DIAGNOSTYKA wraz z uPacjenta wykonała nieodpłatnie ponad 500. testów w kierunku COVID-19 u nauczycieli

DIAGNOSTYKA, wspólnie z partnerem strategicznym – start-up’em uPacjenta, rozpoczęła w połowie października Program „Badamy-Wspieramy 2.0.” W ramach inicjatywy firmy przeprowadziły blisko 550 nieodpłatnych testów antygenowych i RTC-PCR u nauczycieli szkół o podwyższonym ryzyku epidemicznym. Inicjatywa miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa pedagogów i uczniów oraz ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w środowisku okołoszkolnym. DIAGNOSTYKA poszukuje partnerów do rozwoju Programu po przywróceniu przez władze nauczania stacjonarnego.

– Po wakacyjnym powrocie do szkół środowisko nauczycielskie znalazło się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19. Wyciągnęliśmy więc pomocną dłoń do pedagogów, wspierając edukację w tradycyjnym trybie. Wierzymy, że dzięki naszej akcji choć w małym stopniu przysłużyliśmy się lokalnie, w szkołach, które wzięły udział w Programie, do zmniejszenia obaw i rozprzestrzeniania się wirusa w otoczeniu nauczycieli, dzieci i ich bliskich – zaznacza prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu DIAGNOSTYKA.

DIAGNOSTYKA otoczyła specjalistyczną opiekę szkoły, w których pojawił się potwierdzony przypadek koronawirusa u nauczyciela, członka administracji bądź ucznia, zlokalizowanych w obszarze funkcjonowania Oddziałów Regionalnych Grupy. Placówki oświatowe objęte Programem znajdują się w dużych miastach, w których najszybciej dochodzi do transmisji koronawirusa, w województwie:

  • dolnośląskim: Szkoła Podstawowa nr 9 we Wrocławiu,
  • łódzkim: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 146 (Filia nr 3 przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki) w Łodzi,
  • małopolskim: Szkoła Podstawowa nr 129 w Krakowie i Prywatna Szkoła Podstawowa im. Piłsudskiego w Krakowie,
  • mazowieckim: Szkoła Podstawowa nr 10 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego STO,
  • pomorskim: Zespół Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gdyni oraz Zespół Szkół Chłodniczych,
  • śląskim: Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów w Katowicach.

Testy przeprowadzane były na terenie szkół przez specjalistów uPacjenta i DIAGNOSTYKI przy pomocy mobilnych zespołów pobraniowych lub w lokalnych punktach pobrań DIAGNOSTYKI zlokalizowanych w danej miejscowości.

Nasz zespół specjalistów odwiedził kilka placówek oświatowych w różnych częściach Polski. Na potrzeby badań nauczycieli udostępniliśmy też część naszego asortymentu medycznego. Mamy przekonanie, że takie akcje są społecznie niezwykle potrzebne – nawet mały krok w walce z pandemią przynosi pozytywne rezultaty – dodaje Dominik Swadźba, CEO uPacjenta.

W większości placówek w pierwszej kolejności przeprowadzone były u pedagogów wymazowe testy antygenowe Standard Q COVID-19, który jest jakościowym i szybkim testem przesiewowym nowej generacji, stosowanym we wczesnej diagnostyce zakażenia. W przypadku dodatniego wyniku badania antygenowego u nauczycieli wykonywane były dodatkowo potwierdzające badania real-time RT-PCR przy użyciu testów wielogenowych, zgodnych z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia. Testy antygenowe zostały wskazane jako użyteczne narzędzie diagnostyczne w konkretnych zastosowaniach klinicznych zarówno przez WHO, jak i amerykańskie CDC (Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób). Zostały także niedawno uznane przez Ministerstwo Zdrowia za taką samą podstawę do stwierdzenia koronawirusa jak testy RT-PCR, przy potwierdzonych objawach choroby.

– Sytuacja jest dynamiczna i już dzisiaj szkoły realizują naukę w systemie zdalnym. Dlatego od 9 listopada nie możemy kontynuować Programu w dotychczasowej formie. Od jakiegoś czasu prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami, którzy mogliby wesprzeć bezpłatne badania dla nauczycieli w momencie przywrócenia edukacji w regularnym trybie – podkreśla prof. Jakub Swadźba.

Zainteresowane włączeniem się w Program i organizacją w przyszłości kolejnych testów dla kadry pedagogicznej firmy, samorządy, osoby prywatne czy rady rodziców, mogą kontaktować się z koordynatorem akcji Programu Grzegorzem Polusem pod adresem mailowym badamy@diag.pl.

W pierwszej połowie roku DIAGNOSTYKA realizowała też akcję „Badamy-Wspieramy 1.0.”, w ramach której, przy wsparciu zewnętrznych Partnerów, przebadano bezpłatnie w największych polskich miastach przeszło 6,5 tysiąca przedstawicieli służby zdrowia w tym ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarki i położne oraz stomatologów.