Poznaj możliwe przyczyny trądziku na plecach

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Trądzik to nie tylko problem młodzieńczy. Wielu z nas boryka się z tą uciążliwą dolegliwością również w wieku dorosłym. Nie tylko trądzik na twarzy, ale również na plecach może być estetycznym problemem, jak i źródłem dyskomfortu i kompleksów. Co kryje się za tą uciążliwą dolegliwością? Czy tylko nieodpowiednia higiena skóry jest winna? Czy może problem tkwi wewnątrz organizmu?

trądzik na plecach

Trądzik na plecach – przyczyny 

Wypryski, tak zwane krosty, występujące na plecach zazwyczaj są konsekwencją trądziku pospolitego. Jego rozwój niezależnie od części ciała związany jest zazwyczaj z nadmiarem produkowanego sebum lub namnożeniem się na powierzchni skóry bakterii Propionibacterium acnes. Nadmierna produkcja sebum związana jest z nadmierną aktywacją gruczołów łojowych. Nadmiar sebum miesza się z martwymi komórkami skórnymi i zatyka pory, tworząc zaskórniki, które mogą prowadzić do trądziku. Zatkanie porów może być również spowodowane przez takie czynniki jak: pot, brud, kosmetyki i martwy naskórek. Zablokowane pory natomiast sprzyjają namnażaniu się bakterii Propionibacterium acnes, co może prowadzić do stanów zapalnych i trądziku.

Warto jednak zadać pytanie, co może prowadzić do zwiększenia łojotoku i rozwoju niekorzystnych bakterii, jakie czynniki stanowią pośrednie przyczyny pryszczy na plecach? Oto kilka najczęstszych czynników stanowiących przyczyny trądziku na plecach:

  • nadmierne pocenie się,
  • złe nawyki pielęgnacyjne, używanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji,
  • czynniki genetyczne,
  • stres,
  • niewłaściwa dieta,
  • zmiany hormonalne.

Warto zauważyć, że każda osoba może mieć indywidualne czynniki predysponujące do wystąpienia trądziku na plecach, dlatego też skuteczne leczenie może wymagać zidentyfikowania konkretnych przyczyn w każdym przypadku. W przypadku trudności w kontrolowaniu trądziku na plecach zaleca się konsultację z dermatologiem, który może pomóc w zdiagnozowaniu problemu i zaproponowaniu odpowiedniego leczenia.

Całe plecy w krostach. Jak dieta wpływa na skórę?

Dieta stanowi częsty czynnik rozwoju trądziku na twarzy, jak i plecach, a dokładniej dieta zachodnia. Zawiera ona dużą ilość produktów wysoko przetworzonych, o znacznej zawartości cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych (jak np. posiłki typu fast food, słone i słodkie przekąski, słodycze, czerwone, tłuste mięso itd.). Powodują one zaburzenia gospodarki hormonalnej i węglowodanowej w organizmie. Dodatkowo taką żywność uważa się za prozapalną, czyli mogącą przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych w organizmie. Wszystkie te konsekwencje stosowania diety zachodniej, sprowadza się do rozwoju czynników wpływających na powstawanie trądziku.

W związku z tym, aby zadbać o stan skóry pod kątem dietetycznym, warto wprowadzić kilka zmian do codziennej diety:

  1. Wprowadzić świeże warzywa i owoce.
  2. Pić przynajmniej 1,5 l wody; wyeliminować słodzone napoje i soki.
  3. Wprowadzić chude, białe mięso oraz ryby zamiast czerwonego, tłustego mięsa.
  4. Wyeliminować słodycze, słone przekąski, ostre przyprawy oraz alkohol.

W celu zwiększenia efektywności diety przeciwzapalnej często eliminuje się produkty takie jak nabiał lub gluten, które powszechnie uważa się za potencjalnie zwiększające rozwój stanów zapalnych. Jednak wykluczenia produktów warto przeprowadzać rozważnie. Co za tym idzie, na początek warto wykonać odpowiednią diagnostykę. W celu sprawdzenia, które produkty mogą być szkodliwe dla organizmu, można wykonać badanie na nadwrażliwości pokarmowe, czyli alergie o opóźnionej reakcji IgG-zależne.

