FAS – kiedy można rozpoznać alkoholowy zespół płodowy?
Pytanie
Moja bratowa urodziła kilka tygodni temu dziecko, które pierwszy raz zobaczyłam kilka dni temu. Zaniepokoił mnie wygląd malucha – przypomina mi nieco dzieci z FAS. Kiedy można rozpoznać ten zespół?
Odpowiedź specjalisty
FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy (ang. fetal alcohol syndrome), jest konsekwencją narażenia dziecka na toksyczne działanie alkoholu w trakcie życia płodowego. Alkohol wpływa negatywnie na rozwój dziecka w łonie matki na każdym etapie ciąży, dlatego jego spożywanie przez kobietę ciężarną w jakiejkolwiek ilości jest bezwzględnie przeciwwskazane. FAS rozpoznaje się, gdy spełnione są określone kryteria:
- obecność co najmniej 2 z 3 charakterystycznych cech dysmorficznych w obrębie twarzy: wygładzona rynienka podnosowa, cienka górna warga, krótka szpara powiekowa,
- zaburzenie wzrastania,
- zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego (np. epizody drgawek, mały obwód głowy).
Do rozpoznania alkoholowego zespołu płodowego nie jest konieczne posiadanie udokumentowanej ekspozycji na działanie alkoholu w trakcie życia płodowego. Wstępna diagnoza jest zwykle stawiana przez pediatrę, który kieruje następnie malucha do innych specjalistów, m.in. neurologa i psychiatry.