Rozdwajające się paznokcie – jaka może być przyczyna?

dr n. o zdr. Olga Dąbska


Udostępnij

Rozdwajające się – rozwarstwiające paznokcie to powszechny problem, który dotyka wielu osób. Niejednokrotnie jest to kłopotliwa i frustrująca dolegliwość, która nie tylko wpływa na estetykę, ale może również być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych. Sprawdź możliwe przyczyny rozdwajania się paznokci. Poznaj skuteczne sposoby na wzmocnienie i odbudowę płytki paznokciowej.

Kobieta opierająca rękę na policzku i robiąca grymas na twarzy, ponieważ ma rozdwajające się paznokcie

Czym jest rozdwajanie się paznokci?

Rozdwajanie się (rozwarstwianie) paznokci polega na odspojeniu się wierzchniej warstwy płytki paznokciowej. W wyniku tego uszkodzenia paznokieć staje się bardziej podatny na pękanie i łamanie, co może prowadzić do poważniejszych urazów. Dlatego nie należy lekceważyć tego problemu, lecz natychmiast podjąć działania mające na celu zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyny.

Najczęstsze przyczyny rozdwajania się paznokci

Ustalenie, dlaczego paznokcie się rozdwajają (rozwarstwiają), wymaga dokładnej analizy czynników, które mogą na to wpływać. Do najczęstszych przyczyn rozdwajania się paznokci należą:

Kontakt ze środkami chemicznymi

Dłonie, a co za tym idzie również paznokcie, są codziennie narażone na kontakt z różnego rodzaju detergentami i środkami czyszczącymi. Zawarte w nich silnie działające substancje niekorzystnie wpływają na stan płytki paznokciowej, osłabiają ją, powodują matowienie, rozdwajanie, a nawet pękanie.

Częste moczenie dłoni w wodzie

Sama woda również może szkodzić paznokciom. Jeśli dłonie mają z nią częsty i długotrwały kontakt, prowadzi to do przesuszenia skóry i paznokci, w efekcie niekiedy do rozwarstwienia paznokci.

Niedobór witamin i minerałów

Niedobór poszczególnych witamin i składników mineralnych, takich jak witamina A, witaminy z grupy B, żelazo, cynk, może niekorzystnie wpływać nie tylko na kondycję paznokci, ale również włosów i skóry. Często rozdwajanie paznokci to jeden z pierwszych objawów, który nie powinien być bagatelizowany.

Nadmierne stosowanie acetonu

Aceton to silnie działający związek chemiczny, którego częste stosowanie prowadzi nie tylko do podrażnienia skóry, ale także do przesuszenia płytki paznokciowej, czyniąc ją bardziej podatną na uszkodzenia i rozwarstwienie.

Nieprawidłowa pielęgnacja lub jej brak

Rozdwajanie paznokci może być efektem nieprawidłowo prowadzonej pielęgnacji lub jej całkowitego zaniechania. Nawet najzdrowsze i najmocniejsze paznokcie mogą ulec osłabieniu, jeśli nie dbamy o nie we właściwy sposób.

Rozdwajające się paznokcie a choroby

Rozwarstwienie paznokci może być objawem poważniejszych schorzeń, takich jak:

  • Grzybica paznokci – infekcja grzybicza niekorzystnie wpływa na wzrost i wygląd paznokci, powodując ich rozdwajanie i kruchość.
  • Zaburzenia hormonalne – problemy z tarczycą, zarówno nadczynność, jak i niedoczynność, mogą powodować zmiany w wyglądzie paznokci.
  • Zaburzenia układu krążenia.
  • Łuszczyca – choroba autoimmunologiczna objawia się między innymi rozdwajaniem się paznokci.
  • Anemia – niedobór żelaza może skutkować osłabieniem i rozdwajaniem się paznokci.

