Ciągnący śluz podczas okresu - skąd się bierze i co może oznaczać?


Udostępnij

W większości przypadków pojawienie się śluzu podczas okresu nie jest objawem chorobowym ani powodem do niepokoju. Dowiedz się skąd bierze się rozciągliwy śluz podczas miesiączki, zrozum, jak działa Twoje ciało i kiedy należy zgłosić się z niepokojącymi Cię objawami do lekarza.

śluz podczas okresu

Czy krew menstruacyjna to to samo co zwykła krew?

Krew miesiączkowa to znacznie więcej niż tylko krew. Krew w naszych naczyniach składa się z osocza, krwinek białych (odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji), krwinek czerwonych (przenoszących tlen) i płytek (biorących udział w krzepnięciu). Wydzielina menstruacyjna to krew z wymienionymi powyżej elementami zmieszana z wydzielinami z pochwy i szyjki macicy oraz wyściółką macicy, czyli endometrium. Estrogen stymuluje wzrost i grubienie endometrium, które, jeśli dojdzie do zapłodnienia będzie idealnym środowiskiem dla zagnieżdżenia się komórki jajowej. Gdy do zapłodnienia nie dochodzi, spadek progesteronu inicjalizuje złuszczanie warstwy czynnościowej błony śluzowej macicy. U różnych osób miesiączki różnią się:

  • obfitością,
  • kolorem,
  • konsystencją.

To co dla jednej osoby występuje przy każdej miesiączce, dla Ciebie może stanowić odstępstwo od normy, dlatego warto znać i uważnie obserwować swoje ciało. Wydzielina menstruacyjna jest na ogół gęstsza niż krew. Obecność tkanki endometrium może nadawać krwawieniu miesiączkowemu śluzowatą konsystencję z powodu wysokiej zawartości glikoproteiny zwanej mucyną. Mucyna jest też głównym składnikiem „kataru”, czyli wydzieliny, która zatyka nos i gardło podczas przeziębienia.

Konsystencja krwi miesięcznej zależy od wielu czynników m.in:

  • stopnia nawodnienia,
  • stosowania antykoncepcji hormonalnej,
  • zmian hormonalnych związanych z wiekiem,
  • obecności stanów chorobowych.

Miesiączka ze śluzem i skrzepami

Każda krew, nawet menstruacyjna, ma za zadanie tworzyć skrzepy, gdy nie płynie swobodnie w naczyniu krwionośnym. Zakrzepy to sposób organizmu na zapobieganie utracie zbyt dużej ilości krwi. Skrzepy krwi menstruacyjnej wielkości truskawki nie są powodem do niepokoju.

Jeśli Twoja miesiączka jest wyjątkowo obfita (tracisz więcej niż 80 ml krwi, musisz wymieniać podpaskę lub tampon częściej niż co dwie godziny) i zauważyłaś skrzepy wielkości śliwki lub większe – skonsultuj się z lekarzem. Duże skrzepy obecne w wydzielinie menstruacyjnej, szczególnie jeśli towarzyszą im nasilone dolegliwości bólowe, mogą być symptomem:

  • mięśniaków macicy, czyli łagodnych guzków zbudowanych z komórek gładkich mięśnia macicy,
  • endometriozy – stanu, w którym błona śluzowa rozrasta się poza jamę macicy,
  • adenomiozy – choroby, w której endometrium wrasta w mięśniówkę macicy i uszkadza ją.

Grudki i strzępki we krwi miesiączkowej

W krwi miesięcznej możesz zaobserwować większe grudki lub galaretowate strzępy, zwykle o ciemnoczerwonej barwie. Mogą to być odlewy endometrium lub doczesnej (błona śluzowa macicy od momentu zapłodnienia nazywana jest doczesną), które występują, gdy większość lub całość wyściółki macicy złuszcza się w jednym kawałku. Czasem odlewy odzwierciedlają kształt całej macicy. Zdarza się to dość rzadko i zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Niekiedy pacjentki mylą odlewy z poronieniem, ponieważ wydalanie ich może powodować:

  • silne skurcze,
  • ból miednicy i brzucha,
  • obfite krwawienie.

