35 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu?


Udostępnij

Trzydziesty piąty tydzień po zapłodnieniu może być traktowany jako 37 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.

Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 37 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do III trymestru ciąży, a do daty porodu pozostaje jeszcze 3 tygodnie ciąży.

35 tydzień ciąży

35 tydzień ciąży – który to miesiąc?

35 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 37 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to drugi tydzień dziewiątego miesiąca ciąży.

Warto pamiętać, że większość kobiet rodzi na dwa tygodnie przed lub po przewidywanym terminie porodu. Oznaką rozpoczynającego się porodu są coraz silniejsze, dłuższe i częstsze skurcze brzucha i macicy. Dzieci urodzone po rozpoczętym 37 tygodniu ciąży uważa się za donoszone – urodzone w terminie. 

Jak przebiega trzydziesty piąty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w trzydziestym piątym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?

Średnia długość dziecka w 37 tygodniu ciąży wynosi 48,5 cm.

Waga dziecka w 35 tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Waga wynosi około 2900 gram. Dziecko z każdym kolejnym dniem przybiera około 14 gram na masie ciała. W 37 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza dziecko wymiarami przypomina główkę sałaty rzymskiej.

Kiedy główka dziecka powinna zwrócić się w kierunku szyjki macicy? Zwykle następuje to po 26 tygodniu ciąży, a większość dzieci przyjmuje taką pozycję między 32 a 36 tygodniem ciąży. W 37 tygodniu dziecko powinno już znajdować się w tak zwanej pozycji główkowej. Jeśli tak nie jest, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak rozpoznać, w którą stronę zwrócona jest główka dziecka?

O ułożeniu główkowym w zaawansowanej ciąży będą świadczyły:

  • Wyczuwalne kopnięcia i uderzenia w żebra – w miejscu gdzie powinny znajdować się nóżki dziecka;
  • Bicie serca dziecka będzie możliwe do wysłuchania poniżej pępka ciężarnej;
  • Zwiększone odczucie parcia na krocze i pęcherz przez ciężarną.

Jeśli położenie dziecka jest miednicowe, to znaczy dziecko jest zwrócone nóżkami w stronę szyjki macicy, a odczuwalne objawy to:

  • Brak wyczuwania kopania po żebrach, natomiast odczuwanie ich w dole brzucha i po bokach,
  • Bicie serca dziecka słyszalne jest powyżej pępka ciężarnej.

35 tydzień ciąży – ruchy dziecka. Na tym etapie ciąży dziecko może być już zbyt duże, by aktywnie kopać i uderzać w ściany brzucha mamy. Bardziej prawdopodobne jest odczuwanie przez ciężarną subtelniejszych ruchów takich jak: przeciąganie się, skręcanie i obracanie. Ściany macicy nadal się rozciągają, stając się cieńsze, a w konsekwencji przepuszczają więcej światła, dzięki czemu dziecko zaczyna dostosowywać się do bardziej regularnego rytmu dobowego z rozróżnieniem dnia i nocy.

Obecnie dziecko ćwiczy umiejętność oddychania poprzez wciąganie i wypuszczanie płynu owodniowego. Mózg i płuca dziecka, ciągle się jeszcze rozwijają, jednak jeśli dziecko urodzi się w tym tygodniu, zwykle nie stanowi to dla niego zagrożenia.

Objawy ciąży w trzydziestym piątym tygodniu. 35 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w trzydziestym piątym tygodniu ciąży od zapłodnienia.

Ciążowy brzuszek w 37 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza

W ostatnich tygodniach ciąży dziecko „wstawia” się przodującą częścią swojego ciała do kanału rodnego ciężarnej – i w 95% ciąż jest to główka dziecka. Oznacza to, że główka dziecka schodzi w dół miednicy w oczekiwaniu na poród. U większości kobiet jest to znak, zapowiadający poród, w przeciągu najbliższych czterech tygodni. Wraz ze wstawieniem się główki do kanału rodnego brzuch ciężarnej opada nieco niżej, uzyskując charakterystyczny opadnięty wygląd.

Po wstawieniu się główki, płuca ciężarnej zostają odciążone, ponieważ zyskują dodatkowe miejsce potrzebne do wzięcia głębszych oddechów. Niestety, w związku z tym większy nacisk wywierany jest na pęcherz i w tym momencie ciężarna może odczuwać ciągłą potrzebę oddawania moczu i wizyt w toalecie. Dodatkowe ciśnienie wywierane na tą okolice może również powodować odczuwanie bólu i dyskomfortu okolicy krocza.

