Badania krwi - jak się przygotować?

Wybierz:

Zmiany w naszym organizmie spowodowane przyjęciem posiłku i porą dnia często nie są możliwe do określenia, dlatego zaleca się pobieranie krwi rano, na czczo, najlepiej po około 12-godzinnym nieprzyjmowaniu pokarmów.

Obraz dla Przyjdź na pobranie na czczo

Przyjdź na pobranie na czczo

Obraz dla Przed badaniem możesz wypić niewielką ilość wody

Przed badaniem możesz wypić niewielką ilość wody

Obraz dla 2-3 dni przed badaniem unikaj spożywania alkoholu

2-3 dni przed badaniem unikaj spożywania alkoholu

Obraz dla Dzień przed badaniem unikaj wysiłku fizycznego

Dzień przed badaniem unikaj wysiłku fizycznego

Zalecenia ogólne

Pora dnia

Zaleca się, by do pobrania krwi do rutynowych badań zgłaszać się w godzinach rannych (7:00-10:00). Poranne warunki pobrania są istotne w przypadku parametrów, które zachowują rytm dobowy, należą do nich m.in. TSH. W niektórych badaniach dopuszcza się możliwość pobierania krwi w innych porach; w takich przypadkach należy zaznaczyć godzinę pobrania. Godzina pobrania krwi nie jest istotna np. w przypadku diagnostyki boreliozy i większości infekcji, badań w kierunku alergii (np. Alex), w diagnostyce raka prostaty (PSA), itp.

Posiłek

Zaleca się (o ile nie ma innych wskazań), by przed pobraniem próbki krwi zachować nie krótszą niż 12-godzinną przerwę w spożywaniu posiłków. Optymalnie, ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien być spożyty ok. godz. 18:00. W dni poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków.

W przypadku niemowląt i małych dzieci, przed pobraniem krwi dopuszczalne jest podanie lekkiego posiłku. Dzieci do 1. roku życia mogą spożyć posiłek na 30-60 minut przed badaniem; dzieci od 1. do 3. roku życia powinny zachować odstęp 3 godzin między posiłkiem a badaniem. Wyjątek stanowi oznaczenie stężenia glukozy.

Napoje

Spożywanie wody w ilości zaspokajającej pragnienie jest wskazane przed badaniem. Ważne, aby była ona bez dodatku cukru, miodu, słodzików, aromatów, soków. Dodatkowo zaleca się, aby na pół godziny przed pobraniem wypić szklankę wody – ułatwi to proces pobrania krwi.

Alkohol

Ze względu na wpływ alkoholu na szereg oznaczanych parametrów uznaje się, że należy powstrzymać się od spożywania alkoholu przynajmniej na 2-3 dni przed pobraniem krwi.

Leki 

Przed pobraniem krwi nie należy zażywać leków, o ile lekarz prowadzący nie zaleci inaczej. Odstawienie leków przed pobraniem krwi należy bezwzględnie omówić z lekarzem w przypadku leków przyjmowanych np. po przeszczepie organu (leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu), w przypadku monitorowania stężenia leku we krwi (zwykle krew pobierana jest przed kolejną dawką), także w przypadku leków, które należy zażywać bardzo restrykcyjnie w odniesieniu do wyznaczonej godziny zażywania (np. terapia w zakażeniu wirusem HIV).

W celu oznaczeń stężenia leku, próbki krwi należy pobierać przed przyjęciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania (maksymalne stężenie), zgodnie z zaleceniem lekarza. Preparaty ziołowe mogą wpływać na metabolizm leku.

Suplementy

Przed pobraniem krwi nie należy zażywać suplementów diety. Mogą one zawierać w składzie wyciągi ziołowe lub substancje chemiczne, które zakłócają proces analizy (np. biotyna). Jeśli to możliwe, nie przyjmuj biotyny nie krócej niż 8 godzin przed pobraniem.

Infekcja

Infekcje są przyczyną zmian w obrębie wielu parametrów. Jeżeli celem wykonania badań laboratoryjnych nie jest monitorowanie przebiegu infekcji, to z realizacją badań warto wstrzymać się przynajmniej przez 2 tygodnie od ustąpienia jej objawów.

Badania hormonalne – dzień cyklu

U kobiet miesiączkujących stężenie hormonów regulujących cykl miesiączkowy (np. LH, FSH, estradiol) powinno być oznaczane w pierwszych 3 dniach cyklu miesięcznego. Jeżeli lekarz kieruje Cię na badania stężenia hormonów we krwi, koniecznie dopytaj, w jakim dniu cyklu powinnaś udać się na badania. Jeżeli przyjmujesz antykoncepcję, jesteś w okresie przed menopauzą, w jej trakcie lub po menopauzie, czas pobrania krwi (np. w zależności od przyjmowania leków) koniecznie przedyskutuj z lekarzem. 

Pobranie krwi w trakcie miesiączki

Miesiączka wpływa nieznacznie na wartości parametrów czerwonokrwinkowych oraz płytkowych (morfologia krwi), ostatecznie nie ma jednak wpływu na wartość diagnostyczną większości wyników.

Wysiłek

Z zasady badań nie powinno się wykonywać po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku. Od standardowego treningu do momentu pobrania krwi należy odczekać przynajmniej 24, a optymalnie nawet 72 godziny. W przypadku bardzo intensywnego wysiłku fizycznego (np. maraton, zawody) większość parametrów stabilizuje się dopiero po okresie 19-21 dni. 