Nadwrażliwości pokarmowe powodują powstawanie przewlekłych stanów zapalnych o niskim nasileniu. Badanie na nadwrażliwości (ImuPro) wykonuje się z krwi, a na jego podstawie eliminuje się produkty, na które wykryto nadwrażliwości. Taka dieta pomaga spersonalizować dietę przeciwzapalną i zwiększyć efektywność w poprawie stanu skóry.

Mikrobiota jelitowa – klucz dla zdrowia skóry

Kolejnym czynnikiem, który ma powiązanie poniekąd z dietą, a może oddziaływać na stan skóry, jest mikrobiota jelit. Mikrobiota jelitowa, czyli złożona społeczność mikroorganizmów (bakterii, grzybów, wirusów i archeonów) zamieszkujących jelita, odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu. Nie tylko wpływa na układ trawienny, ale także ma znaczący wpływ na stan zdrowia skóry. Dysbioza jelitowa, czyli zaburzenie równowagi mikrobioty jelitowej, może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, w tym do trądziku na plecach. Mechanizm wpływ mikrobioty jelit na stan skóry wciąż jest badany. Jednak doniesienia naukowe sugerują, że nieprawidłowy skład mikrobioty jelit, a także substancje produkowane przez niekorzystne bakterie jelitowe, mogą mieć wpływ na aktywację procesów zapalnych w skórze, co może prowadzić do nasilenia trądziku.

Dodatkowo brak równowagi mikrobioty jelitowej wpływa na zwiększenie przepuszczalności jelit. Kiedy błona śluzowa jelit staje się zbyt przepuszczalna, może to prowadzić do przenikania do krwiobiegu niekorzystnych substancji, szkodliwych bakterii czy alergenów związanych z nadwrażliwościami pokarmowymi. Z kolei to może prowadzić do pojawienia stanu zapalnego w organizmie.

Przeczytaj także: Zdrowie zaczyna się w jelitach.

Plecy w krostach – wsparcie probiotyczne

Ze względu na to, że mikrobiota jelit może oddziaływać na stan skóry, warto zadbać o skórę nie tylko od zewnątrz, ale od wewnątrz, zwracając uwagę na mikroorganizmy zasiedlające jelita. Odpowiednia probiotykoterapia pozwala na przywrócenie równowagi mikrobiologicznej w jelitach. To w konsekwencji może pomóc w uszczelnieniu bariery jelitowej i zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie. W celu dopasowania celowanej proiotykoterapii warto wykonać badanie mikrobioty jelit (KyberKompakt Pro). Jest to badanie z kału, które analizuje skład bakterii prozdrowotnych i potencjalnie patogennych, a na podstawie jego wyniku i wywiadu zdrowotnego dopasowywana jest propozycja celowanej probiotykoterapii

Podsumowanie

Trądzik na plecach to problem, który może być wynikiem różnych czynników, w tym nie tylko genetyki czy higieny skóry, ale również stanu zdrowia jelit i diety. W przypadku trądziku na plecach należy skonsultować się z dermatologiem. Może on zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz podpowiedzieć skuteczne metody pielęgnacji skóry. Jednak dodatkowo warto również zwrócić uwagę na rolę mikrobioty jelit, przepuszczalności jelit oraz nadwrażliwości pokarmowych w lepszym zrozumieniu i leczeniu tej uciążliwej dolegliwości. Warto zadbać o równowagę w diecie, unikać pokarmów potencjalnie problematycznych oraz dbać o zdrowie jelit poprzez odpowiednią probiotykoterapię i nawodnienie. 

Bibliografia

  • Mahmud, Md Rayhan et al. “Impact of gut microbiome on skin health: gut-skin axis observed through the lenses of therapeutics and skin diseases.” Gut microbes vol. 14,1 (2022): 2096995. doi:10.1080/19490976.2022.2096995.