Blada cera – co może oznaczać? Możliwe przyczyny

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Niezdrowo blada cera może być symptomem niektórych chorób. Jedną z nich jest niedokrwistość, w której bladość skóry i błon śluzowych, obok wzmożonej męczliwości i trudności z koncentracją, stanowi podstawowy i częsty objaw. Blada twarz i podkrążone oczy mogą także wskazywać na choroby przewlekłe. U niektórych natomiast, blada cera nie świadczy o patologii, a jest jedynie wyrazem jasnej karnacji lub unikania ekspozycji na słońce. Jeśli jednak blada cera nie jest Twoją naturalną cechą lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy, koniecznie udaj się do lekarza w celu znalezienia przyczyny i podjęcia ewentualnego leczenia.

Blada twarz – przyczyny

Nadmiernie blada skóra dotyczy zwykle całego ciała, ale najbardziej widoczna dla otoczenia jest najczęściej na twarzy. Jeśli przyczyną jest jasny typ karnacji lub stronienie od opalania, nie masz się czym martwić. Jeśli jednak blada cera budzi Twój niepokój, warto zastanowić się, czy nie towarzyszą jej inne objawy, które pomogą skierować diagnostykę w odpowiednim kierunku.

1. Niedokrwistość

Niedokrwistością nazywamy spadek liczby erytrocytów, stężenia hemoglobiny i hematokrytu. Typowymi objawami są bladość skóry, osłabienie, problemy z koncentracją, bóle i zawroty głowy, a czasem także duszność i przyspieszenie bicia serca. Istnieje wiele postaci niedokrwistości – niedoborowe, pokrwotoczna, chorób przewlekłych, hemolityczna czy aplastyczna. Każda z nich, oprócz wymienionych wyżej, wspólnych symptomów, charakteryzuje się własnym obrazem klinicznym i szeregiem możliwych przyczyn.

Najczęściej występującym rodzajem niedokrwistości jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jej główną przyczyną są krwawienia: z przewodu pokarmowego, dróg rodnych (np. nadmiernie obfite miesiączki), dróg moczowych czy innych miejsc. Rzadziej źródłem niedoboru jest słabo zbilansowana dieta, zaburzone wchłanianie (np. w przebiegu celiakii) czy zwiększenie zapotrzebowania (np. podczas ciąży czy okresu dojrzewania). Podejrzenie każdej postaci anemii wymaga przede wszystkim wykonania morfologii krwi obwodowej. Ocena parametrów pozwoli na wstępne rozpoznanie typu anemii. Przydatne mogą okazać się także inne badania np. stężenie ferrytyny w surowicy, wskaźniki stanu zapalnego, poziom witaminy B12 czy kwasu foliowego i inne, zależnie od wyników morfologii i objawów.

 

Sprawdź e-pakiet badań w kierunku niedokrwistości

 

Drugim najczęstszym typem anemii, jest niedokrwistość chorób przewlekłych, związana z przewlekłym stanem zapalnym w organizmie. Może towarzyszyć różnym schorzeniom, np. nowotworom, chorobom układowym tkanki łącznej, przewlekłym infekcjom bakteryjnym, grzybiczym czy pasożytniczym.

2. Pobudzenie emocjonalne

Jeśli blada cera nie występuje stale, a pojawia się nagle i gwałtownie, może być objawem silnego pobudzenia emocjonalnego. Nagłe ochłodzenie i bladość skóry, poty, przyspieszenie akcji serca, spadek ciśnienia tętniczego oraz objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego (np. splątanie i dezorientacja) występują także we wstrząsie, który jest stanem ostrej niewydolności krążenia zagrażającej życiu. Blada i wilgotna skóra, napadowy wzrost ciśnienia tętniczego, bóle głowy, kołatanie serca i uczucie niepokoju mogą być natomiast efektem wydzielania katecholamin przez guz chromochłonny, czyli nowotwór zlokalizowany w nadnerczach.

3. Zaburzenia ukrwienia

Jeśli blada skóra występuje jedynie w określonej lokalizacji np. na stopach, może świadczyć o zaburzeniach ukrwienia tej okolicy. Przyczyną może być miażdżyca, zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic czy zatory obwodowe. Prócz bladości lub siności, objawy obejmują ból, zaburzenia tętna, ochłodzenie skóry, zmiany troficzne (owrzodzenia, utrata włosów, zmiany martwicze), zaburzenia czucia (drętwienie, mrowienie), a nawet niedowłady. Napadowe zblednięcie palców (rzadziej nosa czy uszu) np. pod wpływem emocji lub zimna, po którym następuje faza zasinienia z dolegliwościami bólowymi, a potem zaczerwienienie z uczuciem gorąca i pieczenia to objawy naczynioruchowe w objawie Raynauda. Może być chorobą samą w sobie lub występować w przebiegu innych schorzeń.

4. Inne możliwe przyczyny

Blada, sucha i zimna skóra występuje także w niedoczynności tarczycy, a blada i sucha skóra, o zabarwieniu ziemistobrunatnym może świadczyć o przewlekłej chorobie nerek.

Blada cera – postępowanie

Blada cera to nieswoisty i niecharakterystyczny objaw, który, podobnie jak osłabienie i ogólne zmęczenie, występuje w bardzo wielu jednostkach chorobowych. Jeśli więc niepokoi Cię blada skóra lub bladość skóry u dziecka, zastanów się, jakie inne dolegliwości jej towarzyszą i koniecznie udaj się do lekarza. Nie panikuj, ale też nie lekceważ sytuacji. Bladość może być jedynie wyrazem zmęczenia czy nieprawidłowej diety, ale warto wykluczyć poważniejsze przyczyny, takie jak choroby przewlekłe czy nowotwór.

Po przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego, lekarz może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych np. morfologii krwi, wskaźników gospodarki żelazowej, TSH, kreatyniny, badania ogólnego moczu, krwi utajonej w kale i innych. Wszystkie te badania możesz wykonać w DIAGNOSTYCE. W zależności od wyników i podejrzewanej przyczyny, konieczne mogą okazać się kolejne badania, np. endoskopowe czy obrazowe. Rozpoznanie podłoża problemów, pozwoli rozpocząć adekwatne leczenie.

Bibliografia:
• Interna Szczeklika – P. Gajewski, A. Szczeklik