38 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu?


Udostępnij

Trzydziesty ósmy tydzień po zapłodnieniu może być liczony jako 40 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.

Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 39 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do III trymestru ciąży, a do daty porodu pozostaje jeszcze tylko jeden tydzień ciąży.

38 tydzień ciąży – który to miesiąc?

38 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 40 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to ostatni tydzień dziewiątego miesiąca ciąży.

Jak przebiega trzydziesty ósmy tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?

Dziecko osiąga w tym tygodniu termin porodu i jest już w pełni rozwinięte oraz zdolne do przetrwania w świecie zewnętrznym pod opieką rodziców. Reszta rozwoju dziecka będzie kontynuowana poza łonem matki.

Waga dziecka w 38 tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Po ukończeniu pełnych dziewięciu miesięcy, dziecko ma około 50 cm długości, a jego waga wynosi około 3 do 4 i pół kilograma. Oznacza to, że dziecko ma mniej więcej taki sam rozmiar jak w poprzednim tygodniu i wielkością przypomina małego arbuza.

Pod sam koniec ciąży wszystkie kości dziecka są już utwardzone, z wyjątkiem tych, które tworzą czaszkę. Kości czaszki pozostają giętkie, dzięki czemu główka dziecka może przejść przez kanał rodny podczas porodu. Również z tego powodu bezpośrednio po porodzie, czaszka noworodka może wydawać się nieco spiczasta.

Mózg dziecka wciąż rośnie i rozwija się w szybkim tempie, aby dziecko mogło poradzić sobie z życiem poza macicą. Wszystkie pozostałe narządy są już dobrze rozwinięte i umożliwią dziecku życie w świecie poza macicą Mamy.

Objawy ciąży w trzydziestym ósmym tygodniu. 38 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży od zapłodnienia

U większości ciężarnych niewiele się zmienia względem 39 tygodnia ciąży. Część kobiet może jednak zacząć odczuwać nowe objawy i zauważyć kilka zmian w swoim ciele w miarę zbliżania się spodziewanego terminu porodu.

Skóra na brzuchu ciężarnej jest na tym etapie ciąży maksymalnie rozciągnięta, ponieważ dziecko zajmuje w tym momencie całą przestrzeń, dostępną w macicy. U niektórych kobiet istnieje możliwość rozwoju swędzących grudek pokrzywkowych, znanych również jako polimorficzna osutka ciężarnych (z ang. PEP), lub swędzącą pokrzywką grudkowo-blaszkową ciężarnych (z ang. PUPP). Jest to wysypka, która zwykle rozwija się na rozstępach na brzuchu na ostatnich etapach ciąży –  w III trymestrze lub bezpośrednio po porodzie z częstością około 1 na 200 ciężarnych.

Wysypka zwykle zaczyna się od skóry w okolicy brzucha, jako różowe zmiany na rozstępach. Zmiany te następnie grupują się i tworzą bąble lub blaszki, które są bardzo swędzące. Te swędzące wykwity rozprzestrzeniają się po całym tułowiu, jednak rzadko kiedy przechodzą przez linię piersi. Zwykle ustępują samoistnie po kilku (4-6 ) tygodniach od porodu. Choroba ta nie pogarsza przebiegu ciąży i nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Ze względu na dokuczliwy charakter objawów, można zastosować leczenie, które jest objawowe.

Pod koniec ciąży innymi typowymi objawami wymienianymi przez ciężarne są:

 • Skurcze Braxtona Hicksa

Wraz ze zbliżaniem się do terminu porodu, ciało ciężarnej dokonuje  własnych przygotowań. Skurcze Braxtona Hicksa to skurcze przygotowujące macicę do akcji porodowej, polegające na powtórzeniu kilku krótkotrwałych i lekkich skurczów. Trwają one od około 30 sekund do 2 minut. Zwykle ustępują po zmianie pozycji lub po opróżnieniu pęcherza i napiciu się wody.

 Rozszerzanie i skracanie szyjki macicy oznacza, że szyjka macicy staje się mniejsza i cieńsza, aby dziecko mogło swobodnie opuścić macicę. Kanał szyjki macicy zaczyna się również otwierać i rozszerzać, chociaż ciężarna może tego nie czuć. Proces rozszerzania szyjki macicy, będzie postępował przez cały początkowy i aktywny okres skurczów porodowych.

 • Zmiany w aktywności dziecka

Dziecko może wydawać się bardziej aktywne, czy wręcz niespokojne, gdy nadchodzi upragniony, końcowy etap ciąży. W 40 tygodniu ciąży kobiety zauważają nawet do około 10 zmian w położeniu dziecka w przeciągu godziny.

 • Ból okolicy miednicy

Dziecko swoją główką przemieszcza się się bliżej szyjki macicy w jej dolnej części i na nią napiera. Powoduje to uczucie ucisku i dyskomfortu w tej okolicy miednicy. Czasami dolna część macicy może podrażniać niektóre nerwy w tej okolicy, powodując umiarkowanie nasilone dolegliwości bólowe.

 • Biegunka

Chociaż w poprzednich tygodniach większość kobiet walczyło z zaparciami, na tym etapie część ciężarnych doświadcza biegunek. Zwykle jest to znak, że prawdziwe skurcze porodowe i akcja porodowa są już blisko— najwyższy czas, aby dziecko przyszło na świat i go poznało.

Jakie badania wykonać w 38 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 40 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza

W przypadku braku rozwiązania ciąży po ukończonym 40 tygodniu ciąży, kontrola dobrostanu ciężarnej i płodu polega na wykonaniu:

 • Badania ogólnego ciężarnej,
 • Badania położniczego,
 • Oceny ruchów płodu,
 • Pomiaru ciśnienia tętniczego ciężarnej,
 • Pomiaru masy ciała ciężarnej,
 • Oraz monitorowaniu zapisu KTG,
 • Badaniu USG.

Jak zadbać o siebie w 38 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 40 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza

Wraz z wiedzą, że moment przyjścia dziecka na świat już lada chwila, zajęcia towarzyskie ciężarnej często ograniczają się do domu lub jego bliskiej okolicy. Warto aby przyjaciele, rodzina i znajomi wpadali dotrzymywać ciężarnej towarzystwa, wspierając ją na ostatniej prostej do porodu. Ta ostatnia prosta powinna głównie polegać na relaksie i odpoczynku, oraz unikaniu czynników stresujących. Kobieta ciężarna powinna także czuć się komfortowo w swoim otoczeniu.

Dieta ciężarnej powinna być dobrana tak, by nie przeciążać nadmiernie układu pokarmowego, a jednocześnie zapewnić odpowiednią ilość energii podczas akcji porodowej: warto stawiać na mało przetworzone, lekkostrawne i lubiane przez ciężarną potrawy. Należy również pamiętać o wypijaniu przez nią odpowiedniej ilości wody i regularne wystarczające nawodnienie, co przekłada się później m.in. na laktację czyli produkcję mleka dla nadchodzącego noworodka.

Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

 1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
 2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy.                                                               American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
 3. Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.