Niezawodny test alergiczny ALEX2 – 10 powodów, dla których warto go wybrać

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

W diagnostyce alergii, określanej mianem choroby, a wręcz epidemii naszych czasów, wykorzystuje się wiele różnych testów. Obejmują one testy skórne, ale także badania wykonywane z pobranej próbki krwi, polegające na oznaczeniu przeciwciał specyficznych dla konkretnego uczulającego nas alergenu. Przełomowym podejściem do diagnostyki alergii jest test ALEX2. Z jakiego powodu jest on badaniem lepszym od innych i dlaczego warto zdecydować się na jego wykonanie?

niezawodny test alergiczny alex przykładowe alergie

Alergia – definicja i dotychczasowa diagnostyka

Alergia jest zmienioną, nieoczekiwaną i nadmierną odpowiedzią układu odpornościowego na kontakt z nieszkodliwym dla większości czynnikiem środowiskowym nazywanym alergenem. W zależności od czynnika uczulającego alergia wiąże się z występowaniem uciążliwych i uprzykrzających codzienne funkcjonowanie objawów.

Dotychczasowe podejście do diagnozowania alergii wiązało się z wizytą u lekarza alergologa, który na podstawie wywiadu z pacjentem zlecał do wykonania zwykle kilka lub kilkanaście badań, które mogły pomóc w ustaleniu czynnika odpowiedzialnego za uciążliwe objawy. Niestety wykonanie kilkunastu wybranych badań w celu znalezienia czynnika uczulającego często okazywało się niewystarczające, a listę badań nawet wielokrotnie trzeba było rozszerzać, narażając pacjenta na kolejne wizyty oraz pobrania krwi. W przypadku zlecenia testów skórnych, pacjent dodatkowo obciążany był procedurą związaną z odstawieniem leków przeciwalergicznych na okres 7-14 dni przed badaniem oraz unikania stosowania maści i kremów, które łagodzą objawy alergii. Takie postępowanie wiązało się z nasileniem objawów alergii i zwiększeniem uporczywości wywołanych alergią dolegliwości do momentu wykonania badania.

Rozwiązaniem powyższych problemów okazał się test ALEX2.

Test ALEX2 – na czym polega badanie?

Test ALEX2 jest badaniem wykonywanym z próbki krwi, w którym równocześnie oznaczane jest 296 parametrów pomocnych w diagnostyce alergii, w tym 295 rodzajów specyficznych przeciwciał IgE oraz IgE całkowite. Test ALEX2 uwzględnia wytyczne Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, która wnioskuje o rozpoczęciu diagnostyki alergii od wykonania badania najszerszego zakresu przeciwciał IgE specyficznych, co pozwala na podstawie uzyskanych wyników na dobranie pacjentowi właściwej profilaktyki, terapii i sposobu monitorowania alergii.

Dlaczego warto wybrać test ALEX?

Jest co najmniej 10 istotnych argumentów, dla których warto wykonać diagnostykę alergii za pomocą testu ALEX2.

  1. Test ALEX2 nie ma obwarowań wiekowych. Może być wykonany nawet u niemowląt. Badanie wymaga jedynie pobrania próbki krwi. Przed badaniem nie trzeba odstawiać żadnych stosowanych dotychczas leków, można także spożyć posiłek i przyjść na badanie o każdej porze dnia. Wykonania testu nie wykluczają również silne objawy alergii.
  2. Test ALEX2 umożliwia szeroką diagnostykę alergii na pyłki traw, pyłki drzew, pyłki chwastów, zwierzęta hodowlane i domowe, roztocza spichrzowe i kurzu domowego, owoce, warzywa, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, zboża, przyprawy, jaja, mleko krowie, mięso, ryby, pasożyty ryb, owoce morza, odchody karalucha, jad owadów, lateks, drożdże, pleśnie i pasożyty. Łącznie analizowane jest aż 296 parametrów!!!
  3. Test ALEX2 na chwilę obecną jest najnowocześniejszym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce alergii. Dzięki zastosowaniu nanotechnologii, poza pomiarem specyficznych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom, umożliwia również diagnostykę przeciwciał IgE skierowanych przeciwko molekułom danego alergenu. Pozwala to dodatkowo na wskazanie pacjentowi możliwych alergicznych reakcji krzyżowych.
  4. Test ALEX2 w znacznym stopniu eliminuje ryzyko otrzymania wyników fałszywych. Dzięki odczynnikowi – absorbentowi anty-CCD eliminuje możliwość wpływu na wynik przeciwciałom anty-CCD. To typ przeciwciał występujący w organizmie człowieka, który nie wywołuje objawów chorobowych; wpływa jednak na wyniki badań alergicznych, przez tzw. dużą reaktywność krzyżową.
  5. Test ALEX2 i uzyskane wyniki umożliwiają lekarzowi sformułowanie odpowiednich zaleceń m.in. dietetycznych, których przestrzeganie pozwoli na ograniczenie, a nawet całkowitą eliminację objawów alergii.
  6. Test ALEX2 i uzyskane wyniki są podstawą do ustalenia farmakoterapii lub sposobu odczulania (swoista immunoterapia) pacjenta na alergen/y będące przyczyną doskwierających mu objawów.
  7. Test ALEX2 jest badaniem umożliwiającym monitorowanie alergii i skuteczności stosowanej terapii.
  8. Test ALEX2 skraca czas diagnostyki alergii. Wykonanie testu w większości przypadków okazuje się być wystarczające do zdiagnozowania czynnika odpowiedzialnego za uciążliwe objawy alergii.
  9. Test ALEX2 ostatecznie zmniejsza koszt diagnostyki alergii. Mając wykonany możliwie najszerszy panel badań, zmniejsza się ryzyko konieczności wykonywania innych badań, co przekłada się na mniejszą ilość pobrań krwi i kolejnych wizyt u alergologa. Wykonanie testu ALEX2 pozwala również na całkowitą eliminację testów skórnych.
  10. Test ALEX2 jest zalecaną formą diagnostyki chorób alergicznych przez towarzystwa europejskie, amerykańskie, ale przede wszystkim przez Polskie Towarzystwo Alergiczne.

Sprawdź : TEST ALERGICZNY ALEX2


Trzymając już w ręku wynik testu ALEX2, należy uświadomić sobie, że ze względu na złożoność mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój alergii, jej diagnostyka i proces leczenia wymagają bezwzględnie nadzoru lekarza alergologa.

Zobacz skład pakietu ALEX2 – kliknij.

Dr n. med. Beata Skowron