Haemophilus influenzae u dorosłych i u dziecka – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat


Udostępnij

Haemophilus influenzae jest bakterią, która może wywołać liczne choroby w organizmie człowieka. Jednym z najgroźniejszych patogenów tego rodzaju jest Haemophilus influenzae typu b, który może powodować rozwój potencjalnie śmiertelnych zakażeń, zwłaszcza u małych dzieci. Jak chronić się przed tą niebezpieczną bakterią?

Haemophilus influenzae

Co to jest Haemophilus influenzae?

Haemophilus influenzae to bakteria Gram-ujemna, kształtem przypominająca pałeczkę. Po raz pierwszy została opisana pod koniec XIX wieku przez Richarda Pfeiffera. Od jego nazwiska powstała dawna nazwa tej bakterii – „pałeczka Pfeiffera”. Bakterii nadano również łacińską nazwę „influenzae” – sądzono, że jest ona odpowiedzialna za rozwój grypy (łac. influenza) i aż do początku XX wieku uważana była za czynnik etiologiczny tej choroby.

Wyróżniamy dwie formy bakterii Haemophilus influenzae: bakterie bezotoczkowe i znacznie niebezpieczniejsze dla ludzkiego organizmu – bakterie otoczkowe. Wśród tych ostatnich wyodrębniono sześć typów serologicznych, które oznaczono literami: a, b, c, d, e, f. Spośród nich, kliniczne znaczenie ma w szczególności Haemophilus influenzae typu b (Hib). Jest on odpowiedzialny za większość ciężkich schorzeń i powikłań wywołanych przez pałeczki tego gatunku. 

Szczepy bezotoczkowe rzadko bywają źródłem zakażeń inwazyjnych. Najczęściej wywołują choroby błon śluzowych, takie jak np. zapalenie ucha środkowego, zatok czy zapalenie oskrzeli.

Haemophilus influenzae u dziecka

Noworodki nie chorują często na schorzenia wywołane Hib, ponieważ zwykle chronione są przez przeciwciała, które drogą łożyska w życiu płodowym otrzymują od matki. Poziom przeciwciał obniża się od urodzenia, dlatego konieczne są szczepienia ochronne przeciw zakażeniu Haemophilus influenzae typu b. W Polsce są one obowiązkowe (a więc i bezpłatne) od 2007 roku. Powstałe w wyniku szczepienia przeciwciała chronią nie tylko przed zakażeniem i ciężkim przebiegiem schorzenia, ale również przed nabyciem nosicielstwa bakterii.

Jakie choroby wywołuje Haemophilus influenzae?

Pierwotnym miejscem namnażania się bakterii i wrotami zakażenia jest jama nosowo-gardłowa (wówczas mówimy o obecności Haemophilus influenzae w gardle i/lub obecności Haemophilus influenzae w nosie). Z nosogardzieli bakterie mogą dostać się do krwiobiegu i tą drogą przyczyniać się do inwazyjnych zakażeń w organizmie

Jedną z najczęstszych i najpoważniejszych chorób wywołanych przez ten patogen jest bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (BZOM-R). Jest to choroba szczególnie niebezpieczna u dzieci. Młody wiek jest czynnikiem predysponującym do pojawienia się trwałych i groźnych powikłań ze strony układu nerwowego. Objawami choroby są silne bóle głowy, sztywność karku, drgawki, przeczulica skóry i światłowstręt. U niemowląt i noworodków może dojść do tętnienia i/lub uwypuklenia ciemiączka.

Inne choroby wywołane przez Haemophilus influenzae to między innymi:

  • zapalenie płuc, 
  • zapalenie nagłośni, 
  • zapalenie skóry i tkanki podskórnej,
  • zapalenie stawów,
  • zapalenie szpiku kostnego,
  • zapalenie osierdzia,
  • posocznica (sepsa).

Jak dochodzi do zakażenia Haemophilus influenzae?

Do zakażenia Haemophilus influenzae dochodzi głównie drogą kropelkową poprzez kontakt z nosicielem (osobą zakażoną, która nie choruje, ale stanowi potencjalne źródło zakażenia dla innych) lub człowiekiem chorym – kaszląc lub kichając, osoby te rozpylają w powietrzu wydzieliny zawierające bakterie. 

Haemophilus influenzae szerzy się również drogą pokarmową przez kontakt z przedmiotem, na którym znajduje się patogen (np. poprzez używanie wspólnych sztućców, picie napojów z jednej butelki itp.). Okres wylęgania choroby to około 2-4 dni od kontaktu z bakterią.

Haemophilus influenzae – diagnostyka

Wstępną diagnostykę w kierunku Haemophilus influenzae można przeprowadzić poprzez barwienie pobranego materiału (np. płynu mózgowo-rdzeniowego) metodą Grama. W rozpoznawaniu zakażenia wykorzystuje się również badania serologiczne pod kątem wykrycia antygenów otoczkowych Haemophilus influenzae. Wiarygodną metodą diagnozowania Haemophilus influenzae jest posiew płynu mózgowo-rdzeniowego lub materiału pobranego np. z nosa, gardła.

Haemophilus influenzae – leczenie

W leczeniu Haemophilus influenzae stosuje się antybiotykoterapię, leczenie objawowe i wspomagające. Terapię w zależności od zaawansowania i objawów choroby leczy się w warunkach domowych lub szpitalnych (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). 

Na czas terapii zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych należy wdrożyć izolację chorego – jest to konieczne w celu zapobiegania zakażeniom szpitalnym, głównie na oddziałach dziecięcych oraz oddziałach dla osób chorych na schorzenia przewlekłe.

Po zakończeniu leczenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wywołanego przez Haemophilus influenzae typu b, pacjent powinien być pod stałą kontrolą lekarską ze względu na możliwość pojawienia się powikłań neurologicznych. W sytuacji skutecznego wyleczenia zakażeń nieinwazyjnych Haemophilus influenzae dalsza obserwacja nie jest konieczna, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.

Haemophilus influenzae – szczepienia dzieci

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu bakterią są szczepienia ochronne – jak wspomniano wcześniej, w Polsce Program Szczepień Ochronnych obejmuje obowiązkowe szczepienia przeciwko Haemophilus influenzae typu b dla dzieci w pierwszym oraz drugim roku życia.

Dzięki powszechnemu wprowadzeniu szczepień patogen ten w obecnych czasach niezwykle rzadko jest przyczyną zakażeń inwazyjnych, w tym niebezpiecznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u małych dzieci.

Haemophilus influenzae – szczepienia dorosłych

Z uwagi na fakt, że w niektórych przypadkach zakażenie Haemophilus influenzae u dorosłych, starszych dzieci i młodzieży może wiązać się z groźnymi powikłaniami, zaleca się szczepienie przeciwko Hib osobom cierpiącym między innymi na niedokrwistość sierpowatą, chorym na cukrzycę czy niedobory odporności oraz osobom ze schorzeniami śledziony, nerek, serca, płuc lub wątroby.

Bibliografia