Aminotransferaza alaninowa (ALT) – co to jest?
Pytanie
Mam 26 lat, dotychczas nie leczyłem się przewlekle z żadnego powodu. W badaniach do pracy stwierdzono u mnie podwyższoną aktywność ALT. O czym to może świadczyć?
Odpowiedź specjalisty
Aminotransferaza alaninowa (ALT) jest jedną z dwóch (obok aminotransferazy asparaginianowej – AST) transaminaz wątrobowych – enzymów znajdujących się w hepatocytach, czyli w komórkach wątrobowych. W warunkach prawidłowych ich aktywność w surowicy krwi jest niska (<40 U/L)*, a wzrost świadczy o uszkodzeniu komórek wątrobowych, które prowadzi do uwolnienia enzymów do krwi. Szacuje się, iż podwyższony poziom ALT świadczy o poważnych chorobach wątroby u mniej niż 5% pacjentów, ale zawsze wymaga konsultacji z lekarzem i poszerzenia diagnostyki. Najczęstszymi przyczynami wysokiej aktywności ALT są: nadmierny wysiłek fizyczny, choroba stłuszczeniowa wątroby, ostre i przewlekłe zapalenia wątroby różnej etiologii, stosowanie leków hepatotoksycznych.
* Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej. Solnica B, Dembińska-Kieć A, Naskalski JW. Edra Urban & Partner, Wrocław 2022.