W jakich dolegliwościach warto wykonać badanie mikrobioty jelit?

Udostępnij
Pytanie

Chciałabym zadbać o stan swoich jelit. W trakcie lektury w tej tematyce często przewija się wątek mikrobioty. Zastanawiam się, czy są jakieś wskazania do wykonania badania mikrobioty jelit?

Odpowiedź specjalisty

Mikrobiota jelit ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Przede wszystkim wpływa na kondycje i funkcjonowanie układu pokarmowego. W związku z tym, badanie składu mikrobioty jelit warto wykonać w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, biegunki, jak również w zdiagnozowanych chorobach zapalnych jelit, czy też zespole jelita nadwrażliwego. Dodatkowo ze względu na właściwości ochronne mikrobioty oraz wpływ na układ immunologiczny, badania mikrobioty są polecane również w przypadku nawracających infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, czy też układu moczowo-płciowego, a także w chorobach autoimmunizacyjnych i alergiach.

Skład mikrobioty jelit również ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, poprzez oś jelito-mikrobiota-mózg,  mając duże znaczenie w zaburzeniach psychicznych. Z tego powodu badania mikrobioty jelit warto również wykonać w przypadku zaburzeń neurorozwojowych, stanów lękowych i depresji.