Badania paznokci – jakie mogę wykonać?

Udostępnij
Pytanie

Mam dziwny nalot na paznokciach u rąk. Płytka paznokcia wyraźnie się zmieniła – jest pofałdowana, posiada bruzdy. Chciałbym sprawdzić, co to jest. Czy są jakieś ogólne badania paznokci, które pozwolą stwierdzić przyczynę?

miniatura autora
Odpowiedź specjalisty

W przypadku opisanych objawów można podejrzewać wystąpienie grzybicy paznokci. Osoby, u których istnieje podejrzenie obecności infekcji grzybiczej, są kierowane na badania mykologiczne. Diagnostyka mykologiczna ma na celu identyfikację rodzaju grzyba, co ułatwia dobranie skutecznej metody leczenia. Badania te umożliwiają izolację patogenu i wprowadzenie celowanego leczenia dostosowanego do konkretnego szczepu grzyba.

W specjalistycznych poradniach dermatologicznych lub punktach pobrań przy laboratoriach pobiera się materiał do badania z obszarów chorobowo zmienionych. Może to być fragment paznokcia lub zeskrobina. Badanie mykologiczne może trwać nawet kilka tygodni, w zależności od czasu potrzebnego na wzrost konkretnych rodzajów grzybów. Przed wykonaniem badania należy nie stosować lakierów, hybrydy, paznokci żelowych i zmywaczy do paznokci przez 3-4 tyg. przed pobraniem materiału, a także nie obcinać paznokci przez 1 tydzień przed badaniem.