Kortykosterydy

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Kortykosterydy, wymiennie określane jako kortykosteroidy, glikokortykoidy, glikokortykosteroidy, glikokortykosteroidy, to grupa hormonów steroidowych produkowanych w korze nadnerczy. Zalicza się do nich: kortyzol, kortykosteron, kortyzon. Hormony te produkowane są pod wpływem hormonu adrenokortykotropowego (ACTH), który produkowany jest przez przysadkę mózgową.

Nadmierne wydzielanie kortykosteroidów przez nadnercza powoduje hiperkortyzolemię – chorobę określaną zespołem Cushinga. Z kolei niedobór kortykosteroidów powoduje chorobę Addisona.

Hormony te odpowiadają za metabolizm organizmu i regulację przemian białek, węglowodanów i tłuszczów. Co więcej, hormony te wykazują silne działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwalergiczne, immunosupresyjne. W związku z tym z powodzeniem stosowane są w leczeniu rozmaitych schorzeń. W postaci kremów stosuje się je często w wielu schorzeniach dermatologicznych, natomiast doustnie stosowane są w leczeniu chorób z autoagresji, chorób autoimmunologicznych, alergicznych, rozrostowych oraz w zapobieganiu odrzucania przeszczepów. Hormony steroidowe poza szerokim spektrum korzyści, niosą za sobą potencjalne działania niepożądane.