37 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu?
- 37 tydzień ciąży – który to miesiąc
- Poród w 37 tygodniu ciąży po zapłodnieniu
- Jak przebiega trzydziesty siódmy tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?
- Objawy ciąży w trzydziestym siódmym tygodniu. 37 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży od zapłodnienia
- Jakie badania wykonać w 37 tygodniu od zapłodnienia ? Badanie USG i wizyta lekarska w 39 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza
- Jak zadbać o siebie w 37 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 39 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Trzydziesty siódmy tydzień po zapłodnieniu może być traktowany jako 39 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki- występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.
Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 39 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do III trymestru ciąży, a do daty porodu pozostaje jeszcze tylko jeden tydzień ciąży.
37 tydzień ciąży – który to miesiąc
37 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 39 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to przedostatni tydzień dziewiątego miesiąca ciąży.
Poród w 37 tygodniu ciąży po zapłodnieniu
Warto pamiętać, że większość kobiet rodzi na dwa tygodnie przed lub po przewidywanym terminie porodu. Oznaką rozpoczynającego się porodu są coraz silniejsze, dłuższe i częstsze skurcze brzucha i macicy. Dzieci urodzone po rozpoczętym 37 tygodniu ciąży uważa się za donoszone – urodzone w terminie, czyli dziecko urodzone w 39 tygodniu ciąży jest już uznawane za noworodka donoszonego.
Jak przebiega trzydziesty siódmy tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?
Waga dziecka w 37 tygodniu ciąży po zapłodnieniu. W 39 tygodniu ciąży dziecko przypomina wielkością małego arbuza. Oznacza to, że osiąga mniej więcej 50 cm długości i przybiera na masie ciała ważąc od 2,9 do 3,6 kilogramów. Od tego momentu do dnia narodzin waga dziecka niewiele się zmieni.
Mimo że na tym etapie ciąży dziecko jest określane jako donoszone, w macicy wciąż zachodzą pewne zmiany. Najbardziej znaczące dotyczą mózgu dziecka, który rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jest o około 30 procent większy niż w poprzednim miesiącu i będzie rozwijać się w niesamowitym tempie przez pierwsze trzy lata życia. Nic więc dziwnego, że na tym etapie głowa stanowi jedną trzecią całkowitej wagi dziecka.
Objawy ciąży w trzydziestym siódmym tygodniu. 37 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży od zapłodnienia
Ciążowy brzuszek w 39 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
W ostatnich dniach przed porodem skóra na brzuchu ciężarnej jest maksymalnie rozciągnięta. Dziecko wypełnia całą przestrzeń w macicy, co z kolei może powodować ucisk na wiele otaczających ją narządów wewnętrznych.
Rozstępy na skórze brzucha mogą stać się bardzo widoczne, ponieważ skóra znacząco się napina, obejmując spory ciążowy brzuszek. W ostatnich tygodniach ciąży przyszła mama może również zauważyć swędzącą wysypkę znaną jako swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży lub swędzącą pokrzywkę ciężarnych (z ang. skrót PUPPP). Pokrywka ciężarnych nie stanowi zagrożenia dla dziecka, jednak może wymagać leczenia objawowego, aby poprawić komfort i zredukować uciążliwe objawy u przyszłej mamy.
Poza wyraźnie powiększonym i napiętym ciążowym brzuchem, ciężarna może odczuwać inne objawy, które obejmują:
- Zmęczenie
Związane może być po prostu z noszeniem dodatkowego obciążenia w postaci dziecka w brzuchu lub m.in. z trudnościami w zasypianiu i spaniu- dokuczającymi zwłaszcza na ostatnich etapach ciąży.
- Skurcze Braxtona-Hicksa
To lekkie skurcze, które trwają przez krótki czas- od pół minuty do 2 minut. Skurcze te nie oznaczają rozpoczęcia porodu- są jedynie sposobem, w jaki ciało przyszłej mamy przygotowuje się do akcji porodowej. Jeśli jednak skurcze stają się coraz dłuższe i bardziej intensywne może to oznaczać rozpoczęcie porodu i konieczność transportu do szpitala.
- Ucisk w okolicy miednicy
Maluch w brzuchu również szykuje się do wyjścia na świat- w związku z tym znajduje się dość nisko w macicy, przemieszczając się w kierunku szyjki macicy. Ta zmiana pozycji może spowodować odczuwanie, dość dużego nacisk w okolicy miednicy i pęcherza.
Rozciągnięta macica uciska na otaczające ją narządy, w tym na jelita, co może prowadzić do zaparć. Warto wzbogacić swoją dietę o błonnik- czyli świeże owoce i warzywa, aby złagodzić dokuczliwe objawy.
Jakie badania wykonać w 37 tygodniu od zapłodnienia ? Badanie USG i wizyta lekarska w 39 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza
Podczas wizyt ginekologicznych u ciężarnej w 38-39 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza zalecane są również badania takie jak:
- Badanie ogólne ciężarnej,
- Badanie położnicze ciężarnej,
- Ocena czynności serca płodu,
- Ocena ruchów płodu,
- Badanie piersi,
- Ocena ryzyka depresji ciężarnej,
- Pomiar ciśnienia tętniczego ciężarnej,
- Pomiar masy ciała ciężarnej,
Wśród badań laboratoryjnych zalecanych w tym okresie wymienia się:
Jak zadbać o siebie w 37 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 39 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Na tym etapie większość ciężarnych nie może się już doczekać porodu. Jednymi z najczęściej zgłaszanych dolegliwości są zmniejszenie mobilności, zakresów ruchów oraz zmęczenie. Ze względu na powiększoną macicę, wiele ciężarnych ma problemy ze zjadaniem dużych porcji posiłków za jednym razem. Warto rozważyć spożywanie zdrowych, małych przekąsek oraz dań, w krótszych odstępach czasu w ciągu dnia. Warto dołączyć również świeże owoce i warzywa oraz wypijać odpowiednio dużą ilość wody. Nawet w ostatnich dniach ciąży warto wykonywać lekkie ćwiczenia typu pilates i yoga, które przygotowują ciało ciężarnej do porodu.
Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak
Bibliografia:
- Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
- ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
- Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.