Czerniak – najważniejsze informacje o chorobie
Czerniak to złośliwy nowotwór wywodzący się z melanocytów. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na tego „raka” skóry. Standaryzowane współczynniki umieralności wynoszą około 2,1/100000 u mężczyzn i 1,4/100000 u kobiet, co odpowiada w ostatnich latach około 700 i 710 zgonom z powodu czerniaka.
Czerniak stanowi 5–7% wszystkich nowotworów złośliwych skóry. Wykryty we wczesnym stadium zaawansowania, jest niemal całkowicie wyleczalny. Sprawdź, jak lekarz stawia rozpoznanie i jakie są rodzaje tej patologii skóry. Dowiedz się, na czym polega leczenie czerniaka.
Co to jest czerniak?
Czerniak (melanoma) jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Rozwija się de novo lub z istniejącego już znamienia barwnikowego. Wywodzi się z melanocytów, czyli z komórek barwnikowych. Choroba dotyczy przede wszystkim skóry, lecz zdarzają się również przypadki występowania jej w oku, błonach śluzowych jamy ustnej, odbytu i narządów płciowych. Pamiętaj, że „rak” w odniesieniu do czerniaka to określenie potoczne, nieprawidłowo stosowane, gdyż czerniak jest nowotworem złośliwym pochodzenia nienabłonkowego, a raki wywodzą się z tkanki nabłonkowej.
Czynniki ryzyka rozwoju czerniaka
Czerniak złośliwy ma podłoże wieloczynnikowe. Bez wątpienia głównym czynnikiem ryzyka rozwoju tego nowotworu jest promieniowanie ultrafioletowe, w tym zarówno nadmierna ekspozycja na słońce, jak i na promieniowanie wytwarzane w sposób nienaturalny w solarium. Uważa się, że ryzyko powstania czerniaka złośliwego jest wyższe w związku z rekreacyjnym, krótkotrwałym działaniem słońca niż po przewlekłej, długotrwałej ekspozycji. Wśród czynników ryzyka rozwoju czerniaka wymienia się również:
- oparzenia słoneczne (zwłaszcza te z okresu dzieciństwa);
- dużą ilość znamion barwnikowych;
- występowanie znamion atypowych;
- stałe mechaniczne lub chemiczne drażnienie skóry;
- występowanie wrodzonego znamienia barwnikowego, szczególnie dużych rozmiarów,
- czynnik genetyczny – w około 5–12% choroba ma podłoże dziedziczne;
- wcześniejszą diagnozę czerniaka.
Należy zaznaczyć, że ryzyko powstania czerniaka złośliwego rośnie z wiekiem. Najwięcej przypadków choroby obserwuje się w grupie 50–64 lat. Dodatkowo na rozwój choroby najbardziej narażone są osoby z włosami rudymi, piegami i I fototypem skóry.
Czerniak – objawy
Czerniak może przyjmować bardzo różne postaci. Wymienia się wśród nich:
- czerniaka szerzącego się powierzchownie (SSM) – stanowi 60–70% przypadków. Zazwyczaj rozwija się na podłożu znamion barwnikowych, w tym głównie dysplastycznych. Zastanawiasz się, jak wygląda „rak” SSM? To szerząca się obwodowo, miejscami płaska, lekko uniesiona, czarno-brązowo-szaro-niebieska zmiana, na której obecne mogą być drobne guzki i odbarwienia;
- czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatej (LMM) – stanowi 5–20% przypadków. Rozwija się zwłaszcza u osób w wieku senioralnym. Typowy jest dla niego powolny przebieg;
- czerniak guzkowy (NM) – stanowi 10–30% przypadków. Rozwija się ze znamion barwnikowych albo ze zdrowej skóry. Ma postać guzków w ciemnym kolorze, o średnicy ponad 1–2 cm, które mogą krwawić lub wrzodzieć. To rodzaj czerniaka skóry o najgorszym rokowaniu i najszybszym przebiegu;
- czerniak akralny (ALM) – stanowi 5% przypadków. Zmiana lokalizuje się na kończynach, w tym głównie na podeszwach stóp i na dłoniach. Wychodzi się z plam soczewicowatych. Średnica zmiany wynosi ponad 3 cm. Nierzadko ma ona powierzchnię wrzodziejącą;
- czerniak bezbarwnikowy (AM) – najcięższa postać „raka” skóry, która nie wytwarza barwnika. Objawy tego czerniaka są tu trudne do stwierdzenia.
Należy zaznaczyć, że czerniak złośliwy (melanoma) może dawać przerzuty zarówno miejscowe, jak i odległe (najczęściej do płuc, kości i mózgu). W zaawansowanych przypadkach objawy tego nowotworu skóry są związane z ich obecnością.
Czerniak – jak można go rozpoznać?
Rozpoznanie czerniaka opiera się w pierwszej kolejności na wywiadzie chorobowym, który powinien uwzględniać pytania o stan skóry i czynniki zwiększające ryzyko zachorowania oraz na badaniu przedmiotowym – ocenie obrazu klinicznego. Do tego wykorzystywane są reguła ABCDE i system Glasgow. Reguła ABCDE jest na tyle prosta, że w oparciu o dostępne w internecie ilustracje może stanowić wsparcie dla autoobserwacji. W regule ABCDE analizuje się następujące cechy:
- A – asymetryczny kształt zmiany;
- B – nieregularny brzeg zmiany;
- C – niejednolite zabarwienie;
- D – średnica powyżej 5 mm;
- E – uniesienie i nierówna powierzchnia.
Z kolei w systemie Glasgow bierze się pod uwagę następujące cechy:
- obecność stanu zapalnego;
- powiększenie znamienia;
- średnica powyżej 7 mm;
- zmiana kształtu;
- sączenie;
- krwawienie lub strup w obrębie znamienia;
- zmiana koloru;
- świąd;
- przeczulica.