Odlewy zdarzają się częściej u kobiet stosujących minipigułkę (antykoncepcję hormonalną jednoskładnikową, opierającą się na odpowiednikach progesteronu) oraz w przypadku ciąży ektopowej – pozamacicznej. Białe lub szare grudki we krwi miesiączkowej mogą być objawem infekcji, która często rozpoczyna się lub zaostrza, gdy masz okres. Zwróć uwagę na dodatkowe objawy takie jak:

  • swędzenie krocza,
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny,
  • gorączka.

i koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Wodnista miesiączka, jaśniejsza wydzielina i przezroczysty śluz podczas okresu

Lekkie krwawienia miesięczne są normą dla niektórych osób, jeśli jednak krew wygląda na rzadką i wodnistą, może to oznaczać, że:

  • niedawno zaczęłaś stosować antykoncepcję hormonalną i złuszczasz mniej wyściółki macicy podczas okresu,
  • Twój poziom estrogenu jest za niski lub jesteś w okresie okołomenopauzalnym (inne objawy, które mogą się pojawić to: nieregularny cykl, suchość pochwy, zmęczenie, bóle głowy, wahania nastroju).

Obfita, ale wodnista wydzielina miesiączkowa może niekiedy wskazywać na niedokrwistość. Zwróć uwagę, czy kolejna miesiączka będzie przebiegała podobnie. Jeśli ponad to obserwujesz u siebie osłabienie, łatwą męczliwość, upośledzenie koncentracji, bladość – nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Chociaż zdarza się to rzadko, wodniste miesiączki mogą być symptomem poważniejszego stanu – guza jajowodu lub jajnika. Inne niepokojące symptomy towarzyszące tym nowotworom to: wzdęcia, ból brzucha lub miednicy.

Śluz w krwawieniu miesiączkowym, a antykoncepcja

Hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych (doustnej antykoncepcji hormonalnej i hormonalnej wkładce domacicznej) zmieniają wyściółkę endometrium oraz wydzielinę z pochwy i szyjki macicy. Krwawienie po zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej jest krótsze i lżejsze. Możesz zauważyć mniej skrzepów i to, że wydzielina ma gęstszą, pastowatą konsystencję i nieco ciemniejszy, brązowawy kolor. Krew wystawiona na działanie tlenu, brązowieje w procesie zwanym utlenianiem. Przy lżejszym krwawieniu i mniejszym złuszczaniu endometrium, barwnik krwi – hemoglobina, ma więcej czasu na utlenienie. Osoby z miedzianą wkładką wewnątrzmaciczną mają zazwyczaj cięższe okresy, zwłaszcza przez pierwsze kilka miesięcy po jej założeniu. Przy większym krwawieniu jest bardziej prawdopodobne, że zauważysz więcej śluzu lub skrzepów w wydzielinie miesiączkowej.

Ciągnący śluz podczas okresu – kiedy udać się do lekarza?

Podsumowując, jeśli regularnie obserwujesz duże skrzepy w krwi miesięcznej lub obfitość krwawienia i konsystencja Twojej wydzieliny miesiączkowej nagle się zmieniły oraz niepokoją Cię dodatkowe objawy, warto zgłosić się do lekarza.

Autor: Dr n.med. Justyna Chlebowska-Tuz

Bibliografia:

  1. Menstrual Health as a Part of Preventive Health Care. Matteson KA, Zaluski KM. Obstet Gynecol Clin North Am. 2019 Sep;46(3):441-453. doi: 10.1016/j.ogc.2019.04.004. PMID: 31378287.
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24742-decidual-cast
  3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9130-uterine-fibroids
  4. https://yourkaya.pl/blogs/you-know/kolor-krwi-menstruacyjnej