • Nieprawidłowa dieta – bogata w produkty o wysokiej zawartości soli, produkty konserwowane, smażone oraz wędzone z jednoczesnym niskim spożyciem świeżych owoców oraz warzyw;
  • Palenie tytoniu oraz stosowanie innych wyrobów tytoniowych;
  • Otyłość;
  • Przypadki raka żołądka w rodzinie;
  • Współwystępowanie cukrzycy.

Jakie badania wykonać, aby wykryć raka żołądka?

W przypadku podwyższonego ryzyka rozwoju raka żołądka lub też występowania określonych objawów ze strony przewodu pokarmowego lekarz może zlecić badania diagnostyczne, które pozwolą na wyjaśnienie przyczyn tych dolegliwości oraz kompleksową ocenę stanu zdrowia pacjenta. Badania te mogą obejmować m.in. badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub USG jamy brzusznej.

Definitywne rozpoznanie raka żołądka stawiane jest na podstawie histopatologicznego badania wycinka ściany żołądka uzyskanego podczas gastroskopii. Jest to procedura medyczna, która polega na wprowadzeniu przez przełyk do żołądka giętkiego przewodu zakończonego kamerą oraz niewielkimi narzędziami chirurgicznymi. Za pomocą tych narzędzi lekarz dokonuje pobrania chorobowo zmienionej tkanki, która następnie oceniana jest pod mikroskopem przez lekarza patomorfologa. Dzięki temu postępowaniu możliwe jest określenie typu zmiany chorobowej, jej charakteru onkologicznego, a także stopnia zaawansowania choroby.

Na podstawie wyników tych badań lekarz będzie w stanie w sposób odpowiedzialny zaplanować dalsze postępowanie lecznicze, które może obejmować m.in. resekcję chirurgiczną zmiany, a także dalszą terapię uzupełniającą z wykorzystaniem m.in. określonych leków lub promieniowania jonizującego. Każdy przypadek choroby onkologicznej jest inny – z tego powodu w celu właściwej oceny stanu zdrowia chorego, jego rokowań oraz dostępnych możliwości leczniczych każdorazowo należy skonsultować się z lekarzem onkologiem, który będzie w stanie kompleksowo odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz wątpliwości pacjenta i jego rodziny.

Źródła

https://www.zwrotnikraka.pl/jakie-sa-objawy-raka-zoladka/

https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/zoladek/50796,rak-zoladka

https://www.onkonet.pl/dp_npp_rakzoladka.php

https://www.cancer.gov/types/stomach/patient/stomach-treatment-pdqhttps://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/stomach-cancer/symptoms-causes/syc-20352438