Stwierdzenie co najmniej trzech cech wiąże się z podejrzeniem czerniaka.
Następnie lekarz zleca wykonanie dermatoskopii, czyli mikroskopii epiluminescencyjnej. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i niebolesne. Podczas oglądania zmiany w wielokrotnym powiększeniu można dokładnie przyjrzeć się wszelkim odstępstwom od normalnego wyglądu skóry. Badanie to pozwala na odróżnienie znamion łagodnych od złośliwych. W diagnostyce, a przede wszystkim prognozowaniu i monitorowaniu leczenia zaawansowanego czerniaka wykorzystywane jest badanie s100. Wysokie stężenie sugeruje progresję, przerzuty, nawrót, a niskie – odpowiedź na terapię, remisję.
Lekarz może zlecić zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej i regionalnych węzłów chłonnych. Ostateczną diagnozę czerniaka zapewnia badanie histopatologiczne, czyli ocena pobranej próbki do oceny mikroskopowej. Dodatkowe badania, jak tomografia komputerowa PET-TK, są rozważane w przypadku zaawansowanych czerniaków i podejrzenia przerzutów do odległych narządów.
Czerniak – diagnostyka różnicowa
Diagnostyka czerniaka z uwagi na podobny obraz kliniczny wymaga różnicowania m.in.:
- ze znamieniem atypowym;
- z rakiem kolczystokomórkowym;
- ze znamieniem błękitnym;
- z włókniakiem twardym;
- z plamą soczewicowatą;
- z brodawką łojotokową;
- z rakiem podstawnokomórkowym;
- ze znamieniem barwnikowym;
- ze znamieniem Spitza;
- z mięsakiem Kaposiego.
Na czym polega profilaktyka czerniaka?
Ryzyko powstania czerniaka możesz zmniejszyć, podejmując działania prewencyjne. Zastanawiasz się, jak chronić się przed czerniakiem? Na profilaktykę czerniaka składają się zwłaszcza:
- unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie nadfioletowe – dotyczy zarówno solarium, jak i kąpieli słonecznych;
- noszenie ochronnej odzieży, w tym okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV i nakrycia głowy;
- stosowanie preparatów kosmetycznych z filtrem przeciwsłonecznym, chroniącym przed promieniowaniem UVB i UVA;
- samobadanie skóry ze zwróceniem szczególnej uwagi na nowe zmiany, zmiany nagle powiększające się, krwawiące lub sączące
- kontrola znamion barwnikowych u dermatologa lub chirurga onkologa;
- szerzenie i propagowanie wiedzy na temat czerniaka i sposobów minimalizowania ryzyka wystąpienia choroby.
Leczenie czerniaka złośliwego
Leczenie czerniaka złośliwego opiera się przede wszystkim na chirurgicznym wycięciu zmiany z marginesem zdrowych tkanek. W przypadku czerniaków w wysokim stopniu zaawansowania wykonywana jest biopsja węzła wartowniczego. Jeśli stwierdzone zostaną w niej zmiany przerzutowe, to po wykluczeniu obecności przerzutów odległych wskazana jest limfadenektomia spływu chłonnego. W razie potrzeby stosowane jest leczenie uzupełniające – chemioterapia, radioterapia i immunoterapia.
Po zachorowaniu na czerniaka konieczna jest kontrola:
- wczesne czerniaki po wycięciu ogniska pierwotnego bez przerzutów do węzłów chłonnych – kontrola co 6–12 miesięcy przez pierwsze 5 lat, następnie raz w roku;
- zaawansowane miejscowo czerniaki po wycięciu ogniska pierwotnego bez przerzutów do węzłów chłonnych – kontrola co 3–6 miesięcy przez pierwsze 2–3 lata, następnie co 6–12 miesięcy do 5 lat;
- po wycięciu przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych, w razie wznowy miejscowej lub obserwacji po stwierdzeniu przerzutu do węzła chłonnego wartowniczego bez uzupełniającej limfadenektomii – kontrola co 3–4 miesiące przez pierwsze 2 lata, co 3–6 miesięcy przez kolejne 3 lata i następnie raz w roku po upływie 5 lat;
- po leczeniu przerzutów odległych – program wizyt kontrolnych jest indywidualny dla danego chorego.
W przypadku braku możliwości leczenia operacyjnego stosuje się: immunoterapię, terapię ukierunkowaną molekularnie, klasyczną chemioterapię.
Rokowanie czerniaka
Dla pomyślności leczenia ważne jest wczesne rozpoznanie. Im większa i głębiej naciekająca zmiana, tym rokowanie jest gorsze. Wskaźniki 5-letnich przeżyć wynoszą we wczesnych postaciach czerniaka 70–95% oraz odpowiednio 20–70% i 20–30% w stadium regionalnego zaawansowania i uogólnienia przy zastosowaniu nowoczesnego leczenia systemowego.
A: dr n. o zdr. Olga Dąbska
Weryfikacja merytoryczna: lek. Agnieszka Żędzian
Bibliografia:
- Z. Chowaniec, Czerniak – problemy diagnostyczno-terapeutyczne w praktyce kosmetologa, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, t. 7, nr 3, s. 269–273.
- P. Hałas, Charakterystyka czerniaka oraz ocena poziomu wiedzy studentów na temat czerniaka złośliwego, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, t. 6, nr 3, s. 223–228.
- S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
P. Rutkowski, P.J. Wysocki, Czerniak skóry, „Onkologia w Praktyce Klinicznej – Edukacja” 2020, t. 6, nr 4, s. 225–245.