Seks przed badaniem

Współżycie przed badaniem ma wpływ m.in. na stężenie prolaktyny czy hormonów wydzielanych przez układ rozrodczy, stąd sensownie jest zachować 24-godzinny odstęp między współżyciem a pobraniem krwi w kontekście wymienionych parametrów. Panowie ze współżycia przed badaniem powinni zrezygnować, jeżeli wybierają się na badanie PSA. Stymulacja prostaty w trakcie stosunku może podnosić stężenie PSA (marker raka prostaty) i utrudniać interpretację wyniku. W przypadku badania PSA należy wystrzegać się także jazdy na rowerze, pobrania krwi po badaniu per rectum (przez odbytnicę) oraz po biopsji prostaty (tutaj zalecany odstęp od biopsji do pobrania to nawet miesiąc).

Stres, strach przed pobraniem

Stres jest sytuacją, która zwiększa wydzielanie glukozy czy hormonów, które mogą wpływać na wyniki badań. Oczekując na poczekali na pobranie krwi, postaraj się wyciszyć, spędzając w pozycji siedzącej przynajmniej przez 15 minut.

Palenie papierosów

Warunki pobrania krwi w kontekście palenia papierosów warto przedyskutować z lekarzem kierującym na badanie.

Zalecenia szczegółowe

Szczegółowe informacje dotyczące interesującego Cię badania znajdziesz również na stronie wybranego badania, w sekcji „Przygotowanie do badania”.

Obraz nr 1 dla kolumny Pobrać na czczo z uwagi na zmiany po posiłku

Pobrać na czczo z uwagi na zmiany po posiłku


Glukoza

Test tolerancji glukozy

Insulina

Peptyd C

Parametry gospodarki lipidowej (TG, HDL)

Żelazo

Kortyzol

Kwas foliowy

Obraz nr 1 dla kolumny Pobrać rano z uwagi na rytm dobowy

Pobrać rano z uwagi na rytm dobowy


Żelazo

Fosfor

Potas

Miedź

Kortyzol

Aldosteron

ACTH

Prolaktyna

FSH

LH

Estriol

TSH

Hormon wzrostu

PTH

Testosteron

17-OH-progesteron

DHEA

Erytropoetyna

Obraz nr 1 dla kolumny Zalecane pobranie rano i na czczoObraz nr 2 dla kolumny Zalecane pobranie rano i na czczo

Zalecane pobranie rano i na czczo


Parametry koagulologiczne (PT, APTT, fibrynogen)

Magnez

Wapń

Mocznik

Kreatynina

Kwas moczowy

Prolaktyna

Białko całkowite

Bilirubina

AST

ALT

ALP

LDH

Morfologia krwi obwodowej

OB

Zalecenia dotyczące konkretnych badań
  1. Na badanie należy się zgłosić najlepiej ze skierowaniem od lekarza, jeśli pacjent/pacjentka trafi do Punktu Pobrań bez dokumentu, będziemy prosić o podpisanie zgody na wykonanie testu obciążenia glukozą pacjentkę w ciąży (OGTT – trzypunktowy test obciążenia glukozą) i pozostałych pacjentów (dwupunktowy test obciążenia glukozą). Na badanie należy zgłosić się na czczo. Warunek ten może być pominięty w przypadku kobiet w ciąży.
  2. Badanie trwa do 2 godzin i wymaga spędzenia tego czasu w poczekalni Punktu Pobrań. Wykluczone jest opuszczanie Punktu Pobrań w celu np. zakupów, spaceru itp., ponieważ związany z tym wysiłek (praca mięśni) wpływa na obniżenie stężenia glukozy we krwi.
  3. W trakcie trwania testu nie wolno spożywać posiłków, przyjmować płynów ani palić papierosów.
Test obciążenia glukozą polega na dwu- lub trzykrotnym pobraniu krwi i oznaczeniu w próbkach poziomu glukozy.

Pierwsze pobranie wykonywane jest na czczo, następnie pacjent dostaje do wypicia wodny roztwór 75 g glukozy o objętości minimum 200 ml. Po 1 i/lub 2 godzinach, w zależności od zlecenia, pobierane są kolejne próbki krwi.

Zalecenie nie dotyczy wykonania testu obciążenia glukozą u dzieci, u których dopasowanie dawki glukozy jest wskazywane przez lekarza w odniesieniu do wieku i wagi dziecka.

Nazwa farmaceutyczna: Metoclopramid (MTC)

Pacjentka powinna zgłosić się do Punktu Pobrań z wykupionym w aptece metoklopramidem oraz ze skierowaniem od lekarza. Zlecenie musi zawierać informację o dawce leku, którą pacjentka ma zażyć w trakcie badania. Zaleca się, by test wykonywać rano. Krew pobierana jest w czasie 0, przed zażyciem metoklopramidu, a następnie po 60 i ewentualnie 120 min lub według wskazań lekarza.

W czasie trwania testu pacjentka nie powinna podejmować aktywności fizycznej. Powtórne badania powinny być wykonywane o stałej porze.

Oznaczenie stężenia leku we krwi przeprowadza się m.in. gdy brak jest oczekiwanego efektu terapeutycznego lub gdy u pacjenta występują objawy wskazujące na zatrucie lekiem. O ile lekarz nie zaleci inaczej, w przypadku większości leków próbkę krwi na oznaczenie stężenia leku pobiera się bezpośrednio przed podaniem kolejnej jego dawki. W ten sposób określa się minimalne stężenie w przedziale dawkowania w stanie stacjonarnym.

Przed badaniem zawsze warto skonsultować porę pobrania z lekarzem prowadzącym.

Ulotka zgodna z Podręcznikiem Pobierania Próbek Pierwotnych.

Ikona kropli wody z logiem Diagnostyki

Chcesz się skontaktować z punktami pobrań i laboratoriami?

Przejdź do punktów pobrań