Na czym polega diagnostyka raka trzustki?
Pytanie
W mojej rodzinie dwie bliskie mi osoby zmarły w ciągu ostatnich 10 lat z powodu raka trzustki. Od kilku miesięcy odczuwam nawracające bóle w nadbrzuszu, schudłem też w ciągu ostatniego miesiąca 8 kg. Jakie badania powinienem zrobić, aby sprawdzić, czy nie mam raka trzustki?
Odpowiedź specjalisty
Przede wszystkim powinien Pan niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Opisywane objawy wymagają pilnej, specjalistycznej diagnostyki, najlepiej w warunkach szpitalnych. Rak trzustki jest groźną chorobą, której nie należy diagnozować na własną rękę. W przypadku jego podejrzenia wykonuje się badania laboratoryjne (m.in.: morfologię krwi, próby wątrobowe, aktywność enzymów trzustkowych, poziom antygenu CA 19-9), obrazowe (USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny jamy brzusznej) i endoskopowe (EUS). Endoskopowa ultrasonografia pozwala nie tylko ocenić zmianę w trzustce, ale również pobrać z niej materiał do badania cytologicznego. U wszystkich pacjentów z podejrzeniem raka trzustki wykonuje się też RTG klatki piersiowej.
Warto pamiętać, że niski poziom markera nowotworowego CA 19-9 nie wyklucza raka trzustki. Rozpoznanie choroby stawia lekarz na podstawie kontekstu klinicznego i wyników badań dodatkowych.