W tym momencie ciąży ciężarne doświadczają wielu objawów obecnych w poprzednich tygodniach w różnym nasileniu oto niektóre z nich:

  • Obrzęki

Niewielki obrzęk kończyn jest normalny na tym etapie ciąży.

  • Mdłości

Nudności są częstym objawem ciąży, zazwyczaj związanym z pierwszym trymestrem ciąży, jednak ostatnie kilka tygodni również może wiązać się się z poważnymi mdłościami. Jeśli wymioty są wyjątkowo uciążliwe, warto skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że się ciężarnej nie grozi odwodnienie.

  • Zgaga

Dziecko szybko rośnie, wywierając coraz większy nacisk na układ pokarmowy ciężarnej, powodując zgagę.

  • Problemy ze snem

Wiele kobiet ma trudności ze snem w dziewiątym miesiącu ciąży. Niezależnie od tego, czy wynika to z ciągłego parcia na pęcherz, czy ciężarnej doskwiera bólowo dolny odcinek pleców, skurcze łydek lub ogólny dyskomfort, są pewne rzeczy, które można zrobić, aby zapewnić sobie lepszą jakość snu i odpoczynek: warto zwiększyć spożycie wody rano i ograniczyć jej picie wieczorem, oraz wykonywać lekkie ćwiczenia w ciągu dnia. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednią dla ciężarnych poduszkę podtrzymującą ciało podczas snu.

  • Skurcze

Skurcze Braxtona-Hicksa mogą być teraz częstsze i stanowią oznakę przygotowywania się ciała ciężarnej do porodu.

  • Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy

Ilość wydzieliny z pochwy może nasilić się do tego stopnia, że może być konieczne noszenie wkładki higienicznej (podpasek higienicznych).

  • Rozstępy

Ostatnie tygodnie ciąży mogą być bardzo obciążające dla ciała ciężarnej, a napięcie skóry na brzuchu coraz większe.

Oprócz wszystkich objawów fizycznych, których doświadcza ciężarna, może w niej również zachodzić wiele zmian emocjonalnych. Podekscytowanie, strach, oczekiwanie, a nawet niepokój mogą zacząć się pojawiać, gdy przyszła mama mentalnie przygotowuje się na przyjście małego człowieka na świat.

Jakie badania wykonać w 35 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 37 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza

Podczas wizyt ginekologicznych u ciężarnej pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży liczonej przez lekarza zalecane są również badania takie jak:

  • Ocena czynności serca płodu,
  • Badanie ogólne ciężarnej
  • Pomiar ciśnienia tętniczego u ciężarnej,
  • Pomiar masy ciała ciężarnej,
  • Badanie ogólne moczu
  • Morfologię
  • Ponowią się badania w kierunku infekcji wirusem HIV, HCV i krętkami kiły (VDRL),
  • Posiew GBS z pochwy i odbytu (wykonywane zazwyczaj pomiędzy 35-37 tyg.) – jest to posiew w kierunku paciorkowców B-hemolizujących, których obecność w drogach rodnych matki może spowodować zakażenie dziecka.

W 37 tygodniu ciąży lekarz może również wykonać profil biofizyczny płodu za pomocą badania USG, aby sprawdzić między innymi: wagę, położenie czy poziom płynu owodniowego u dziecka. Badanie USG może również wykryć wszelkie potencjalne problemy, takie jak łożysko przodujące lub wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu.

Lekarz może również zaproponować do wykonania test bezstresowy, nieinwazyjne badanie, które mierzy tętno dziecka w odpowiedzi na ruch, które może pomóc lekarzowi ocenić dobrostan Twojego dziecka i wykryć wszelkie potencjalne problemy, takie jak niewydolność łożyska, czy niski poziom tlenu u płodu.

Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Za pomocą testów NIPT można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.

Jak zadbać o siebie 35 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 37 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza

Dla wielu ciężarnych może być to ostatnia rzecz, na którą mają ochotę, jednak lekkie ćwiczenia są zalecane, nawet na tak późnym etapie ciąży. Warto wziąć swojego partnera lub przyjaciółkę i wyjść na zewnątrz na spacer wokół mieszkania. Warto wykonywać lekkie ćwiczenia rozciągające, oraz jogę bezpieczną dla ciąży, celem przygotowania mięśni dna miednicy i otwarcia bioder do porodu.

Nie można zapomnieć o picu odpowiedniej ilości wody w czasie ciąży — to jedna z najważniejszych rzeczy, które można zrobić, aby zapewnić sobie i dziecku zdrowie. Warto wypijać większe ilości wody rano i popołudniu, a wieczorem mniejsze, aby uniknąć zbyt wielu wizyt w toalecie w środku nocy.

Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy.                                                               American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
  3. Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.