📌 Sprawdź badanie: Paznokcie stóp (bad. w kierunku dermatofitów)

Rozdwajające się paznokcie u dzieci

U dzieci rozdwajanie paznokci często związane jest z dużą aktywnością maluchów, które lubią wszystkiego dotykać i bawić się wodą. Jeśli problem dotyczy tylko rozwarstwienia paznokcia na pojedynczym palcu i nie wiąże się z innymi niepokojącymi objawami, najczęściej nie ma powodu do niepokoju. Jednak jeśli zmiany obejmują większą liczbę paznokci lub towarzyszą im inne niepokojące symptomy, warto skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na rozdwajające się paznokcie

Poznaj kilka skutecznych metod na rozdwojone paznokcie:

  • Ochrona dłoni podczas prac domowych

Podczas sprzątania i prac domowych koniecznie noś rękawice ochronne, aby chronić dłonie i paznokcie przed kontaktem z silnymi środkami chemicznymi.

  • Regularna pielęgnacja i olejowanie

Systematyczne stosowanie odżywek i olejków do paznokci pomoże wzmocnić i zregenerować płytkę paznokciową.

  • Zbilansowana dieta – witaminy na rozdwajające się paznokcie

Uzupełnienie niedoborów witamin i składników mineralnych – warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • Biotynę – niedobór tej witaminy może powodować kruchość, rozdwajanie się paznokci oraz wypadanie włosów. Preparaty z biotyną mogą przynieść dobre efekty, ale tylko u osób z faktycznym niedoborem.
  • Żelazo, cynk – te składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a tym samym mają wpływ na kondycję paznokci, włosów i skóry.
  • Aminokwasy siarkowe – takie jak cysteina i metionina, wchodzą w skład keratyny – głównego budulca paznokci. Ich odpowiednia podaż może pomóc we wzmocnieniu płytki paznokciowej.
  • Białko, m.in. jaja, ryby, mięso i rośliny strączkowe.
  • Przerwy między manicure’em hybrydowym

Wykonywanie manicure’u hybrydowego bez przerw może prowadzić do osłabienia i rozdwajania – rozwarstwiania się paznokci. Dlatego warto zaplanować regularne przerwy, by umożliwić paznokciom regenerację. Paznokcie po manicurze hybrydowym często stają się cienkie, miękkie i podatne na rozdwajanie. Aby zapobiec rozwarstwieniu, warto zastosować kilka zabiegów pielęgnacyjnych:

  • Regularne wcieranie olejków roślinnych, takich jak olej rycynowy, arganowy czy ze słodkich migdałów – pomoże wzmocnić i nawilżyć płytkę paznokciową.
  • Należy zaplanować odpowiednie przerwy pomiędzy kolejnymi zabiegami, by umożliwić paznokciom regenerację.
  • Ważne jest, aby hybrydę zdejmować w profesjonalny sposób, unikać agresywnego podważania czy zeskrobywania, co mogłoby uszkodzić płytkę.
  • Odpowiednie narzędzia
  • Pilnik szklany lub papierowy – unikaj metalowych pilników, które mogą powodować mikrouszkodzenia. Piłuj paznokcie w jednym kierunku.
  • Cążki i nożyczki – używaj ostrych narzędzi, aby uniknąć szarpania paznokci.

📌 Zobacz także: Badania paznokci – jakie mogę wykonać?

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli problem z rozdwajającymi się paznokciami utrzymuje się dłużej, a dodatkowo pojawiają się inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Badania krwi mogą pomóc zidentyfikować ewentualne niedobory witamin i minerałów, a także wykluczyć poważniejsze choroby, takie jak zaburzenia tarczycy czy anemię. Lekarz może również zalecić odpowiednie leczenie lub suplementację, aby przywrócić paznokciom zdrowie i ładny wygląd.

Opracowanie: dr n. o zdr. Olga Dąbska

Bibliografia

  • E. Grzelakowska-Kostoglu, Tajniki paznokci, Wydawnictwo Altenberg, Warszawa 2017.
  • B. Jakimowicz-Klein, Zdrowe diety odbudowujące dla skóry, paznokci, włosów, Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2014.