Ciągła ochota na słodkie – czy to może być objaw choroby?

Udostępnij
Pytanie

Od miesiąca cały czas odczuwam większą ochotę na słodkie jedzenie. Poza tym, nie mam żadnych innych niepokojących objawów. Skąd taka zmiana? Czy może to być objaw jakiejś choroby?

miniatura autora
Odpowiedź specjalisty

Większości ludzi trudno przychodzi pohamowanie się przed pokusą sięgnięcia po „coś słodkiego”. Spożycie słodkich produktów powoduje wydzielanie dopaminy, która wpływa na mózg aktywując układ nagrody. Spożywanie dużych ilości słodyczy zmienia sposób, w jaki „działa” nasz mózg, prowadząc także do zwiększenia tolerancji na cukier, a przez to i jedzenia go w większej ilości, aby uzyskać ten sam efekt dopaminowy.

Wzmożony apetyt na słodycze może wskazywać zarówno na niedobór pewnych witamin i mikroelementów (jak np. chrom, cynk, witamina C i witaminy z gruby B) jak i na występowanie stosunkowo poważnych problemów zdrowotnych, wśród których można wskazać cukrzycę, zaburzenia hormonalne i ekspozycję na nadmierny stres niekorzystnie wpływający na sferę zdrowia psychicznego. Ciągła ochota na słodycze może również wskazywać za zaburzenia flory bakteryjnej jelit i ich rozwój flory grzybiczej. Kandydoza jelita grubego niekorzystnie wpływa na jego funkcjonowanie. Ponadto niektóre z grzybów kolonizujących jelito grube i wywołujących zakażenia oportunistyczne, Candida albicans wydziela toksynę, która wpływając na ośrodkowy układ nerwowy, powoduje wzrost łaknienia na słodycze.

Ustalenie przyczyny niepohamowanej chęci sięgania po słodycze wymaga wykonania badań laboratoryjnych pozwalających wykryć antygeny C. albicans oraz ustalić, czy w organizmie występują niedobory witamin i mikroelementów lub zaburzenia gospodarki hormonalnej.