Aspermia

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Aspermia to określenie powstałe z połączenia włoskiego przedrostka a-, co oznacza ‘nie’, oraz greckiego słowa σπέρμα, co tłumaczy się jako ‘sperma’. Aspermia to wyłącznie męska przypadłość. Oznacza bowiem brak ejakulacji, czyli wytrysku spermy podczas podejmowania jakichkolwiek czynności seksualnych.

Aspermia charakteryzuje się tym, że mimo wystąpienia erekcji nie dochodzi do ejakulacji. O aspermii mówi się również, gdy ilość nasienia jest bardzo mała – objętość wynosi do 0,5 ml. Stan ten jest wymieniany przez specjalistów jako jedna z możliwych przyczyn męskiej niepłodności. Aspermia znacznie zmniejsza szanse na naturalne zapłodnienie, jednak nie uniemożliwia całkowicie posiadania potomstwa. Aspermii nie należy mylić z azoospermią, czyli brakiem plemników w nasieniu.

Do powstania aspermii doprowadzić może wiele czynników. Brak wytrysku może być konsekwencją nieprawidłowej budowy układu rozrodczego w przebiegu wad rozwojowych, przebytych zabiegów operacyjnych w obrębie narządów płciowych, urazów mechanicznych. Wśród możliwych przyczyn aspermii wymieniane są m.in.:

  • rak prostaty,
  • niedobór androgenów,
  • cukrzycę,
  • choroby zakaźne,
  • zaburzenia drożności przewodu wytryskowego,
  • narażenie na silny stres.

Do aspermii dojść może także na skutek wytrysku wstecznego lub braku wytwarzania składników płynu nasiennego. Możliwa jest również tzw. przejściowa aspermia, która jest konsekwencją odbycia w krótkim czasie dużej liczby stosunków zakończonych wytryskiem lub przyjmowania niektórych leków (alfa-blokerów w łagodnym przeroście gruczołu krokowego czy leków psychotropowych).

W zależności od przyczyny powstania aspermii jej leczenie może mieć charakter operacyjny lub farmakologiczny. Jednocześnie bardzo ważne jest prowadzenie prozdrowotnego stylu życia. Należy ograniczyć narażenia na stres, wprowadzić zdrową dietę, wysypiać się i odpoczywać, aby zregenerować organizm po wysiłku, zrezygnować z używek, podejmować aktywność fizyczną. Niekiedy zbawienny wpływ ma pomoc psychologiczna, która pozwala pozbyć się napięcia, będącego niekiedy powodem problemów z wytryskiem.

Bibliografia

  • W. Twardosz, Wielka encyklopedia zdrowia. T. I: Ab–Az, Wydawnictwo HORYZONT, Poznań 2002.
  • W. Twardosz, Wielka encyklopedia zdrowia. T. I: Ab–Az, Wydawnictwo HORYZONT, Poznań 2002.